Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Černík bouchnul do stolu a chystá změny

Ostrava - Potvrzeno! Doba hájení hvězd v hokejových Vítkovicích skončila.

29.2.2008 2
SDÍLEJ:

František Černík s vnučkou TerezkouFoto: Petr Kotala

Prezident klubu František Černík sice vzal vinu za druhou nevydařenou sezonu v řadě na sebe, ale jasně taky avizoval, že v příštích měsících se budou dít v klubu velké věci. Jistotu setrvání nemá žádný hráč ani trenéři. Navíc začátkem května by měl být představen nový generální manažer. „Měl by to být člověk z kraje, který hokeji rozumí, má kontakty a zná i sponzory. A rozhodně to nesouvisí jenom s tím, že budu kandidovat na post předsedy svazu,“ poznamenal Černík.

V hokeji toho máte za sebou hodně, jak vstřebáváte poslední neúspěch?

Mám být upřímný? Bez prášku neusnu. Samozřejmě jsem zklamaný, podobný neúspěch jsem nečekal. Žádné omluvy a výmluvy nejsou na místě a ani je ode mě neuslyšíte. Nechci tady rozebírat hráče po jednom, já je beru jako tým, jako Vítkovice. Čekal jsem od mužstva daleko více. Něco v týmu je ale v každém případě špatně, a něco se musí změnit. To je jasné. Mrzí mě i přístup. Ještě se poradíme na představenstvu klubu, ale já jsem pro, aby se zveřejnily platy našich hráčů.

Vítkovice podruhé v sezoně nepostoupily do play off. Proč?

Hlubší analýzu budu mít v ruce příští týden, ale výmluvné jsou týmové statistiky. Dali jsme 131 branek, což nás řadí na předposlední místo v extralize. Katastrofálně jsme hráli venku, kde jsme vyhráli pouze šest zápasů, což je nejhorší bilance za posledních dvacet let. Hodně znepokojený jsem také ze zprávy specialisty, který třicet let sleduje fyzickou připravenost hokejistů. Prý je o polovinu horší než kdysi. To srovnání je naprosto katastrofální. Zrovna dnes to vyjel z počítače a na pondělí už jsme si domluvili schůzku.

V létě jste tým doplnili o zkušené hráče, přesto se výsledek nedostavil.

A my jsme si mysleli, že máme mužstvo dobře složené… Tým jsem v létě skládal společně s Mirkem Fryčerem a věřil, že jména jako Ujčík, Hubáček, Burger, Prusek, Prorok, Šimíček, Barinka, Trnka a další výsledek zaručují. Angažovali jsme hráče, kteří umí góly dávat. Ale výsledek všichni vidíte. Statistiky nelžou. Naše produktivita byla bídná, hrozná. Měli jsme s ní problém celou sezonu ať už byl u týmu kouč Miroslav Fryčer, nebo po něm Ernest Bokroš. Ani jeden nedostal z týmu, co se týká vstřelených branek, více.

Nejen řada fanoušků Vítkovic si myslí, že trenérská změna měla přijít mnohem dříve.

I o tom se uvažovalo, ale nechtěli jsme dopadnout jako minulý rok, kdy jsme k trenérské změně sáhli poměrně brzy. Pořád jsme věřili, že se tým zvedne. Mužstvo mělo podle jmen svou kvalitu a já fakt čekal, že přijde nějaká bodová šňůra a vše se otočí. Kdyby tady nebyli tak kvalitní hráči, tak jsme k odvolání sáhli dříve. Je možné, že by to bylo lepší řešení. Já ale cítil, že mužstvo za Mirkem Fryčerem stojí. Když to ale měli hráči ukázat na ledě, tak nezabrali. Nepomohly ani pokuty, které hráči v prosinci dostali. Tehdy jsme možnost odvolání kouče doopravdy vážně zvažovali. Po loňských zkušenostech jsme ale zvolili jiné řešení a sáhli hráčům na platy. Po pár zápasech odešli trenéři.

Fanoušky určitě hodně zajímá i to, jak se na neúspěch dívají klíčoví sponzoři.

Z rozpočtu na příští sezonu máme pokryto třicet procent, zbytek musíme v létě sehnat. V této chvíli ani neodvažuji předjímat, jak se k situaci naši tradiční partneři a sponzoři postaví. To je práce vedení klubu pro nejbližší měsíce.

Myslíte si, že vážnost situace chápou i hráči? Jak velký pohyb v kádru pro léto očekáváte? Budete opět tak mírumilovní jako v loňském roce?

Ke změnám určitě dojde. Některé kluky si necháme, další odejdou. Pak jsou tady takoví, kteří nechtějí prodloužit smlouvy, nebo lépe řečeno, my nehodláme akceptovat jejich navýšení kontraktů.

Můžete být konkrétní?

Ano. Pokud u nás bere obránce Michal Gulaši milion a půl a chce po takové sezoně šest milionů, tak my tuto částku nechceme ani nemůžeme v žádném případě akceptovat. Obdobný případ je u Petra Jurečky, který chce o sto tisíc více měsíčně. Byl letos náš nejlepší bek, ale už třeba nevidí, že jen proto, že ostatní hráli houby. To mi vadí, že nejsou hráči soudní. Beru to ale také jako urážku klubu. Kdybychom hráli finále, neřeknu ani slovo… Je mi ale také jasné, že třeba tyhle peníze dostanou někde jinde.

Z vašich slov je cítit i zklamání z přístupů hráčů.

Smlouvy jsou u nás prostě tak postavené a kluby jsou hráči v uvozovkách vydírány. My jim nemáme možnost udělit pokutu, pokud nenajdeme důvod jako je porušení životosprávy a podobně. Když pak na hráče pro špatné výkony zatlačíte, ozvou se agenti, kteří pochopitelně své klienty chrání. Stávající smlouvy jsou pro kluby nevýhodné, hlavně pak u drahých zkušených hráčů, kteří dobře znají kličky. Ono si v našem případě nemá cenu nic nalhávat, Vítkovice jsou v tuzemsku brány jako klub, kde hráči mají výborné podmínky a dostávají peníze včas. Řada hokejistů má v Čechách postavené nové baráky, ale hrají v Ostravě, protože jim doma požadované podmínky nikdo nesplní. A u nás dostanou dlouhodobé smlouvy. Tak to dnes v hokeji chodí: kluby si nevybírají hráče, ale hráči kluby, kde jim dají nejvíce.

Znamená to, že se v budoucnu budete spíše zase orientovat na angažování odchovanců, kteří mají ke klubu i městu vztah?

Bylo by to nejlepší, ale kolik volných jich je. Nyní jsme v kontaktu s Radkem Philippem, kterému končí v Ufě smlouva, ale podle všeho chce ještě zůstat v Rusku. Sondovat budeme i další naše odchovance, kteří hrají v zahraničí.

Do Vítkovic by měl přijít nový generální manažer. Kdy byste jej chtěli jmenovat do funkce?

Začátkem května, kdy by už mělo být mnohem jasněji i v případě odchodů a příchodů nových hráčů. Momentálně vám toho moc říct nemohu, protože všude vrcholí soutěže.

Známé není ani jméno trenéra, který tým v příští sezoně povede.

Těch variant je více.

Může se stát, že tým už nepovede Ernest Bokroš?

Má u nás smlouvu do 30. dubna, budeme jednat. Ve hře je více jmen.

Vaším kmenovým hráčem je stále brankář Marek Pinc, který hostuje v Liberci. Počítáte s ním?

I v nové sezoně chceme sázet na Martina Pruska, který chytal dobře. Jistě, pustil občas nějaký blbý gól, ale jinak byl oporou. I kvůli zdravotním problémům toho v létě moc nenatrénoval, což se odrazilo na jeho kondici. Má osobního kouče a věříme, že v příští sezoně bude Martin ještě lepší. Marek Pinc má u nás smlouvu i na příští rok, ale my spíše preferujeme možnost jeho uvolnění.

Více se čekalo také v této sezoně od centra Jiřího Burgera, který na podzim prodloužil smlouvu o čtyři roky. Řada lidí tenhle krok nepovažovala za šťastný.

A nyní se třeba ukáže, že to byl dobrý tah. Nikde není řečeno, že nový kontrakt bude platný u nás. Možností je doopravdy hodně, ale ohledy na to, že je hráč v klubu dlouho, nebo je reprezentant, dělat nebudeme.

 

 

Novému předsedovi nebude co závidět, říká kandidát

Dvacet let vede vítkovický klub a od roku 1991 působí v nejrůznějších funkcích v českém hokejovém svazu. Nyní je František Černík jedním ze čtyř kandidátů na post předsedy, který by měl být znám v létě.

Bývalý skvělý útočník a později úspěšný manažer svou kandidaturu potvrdil, ale žádnou velkolepou kampaň nechystá. „Novému předsedovi svazu rozhodně nezávidím, čeká ho spousta práce,“ tvrdí Černík. Kromě něj se o post předsedy budou ucházet také Petr Bříza, Zbyněk Kusý, Tomáš Král.

Černík počítá s tím, že se o volbě bude mluvit na nejbližším zasedání Asociace profesionálních klubů. „Až pak přijdou na řadu projevy na úrovni regionálních svazů,“ tuší Černík, který je jediným kandidátem z Moravy a Slezska.

O tom, zda by to mohla být jeho výhoda, nechtěl ani spekulovat. „Žádnou podporu ale zatím nevnímám ani necítím. V hokejovém svazu působím dlouhé roky a je trošku paradox, že v době, kdy jsem mohl funkci předsedy dělat, tak jsem o ni nestál a vždycky byl pro znovuzvolení Karla Guta. Dlouhé roky jsem dělal manažera nároďáku a nikdo funkce moc neřešil. Tehdy jsme v nadsázce dělali hokej společně s Ivanem Hlinkou, sekretářem svazu a Karlem Gutem,“ připomíná slavné období hokejové historie, které vyvrcholilo ziskem zlata na ZOH v Naganu. Sám Černík dobře ví, že dnes je už doba jiná. „Je taky daleko více problémů. Je třeba i otevřeně říct, že se hodně věcí na úrovni svazu zaspalo. Ať už s prací mládeže, nebo marketingu. I proto tvrdím, že novému prvnímu muži hokeje není co závidět.“ I přesto je ale Černík připraven o post šéfa svazu usilovat. „Je mi jasné, že nový šéf svazu by neměl být svázaný s žádným extraligovým klubem a musel by minimálně dva nebo tři dny v týdnu úřadovat v Praze.“

Černík odmítl, že by kandidatura mohla rozdělit hokejové dění u nás, jako tomu bylo při poslední volbě předsedy ve fotbale. „To skoro vylučuji. Řada věcí z minulosti by se ale v hokeji měla vrátit. Ono tady nejde o nějaké dělení na Čechy a Moravu, ale o jistou vyváženost. V minulosti to fungovalo a nyní jsme se sami přesvědčili, že stávající model moc dobrý není.“ I proto by Černík uvítal, aby se oprášilo nepsané pravidlo, kdy byli v nejužším vedení svazu zástupci z Čech i Moravy.

 

Autor: Aleš Uher

29.2.2008 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:
Zrekonstruovaný památník ve Vřesinské ulici.
3

FOTO: Ocel na připomínku obětí. Památníku požehnal i kněz z porubské farnosti

VIZUALIZACE fotbalové akademie na Bazalech.
2 16

Hotovo. Z Bazalů bude tréninkové centrum

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Lev po prvním hattricku v kariéře: Oslava? Asi byla moc, byly v tom emoce

Co víc si mohl přát? Hokejový útočník Vítkovic Jakub Lev se dočkal premiérového hattricku v kariéře. Šestadvacetiletý odchovanec Plzně, odkud do Ostravy v létě zamířil, byl hlavní hvězdou úterního utkání 14. kola extraligy ve Zlíně.

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

/FOTOGALERIE/ Klidné bydlení, anebo lepší služby? To jsou názory odpůrců a zastánců stavby velké prodejny v lokalitě Podlesí. Ti první už sehnali pod petici podpisy asi desetiny obyvatel města. Druzí mají na své straně jeho vedení.

AKTUALIZOVÁNO

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

/VIDEA, FOTOGALERIE/ Pouhý den před sněmovními volbami se v redakci Deníku sešla desítka zástupců politických stran při závěrečné předvolební superdebatě. Na přetřes přišla všeobecně probíraná témata - ať už to je elektronická evidence tržeb, přijetí eura či přijímání lidí prchajících před násilím. Samozřejmě, že nechybělo ani téma obecných referend.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení