Nově do východní skupiny přibyly týmy Velkého Meziříčí, Žďáru nad Sázavou, Pelhřimova, které byly přeřazeny ze skupiny Střed, sestoupivší Prostějov a Vsetín, který odkoupil práva od Blanska. Moravskoslezský kraj bude mít v nadcházející sezoně II. hokejové ligy už jen tři zástupce – Nový Jičín, Orlovou a Opavu. Karviná vydržela ve třetí nejvyšší soutěži jen jednu sezonu a vítěz krajského přeboru Kopřivnice se neprokousal baráží.

První kolo II. hokejové ligy se odehraje v neděli 14. září a základní část se hraje dvoukolově systémem doma – venku. Potom následuje nadstavbová část sudá – lichá. Dohromady odehrají všechny týmy před play off 46 zápasů, což je o dvanáct více než v minulé sezoně.

Změny se dotkly také play off. Poprvé se bude letos hrát předkolo, ve kterém změří síly čtvrtý až třináctý tým tabulky po dlouhodobé části. První tři týmy budou mít v této fázi volno. Předkolo se bude hrát na dvě vítězství. Z deseti týmů zůstane jen pět, které se následně připojí k první trojici a soutěž bude pokračovat čtvrtfinálovými zápasy na tři vítězná utkání. Vítěz play off postoupí do kvalifikace o první ligu, ve které se utká se dvěma nejlepšími účastníky skupiny západ. Do první ligy přímo postoupí dva nejlepší. Poslední tým II. ligy padá přímo do regionálního přeboru.

Další změnou, která přispěje k atraktivnosti zápasů je že po každém utkání bude znám vítěz. Pokud utkání skončí nerozhodně i po prodloužení, následují samostatné nájezdy, které rozhodnou o vítězi utkání.

Účastníci II. hokejové ligy skupiny Východ: Opava, Velké Meziříčí, Přerov, Valašský hokejový klub, Prostějov, Břeclav, Orlová, Šumperk, Valašské Meziříčí, Šternberk, Hodonín, Technika Brno, Uničov, Žďár nad Sázavou, Pelhřimov.