Shokejem začal Josef Mikoláš pořádně od učňovských let vroce 1956vbrance Pracovních záloh Ostrava, odkud zanedlouho přešel do Vítkovic. Tam dostal příležitost hned vprvní ligové sezoně, během dvou let se propracoval do juniorského reprezentačního výběru a vroce 1959se stal nejúspěšnějším brankářem ligového ročníku. Vyneslo mu to start na mistrovství světa, kam byl nominován jako třetí brankář za Nadrchalem a Kulíčkem.

Dva roky, při památném světovém a evropském šampionátě ve Švýcarsku, už byl reprezentační jedničkou a mezi svými trofejemi tak má zlatou a stříbrnou medaili. Nejen tyto úspěchy ho však stály hodně odříkání ihodně bolesti. Během své kariéry například napočítal na hlavě 35sešívaných ran, měl zlomenou lícní kost, dvojitou frakturu dolní čelisti a osm vyražených zubů. Odmítal totiž iza cenu velkého rizika tehdejší novinku– obličejovou masku. Dobře přes ni neviděl.

Vroce 1961, po výtečných výkonech na MS a ME ve Švýcarsku, byl vyhlášen nejlepším sportovcem tehdejšího Československa. Vté době druholigové Vítkovice reprezentovali vŽeněvě vedle Mikoláše ještě Miroslav Vlach a Jan Kasper, jeho velcí kamarádi. Titul mistrů Evropy jsme vybojovali po 13letech a poprvé vhistorii jsme porazili celek SSSR. Josef Mikoláš měl obrovskou šanci na titul nejlepšího brankáře MS, ale protože nejlepším útočníkem byl vyhlášen další Čechoslovák Vlastimil Bubník, získal ocenění nejlepšího gólmana Kanaďan Seth Martin, který se stal později Mikolášovým přítelem.

Josef Mikoláš byl ještě členem bronzového mužstva zMS a ME vroce 1963ve Švédsku, ale byla to jeho poslední mistrovství vkariéře. ZVítkovic odešel do Chomutova, na severu Čech chytal vletech 1965až 1968, ale shokejem skončil vroce 1970opět ve Vítkovicích. Nějaký čas působil jako trenér brankářů a jedním zjeho svěřenců byl třeba ireprezentant Jaromír Šindel. Potom se ale už plně věnoval povolání sportovního novináře. Jeho kariéra zaujala ispisovatele Otu Pavla, který oostravském brankáři napsal jednu ze svých sportovních povídek.

Jeho druhou láskou byl fotbal, který sám závodně hrával, však ještě stále spolupracuje sFC Vítkovice. Má tři dcery a po třech vnučkách se konečně dočkal ivnuka Mikuláše. Vypomáhá ivhokejovém klubu Vítkovic, kromě hokeje se odreaguje nejlépe na chalupě na Bruntálsku a při sbíráníhub.

Ke gratulantům spřáním pevného zdraví se připojuje iredakce Deníku.

Největší úspěchy hokejové kariéry

1961: 2.místo na MS ve Švýcarsku

1961: 1.místo na MEve Švýcarsku

1961: Nejlepší sportovec ČSSR

1963: 3.místo na MS ve Švédsku

1963: 3.místo na ME ve Švédsku