Členskou základnu tvoří sto dvacet devět členů, mezi nimiž je i dvaatřicet příslušnic něžného pohlaví.
Dlouhodobou tradici má u plesenských dobrovolníků práce s těmi nejmenšími. Mladí hasiči mají ve sboru své místo už více než sedmdesát let.

Zatímco sousední vesnice už své dobrovolné hasiče dávno měly, občané Plesné na ty své stále čekali. V roce 1904 obec zachvátil ničivý požár. Tehdy lehly popelem dva domy, které patřily místním obyvatelům. Bylo jasné, že je třeba zavést taková opatření, aby byl boj s ohnivým živlem příště úspěšnější. O rok později, tedy v roce 1905 už sbor existoval a čítal na pětatřicet dobrovolníků.

Následující rok zakoupili ruční čtyřkolovou stříkačku, která je dodnes zcela funkční. V roce 2005, u příležitosti oslav stého výročí založení sboru, byla stříkačka zrenovována a družstvo s ní vystupuje například při akcích organizovaných okolním sbory. Členové jezdí vystupovat i do sousedního Polska, kde byli také natáčeni místním televizním štábem. Jejich představení budí mezi diváky obrovské ohlasy a vidět jste je mohli i při zahajování hasičské olympiády letos v červenci.

Plesenští mají dva prapory - sborový a čestný

Jednotka dobrovolných hasičů z Plesné má za sebou pestrou škálu zásahů. Pomáhají nejen ve své obci, ale často i mimo ni. Zasahovali u požáru obchodního domu OBI v Opavě, acetylenové stanice v Kunčicích nebo autoservisu v Hlučíně.

Bude tomu už deset let, co si Plesenští nechali vysvětit svůj sborový prapor, který je jejich symbolem.

Na velmi dobré úrovni je spolupráce s místním obecním úřadem. V roce 2005 byl sbor za svou obětavou činnost oceněn čestným praporem sdružení hasičů Čech, Moravy a Slezska. Stejně tak jako ostatní jednotky dobrovolníků, prověřily i je povodně, které zasáhly náš kraj před jedenácti lety.
Sbor dobrovolných hasičů v Ostravě-Plesné byl založen na zásadách pomoci druhým a povinnosti člověka k člověku. I dnes se je snaží dodržovat a prokazovat tak čest svým předchůdcům.

V jednotce dobrovolných hasičů z Plesné je i dvaatřicet žen, které jsou stejně schopné jako jejich mužští kolegové

Kozlův počin:

Bylo těsně před Vánocemi roku 1987. V jednom z rodinných domů v obci Plesná začalo hořet. Požár vznikl pravděpodobně od zapálené cigarety v ložnici a šířil se velmi rychle dál. Hasiči okamžitě přijeli na místo. Z hořícího domu vynesli členové sboru Ladislav Košař a Antonín Osmančík tři popálené osoby - dvě děti a jejich těžce zraněnou matku a převezli je do nemocnice. Přes veškerou snahu lékařů se však ženu nepodařilo zachránit a zemřela. Za tento čin převzali oba výše jmenovaní medaili za odvahu a statečnost.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ