Pyšnit se tím může zatím jen šest vybraných hokejových klubů. A Vítkovice jsou mezi nimi. O co jde? O Akademii Českého svazu ledního hokeje (ČSLH). „Právě svaz celý projekt nastartoval. Jeho cílem je vybudovat přímo v daném klubu špičkové tréninkové podmínky pro hráče od patnácti let, tedy kategorie mladšího dorostu, staršího dorostu a juniorky. Má jít o skloubení tréninkového procesu. Tedy péče o hráče po stránce zdravotní, sportovní i té ve věci kvalitního vzdělání. Nedílnou součástí je také zabezpečení hráčů co do výstroje, stravy a ubytování,“ říká Jakub Petr, šéftrenér Sportovního centra mládeže HC Vítkovice Steel, který trénuje i juniorku.

Jak vůbec probíhal výběr těch, kteří nakonec byli zařazeni do projektu Akademie ČSLH, který byl vyhlášen přesně před rokem?

Klub, který se ucházel o statut Akademie, musel splnit řadu podmínek. Úroveň všech kritérií byla nastavena velice vysoko a podmínky jsou velmi tvrdé. V první fázi se hlásil větší počet klubů, takže muselo dojít k selekci. Do závěrečné fáze se přihlásilo devět klubů, z nichž šesti byl statut Akademie přidělen.

Prozraďte, jaká kritéria musel klub splňovat…

Jako šéftrenér vím nejvíc o té sportovní stránce. V tomto ohledu šlo v prvé řadě o skloubení tréninkového procesu s výukou. V tomhle nebylo u nás ve Vítkovicích skoro co řešit, protože ta funkčnost se školou tady byla rozvíjena už dlouho předtím, už za dob šéftrenérů Mojmíra Trličíka a pak Zdeňka Motáka. Já se jen v tomto trendu snažím pokračovat. V tomhle směru tedy u nás k ničemu převratnému nedošlo. Další velice důležitou podmínkou však bylo, aby každý klub Akademie měl smluvně propojenou a kontrolovanou docházku hráčů ve škole. Musíme mít o hráčích celodenní přehled, ať už jde o dobu strávenou ve škole, tak i na tréninku. Je třeba mít totiž přehled nad stravováním a dalšími věcmi.

To znamená, že každý klub musí mít svou partnerskou školu. S jakou střední školou spolupracujete?

Smluvně máme vázané víceleté sportovní gymnázium v Ostravě-Zábřehu. Je to výhoda v tom směru, že máme pro hráče zajištěno jak kvalitní zázemí sportovní, tak školní a můžeme být na ně náročnější jak v otázce tréninků, tak vzdělání. Funguje to v jiných hokejově vyspělých zemích, takže by se to mělo osvědčit i u nás. Já věřím, že z toho nebudeme profitovat jen na klubové úrovni, ale i v reprezentacích.

Z šesti vyvolených jsou Vítkovice zatím jediným klubem z Moravy a Slezska. Znamená to tedy, že je Ostrava hlavní spádovovou oblastí pro mladé hokejisty z blízkého, ale i vzdálenějšího okolí?

Od chvíle, kdy se o zřízení Akademie začalo mluvit, bylo naším cílem se na tomto projektu podílet, ale není to snadné. Pokud jde o zajištění vybavení, sportovní a výukové, jsme opravdu na špičce. Ale přestupový řád toto nijak nezohledňuje. Neznamená to tedy, že všichni talentovaní hráči z celé Moravy a Slezska budou v prvé řadě posíláni k nám. Je to ale věc prestiže. Je to ocenění a vizitka klubu, jeho trenérů, managementu, vedení. Před udělením statutu Akademie jsme museli splnit sportovní podmínky, tedy zajištění ledových ploch, kvalitní stravování, kvalitní a dostupné ubytování, kvalitní výchovu, školní zajištění, regenerace a tak dále. To vše se podařilo a co víc, většina z toho u nás už dlouhou dobu fungovala.

Očekáváte, že v dalších letech dojde ke zvýšení zájmu o Vítkovice?

Akademie je dlouhodobým projektem, to musíme mít na paměti. Neznamená to, že když máme statut, že budeme mít k dispozici hned ty nejlepší a budeme jednoznačně kralovat našemu regionu. Je to běh na delší trať a výsledky tohoto projektu se ukážou až na současných patnáctiletých a mladších. Ale pořád se domnívám, že z hlediska prestiže se budou rodiče více obracet na nás a my budeme jen rádi, když budeme moci co největšímu počtu zájemců nabídnout ty nejkvalitnější a nejlepší podmínky.

Už jste zmínil, že podmínky nastavené svazem byly hodně tvrdé. Měli k vám zástupci svazu nějaké výtky?

Já vím, že se objevily články na různých serverech o tom, kdo jak splnil podmínky a tak dále. Samozřejmě když jsme se přihlásili a komise se k nám přijela podívat poprvé, podruhé, potřetí, měli řadu otázek na zázemí, ubytování a další věci. V podstatě ale nešlo o nic klíčového, spíš jen detaily v podobě novějšího nábytku a podobně. Jednou z podmínek byl ale také mezinárodní kontakt a spolupráce s jedním z předních evropských klubů.

A Vítkovice mají v Evropě partnerský klub?

Již dříve jsme byli na dálku v kontaktu s jedním z takových klubů, nicméně bylo to na takové volnější bázi. Ovšem svaz požadoval pevnější spolupráci. Takže se nám i smluvně podařilo zajistit spolupráci se švédským klubem Linköping HC.

Z vašich slov vyplývá, že projekt Akademie se slušně rozjíždí…

Český svaz na tom má eminentní zájem. Je to opravdu prestižní záležitost, ale rozhodně ne v tom směru, že teď se šest klubů stalo součástí Akademie a tím to hasne. Je to všechno o poctivé a tvrdé práci, ale jen díky té můžeme vychovávat kvalitní hokejisty. Svaz se tomu opravdu hodně silně věnuje, důkazem je i to, že do projektu vstoupila i agentura BPA, což je výhradní marketingový partner českého hokeje. Je tedy vidět, že Svaz chce ve spolupráci s BPA Akademii také co nejvíc propagovat. A když bych se na to podíval ještě jednou z vítkovického pohledu, tak musím znovu říct, že je to pro nás velké ocenění. Ocenění toho, že i v našich podmínkách jsme schopni fungovat na takové úrovni a nabídnout hráčům skvělé podmínky pro to, aby z nich vyrostli jednak špičkoví, ale takéi vzdělaní sportovci. Dobře připravení na život. 

ZDENĚK JANIUREK ML.
JAKUB NOHAVICA