V roce 1937 mění ruční stříkačku za motorovou a pyšní se novým hasičským vozem taženým koňmi. V srpnu téhož roku projíždí obcí tehdejší prezident Edvard Beneš a přispívá sboru částkou 3500 korun.

Stejně jako v jiných sborech zasahuje do činnost Antošovických válka, která si v obci vyžádá třináct obětí. K obnovení družstva dochází až v roce 1945. O čtyři roky později získají motorové vozidlo Horch, které je ve velmi špatném stavu. Společnými silami jej zprovozní a auto jim prokazuje nejen dobré služby, ale zároveň se stane podnětem pro výstavbu nové zbrojnice. Ta je postavena za pouhých osm měsíců samotnými hasiči.

Na soutěže je vozí kolegové z Koblova

V padesátých letech dochází v družstvu k výraznému omlazení a velitelem se stává Bruno Kubelka. Je velmi schopný a účastní se hasičských závodů v sousedních obcích. Třikrát po sobě vítězí v Hlučíně, a zapíše se tak do historie sboru.

V rámci takzvané akce Z se antošovičtí dobrovolníci podílejí na výstavbě sálu u jedné z místních restaurací a na stavbě obchodu. Na nedalekém statku Paseky pomáhají hned u dvou požárů - poprvé počátkem roku 1961, kdy vzplála slepičárna, a poté v září roku 1956, kdy začala hořet stodola plná slámy. Antošovičtí byli na místě jako první, a zabránili tak rozšíření požáru. V té době mají potíže se svým požárním autem HORCH a na soutěže je vozí kolegové z Koblova.

V říjnu roku 1994 je zasahuje zpráva o úmrtí zakládajícího člena Josefa Krakovky, který ve sboru pracoval až do roku 1986.

Zlom v činnosti sboru nastal v roce 1997, kdy severní Moravu zasáhly povodně. Antošovická jednotka byla třiadvacet dní neustále v pohotovosti. Jejich práce byla úřadem městské obce Slezská Ostrava kladně zhodnocena a věci se pohnuly správným směrem.

Nové auto potřebuje novou zbrojnici

V listopadu roku 2000 získali nové hasičské auto značky AVIA. S tímto vozem však nemohli zaparkovat do hasičské zbrojnice, protože velikosti automobilu neodpovídala velikost nástavby. Po dohodě s úřady byla v roce 2001 zahájena výstavba nové hasičárny. Slavnostního otevření se dočkali o rok později a současně oslavili i sedmdesáté výročí založení sboru. Při této příležitosti získali za svou aktivní činnost další vozidlo, cisternu Tatra.

Sborem prošlo mnoho významných členů

Za sedmasedmdesátiletou historii sboru jím prošla spousta zajímavých osobností. Současný starosta Karel Kichner je nejdéle sloužícím a podle všeho také nejúspěšnějším starostou, kterého kdy antošovičtí dobrovolníci měli. Kronikář Erich Herián pokračuje ve šlépějích svého otce. Zemřel nečekaně v červenci roku 2003 ve věku 63 let a každoročně je pořádán memoriál v soutěži hasičských družstev, který nese jeho jméno.

Po jeho smrti úspěšně převzal roli kronikáře jeho bratr Alois Herián. Velitel zásahové jednotky David Poštulka přebral funkci po třech neúspěšných členech sboru. Teprve on začal brát tento post zodpovědně. Díky němu je jednotka stoprocentní a účastní se profesních školení a všech akcí pořádaných městem. Dá se říci, že Poštulka touto činností doslova žije.

TEREZA KRUMPHOLZOVÁ


Nová hasičská zbrojnice v Antošovicích

Kozlův hasičský počin

Píše se červen roku 1997. Celou severní Moravu sužují kruté povodně. Voda v Antošovicích neustále stoupá. Některé domy jsou už zcela zaplaveny a lidé se z nich nemohou dostat ven. Stejně je na tom i dům rodiny Klapcových, kteří se bojí, že voda dům podemele a následně zboří. Dva dobrovolní hasiči – David Poštulka a Kamil Fajfečka se vydají rodině na pomoc. Za asistence svých kolegů se spustí na člunu k domu. Proud vody je však tak silný, že loďku převrhne. Oba hasiči mizí pod hladinou a všem se na chvíli zastaví krev v žilách. Naštěstí se David I Kamil vyškrábou na balkon rodiny Klapcových. Protože se nemohou dostat zpět, vyvedou vyděšené obyvatele na střechu a čekají na přílet vrtulníku, který je dopraví do bezpečí. Tato událost mohla skončit smrtí dvou lidí, ale díky odvaze antošovických dobrovolníků vše dobře dopadlo. (ter)