Jako by se opakovala historie. Vítkovice stejně jako loni nastoupí v posledním kole základní části proti Slavii a opět jim ani vítězství nezaručí, že se probojují do vyřazovacích bojů. Ale rozdíly zde samozřejmě jsou. V minulé sezoně tým v poslední čtvrtině zoufale stahoval ztrátu na týmy v první desítce, letos byl jednu dobu kousek od elitní šestky, ale špatnými výkony v závěru základní části klesl až na jedenácté místo.

A teď tedy Vítkovicím nezbývá nic jiného než vyhrát a čekat. Čekat na to, že vyhoří Plzeň nebo Kladno. Z ostravské kabiny zaznívá skepse, hráči tuší, že soupeři si postup ujít nenechají. „Musíme věřit. Vlastní vinou jsme se dostali tam, kde jsme. Nemáme to ve vlastních rukou, a to je ten problém. Bylo by určitě krásné postoupit, ale nevěřím, že Plzeň s Kladnem prohrají,“ shrnul názor kabiny Petr Hubáček.

Nejenom hráči spekulují, který z týmů může spíše klopýtnout. Poslední výsledky hovoří spíše pro Plzeň. Západočeši měli soutěž skvěle rozjetou a pohybovali se okolo šestého místa. Ovšem v poslední čtvrtině vyhráli jen dvakrát za plný počet bodů. Tým trenéra Hořavy se rázem ocitl v ohrožení a navíc v jeho neprospěch hovoří i nejhorší vzájemná bilance. Ovšem stále platí, že pokud vyhrají, play off si zahrají. „Bylo nám jasné, že v posledních dvou kolech musíme aspoň jednou vyhrát. V Liberci to nevyšlo, ale pokud neporazíme Spartu, nemáme v play off co dělat,“ uvedl trenér Západočechů Miloslav Hořava. Ani Sparta v posledních utkáních není v nejlepším rozpoložení. Ale místo v šestce má jisté a vítězství až tak nepotřebuje. Maximálně se mohou posunout a příčku výše. A podobně jsou na tom i Pardubice, dnešní soupeř Kladna. Těm nejde vůbec o nic, protože vyřazovací boje si letos nezahrají. Tým se připravuje na play out, které je ale stejně předem rozhodnuto. Odstup Ústí nad Labem na ostatní celky je tak veliký, že pouze zázrak by mu umožnil vyhnout se baráži.

Ale zpět k Vítkovicím a poslednímu zápasu. Ostravský tým už nemá ze Slavie takový komplex jako v minulosti. Sice i letos dostal tradiční každoroční příděl, když v úvodním vzájemném duelu prohrál 7:0. Ale v posledním měření sil vyhrály Vítkovice, což musí zopakovat i dnes. K dispozici by už měly mít i kompletní kádr. Připraven je i obránce Gulaši, který poslední zápas vynechal kvůli nastřelenému kotníku.