V kompletním zásahovém obleku, s patnáctikilo­gramovým dýchacím přístrojem, maskou na obličeji vyrazili v sobotu na trať účastníci hasičského víceboje TFA Vratimov Cup 2010.

Dvaatřicet profesionálních i dobrovolných hasičů muselo za povzbuzování svých kolegů co nejrychleji rozbalit hadice, přeskočit dvoumetrovou stěnu, šedesátkrát udeřit desetikilogramovým kladivem, vystoupat na čtyřmetrovou plošinu a pomocí lana na ni vytáhnout dvacetikilogramový kanystr s vodou a vyběhnout s hadicemi do třetího patra hasičské zbrojnice. Nakonec odtáhnout osmdesátikilo­gramovou figurínu asi pětatřicet metrů do cíle.

Ti nejlepší vše zvládli za něco málo přes dvě minuty. Vítěz Jiří Mikulecký z České Třebové se mohl pyšnit časem dvě minuty, jedenáct a půl sekundy.

„To se nezdá, ale jsou to dlouhé tři minuty,“ konstatoval jeden z organizátorů závodu Radim Biedroň s tím, že cílem soutěže je simulovat reálný zásah.

„Celý ten závod je těžký. Jsem spokojený. Na to, že si svou fyzičku moc nehlídám, dobré to bylo. Hlavně, že jsem došel do cíle, to je nejdůležitější. Nejhorší asi bylo překonat dvoumetrovou bariéru a nakonec odtáhnout figurínu,“ popsal profesionální hasič z mošnovského letiště David Babulík, který byl na této soutěži poprvé. „Kluci od nás jezdí na závody, tak jsem to chtěl také zkusit,“ řekl.

„Je to sice kratší závod než jiné, je méně náročný na vytrvalost, ale i tak je nesmírně těžký. Asi nejtěžší je ta figurína po běhu do schodů. To není jenom o síle v rukách, ale ta váha se přenáší i na nohy. A navíc je na konec závodu, kdy se člověk snaží co nejvíce zrychlit,“ zadýchaně popsal své pocity profesionální hasič z Ostravy–Fifejd Václav Tyleček.

Do Poháru ředitele Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje v TFA 2010 (Toughest Firefighter Alive – Nejtvrdší hasič přežije) jsou letos zařazeny čtyři náročné závody. Vedle vratimovského klání také Štramberská Trúba, Hartaman na na Slezské Hartě a Radniční věž Ostrava. Sbor dobrovolných hasičů ve Vratimově začal tyto závody organizovat v roce 2001.