Týmy se spolu v základní části utkají pouze dvoukolově, každý tým tak čeká třicet zápasů. Poté přijde na řadu nadstavbová část, ve které se bude hrát systémem sudá-lichá. V praxi to znamená, že týmy na sudých pozicích budou hrát s týmy na lichých, a to opět dvoukolově. Po této nadstavbě první čtyři celky postoupí přímo do čtvrtfinále, mužstva umístěná na pátém až dvanáctém místě si budou muset čtvrtfinálovou účast vybojovat v osmifinále hraném na tři vítězná utkání.

Týmy, které se neprobojují do vyřazovacích bojů, čeká opět takzvané play out. V něm se budou střetávat čtyřkolově. Celky na třetím a čtvrtém místě minitabulky pak budou zřejmě muset svou prvoligovou příslušnost vybojovat v baráži s vítězi druhé ligy. Tu ale budou muset ještě posvětit zástupci třetí nejvyšší soutěže.

„S novým systémem nejsme moc spokojeni, alespoň já osobně určitě ne,“ řekl trenér Sarezy Ostrava Jan Vavrečka a jedním dechem dodal: „Prakticky každou sezonu se hrací systém mění, mělo by se to konečně ustálit. V současnosti asi ještě není jasné, jaký vliv to bude mít na ekonomiku týmů. Pravda ale je, že když se hrávalo jen ve skupině, cestování nebylo až tak finančně náročné.“

Trochu jinak berou změny v sousedním Havířově. „Zatím bych se k tomu nějak zásadně nevyjadřoval. Vše totiž může být jinak po pondělní schůzce zástupců klubů. S hodnocením změn bych tedy počkal až na to, co nám přinesou tato jednání,“ zmínil generální manažer Panterů Ivo Peštuka.

Další významnou věcí, kterou si kluboví šéfové ve Velké Bíteši odsouhlasili, je zrušení omezení počtu cizinců v týmu. Do letošní sezony mohli v každém mužstvu nastoupit pouze tři hráči ze zahraničí. Nyní mohou manažeři týmů angažovat libovolný počet cizinců, což je podle Jana Vavrečky opět chyba: „Zvýhodňuje to finančně silné kluby, které si budou moci dovolit drahé posily ze zahraničí, a to většinou na úkor mladých českých hráčů.“

ZDENĚK JANIUREK ml.