Do Ostravy vrátil po třech letech, kdy dres s rytířem Vítkem oblékal v době výluky NHL. Nebýt tohoto intermezza, byl by to návrat po dlouhých čtrnácti letech. Čtyřiatřicetiletého odchovance kopřivnického hokeje přivábila domů nejen brzká svatba, ale také touha konečně se usadit. „Život za mořem mě neláká. Tak jedině jezdit tam na dovolenou,“ říká Varaďa.

Dvojnásobný mistr světa se domů vracel vždy rád a když mohl, zašel i na zimák, kde vyrůstal. Nejinak tomu bylo i letos, kdy Kopřivnice neúspěšně bojovala o návrat do II. hokejové ligy. „Potřebovali porazit Břeclav doma o dva góly, ale nevyšlo to. Je to škoda,“ litoval Varaďa.

Váš návrat do Vítkovic leckoho překvapil. Co vás tedy přivedlo zpátky domů?

V cizině jsem už byl hodně dlouho a už mě to ven ani moc netáhlo. Chtěl jsem zakotvit co nejblíže domova, a nakonec se objevila možnost jít do Vítkovic, tak jsem toho využil.

Nabídka mateřských Vítkovic vás v tom případě asi musela těšit?

Nebylo to tak jednoduché. V úvodu jsme se trochu rozcházeli v nabídkách a trvalo to pár měsíců, než jsme našli společnou řeč.

Fanoušci váš návrat do Vítkovic přivítali s nadšením. Berou vás jako velkou posilu a budou i hodně očekávat…

Budu patřit k těm starším a zkušenějším, ale jeden hráč výsledky neudělá. Je potřeba budovat týmového ducha a dobrá parta, která potáhne za jeden provaz, je začátkem cesty za splněnými cíli.

Je to definitivní návrat domů?

Podepsal jsem smlouvu na dva roky s možností opce na další rok, takže asi ano. Samozřejmě pokud by přišla nějaká nabídka, která by vyhovovala mně i klubu, tak bych o ní mohl přemýšlet.

V létě se budete ženit, má to spojitost s návratem do české extraligy?

Tak trochu. Asi by nemělo smysl se brát, když bychom pak nemohli být spolu. Přítelkyně má před sebou ještě tři roky studia na univerzitě a nemohla by se mnou odjet do zahraničí. Za druhé jsem už v cizině byl hodně dlouho a měl toho už dost. Chtěl jsem prostě domů.

V NHL jste odehrál téměř pět set zápasů a prožil bezmála deset let. Nezlákal vás tamní život? Někteří sportovci volí raději život v USA, než doma v Česku.

Přemýšlel jsem spíše, že bych si tam vybudoval nějaké letní sídlo a jezdil za moře na dovolenou. Život tam mě neláká. Samozřejmě, když jsem v NHL začínal, tak jsem tím byl unešený, ale to nadšení pak vyprchalo. Hrál jsem NHL, což bylo skvělé, ale nic víc mi to už nedávalo.

Které angažmá na vás zapůsobilo nejvíce. V americkém Buffalu, nebo v kanadské Ottawě?

Asi v Buffalu, na to mám nejsilnější vzpomínky. I proto, že jsme se s podceňovaným týmem dostali až do finále Stanley Cupu proti Dallasu Stars. Byl tam super mančaft a všem jsme ukázali, že s týmovou hrou se můžeme dostat daleko.

Finále Stanley Cupu pro Buffalo Sabres ale skončilo trochu rozčarováním, když rozhodčí uznali gól Bretta Hulla z Dallasu, jenž podle vás stál v brankovišti…

No to bylo hrozné…(směje se). Ale už je to pryč.

Návrat osobností do extraligy je vždy spojován s možným návratem i do reprezentačního výběru. Přemýšlíte o tom?

Nikdy jsem reprezentaci nezavrhl a nominace mě vždy potěší. Musím být zdravý a mít formu, pak se můžeme bavit o tom, zda reprezentace ano, či ne. Ale problém v tom určitě nevidím.

Novým trenérem reprezentace se po Aloisi Hadamczikovi stal Vladimír Růžička. Je to dobrá volba? A byla vůbec jiná varianta?

Asi máme hodně kvalitnějších trenérů i z těch mladších ročníků. Češi byli zvyklí vozit domů zlaté medaile, které teď ale v posledních dvou letech nebyly. Trenéru Hadamczikovi skončila smlouva a hledal se další kouč. Vybrali Růžičku a myslím, že je to dobrá volba.

Hodně se hovoří o tom, že si český hokejový fanoušek bude muset v budoucnu zvykat na to, že se zařadíme po bok Německa, Švýcarska, kde je podobná základna, jako máme nyní my. Znamenalo by to ústup ze světové špičky…

Je to trošku slabší, to je pravda. Odrazilo se to i při posledním draftu NHL, kde byli vybráni myslím jen tři kluci. Ale generace dvaceti – až třicetiletých hokejistů v NHL stále je, takže s reprezentací problém v současnosti nebude.

Vítkovice neprožívaly v posledních letech dobré sezony. Dvakrát po sobě skončily na jedenáctém místě. Sledoval jste je?

Na internet jsem se vždycky koukl a věděl jsem, že to byla taková houpačka. Myslel jsem na kluky a s některými jsem si telefonoval, takže v obraze jsem byl.

V průběhu sezony se vyměnili trenéři, teď před novou sezonou znovu. Je trenér Hadamczik ten pravý kouč, který může vrátit Vítkovice do hokejových výšin?

Je to ctižádostivý kouč a udělá všechno pro to, aby se vyhrávalo. Je z tohoto regionu a k Vítkovicím má osobní pouto, takže podle mě je to dobrá volba. Teď bude záležet, jak na jeho podněty odpoví mužstvo. Bude z nás chtít vyždímat to nejlepší, aby se nám sezona povedla.

Hrálo velkou roli při vašem návratu to, že Vítkovice vede právě Alois Hadamczik?

Trénoval mě v už v šestnácti letech, známe se i z reprezentace. Byli jsme spolu v kontaktu, ale o tom, zda přijmu nabídku Vítkovic, jsem se nakonec musel rozhodnout já sám.

Nejste znám jako vytříbený technik, ale zdobí vás především nezlomná vůle a touha po vítězství. A to právě loni Vítkovicím docela chybělo. Jak naučíte spoluhráče bojovat? Loni z nich mnohdy velká vůle po úspěchu neprýštila?

Všechno začíná už v tréninku. Já si zakládám na tom, že makám v tréninku stejně poctivě jako potom v zápase. Když to ošidíte v přípravě, tak máte tendenci se stejně chovat i v utkání. Věřím, že tím nakazím i ostatní.

Vítkovice posilují velmi razantně, i když především v útoku. Je reálné mluvit třeba o titulu?

Každý, kdo se dostane do play off, má šanci na titul. I ten osmý tým může porazit toho prvního. Hlavní je tedy dostat se do play off. Pokud se nám podaří dostat se do první čtyřky, tak to by bylo úplně skvělé.

Loňskou sezonu jste prožil ve švýcarském Langnau. Jaká to byla sezona z vašeho pohledu?

Bylo to docela povedené. Sezonu jsme začali velmi dobře a poráželi i týmy, které nás v předchozích letech porážely. Langnau nikdy nepostoupilo do play off a vypadalo to, že by se nám to mohlo konečně porazit. Ovšem v lednu jsme já a ještě jeden Kanaďan vypadli ze sestavy kvůli zranění a začaly potíže. Kádr se začal měnit a tým to rozhodilo. Prohráli jsme jedenáct zápasů v řadě a o dva body skončili pod play off. I tak ale byli fanoušci i management spokojeni. Hrál jsem dost a sezonu ve Švýcarsku jsem si fakt užil.

Jste zřejmě fotbalový odborník, protože jste přesně tipl porážku Česka na mistrovství Evropy ve fotbale s Portugalskem 1:3. Máte rád fotbal?

Byl jsem na prvním zápase proti Švýcarsku a když jsem viděl naši hru, tak jsem měl z utkání s Portugalci docela obavy. A dopadlo to přesně tak, jak jsem očekával.

Kdo podle vás vyhraje ME?

Do finále se dostanou Němci a Španělé. Turků už moc není, hrají snad všichni náhradníci a Němci mají super kádr (rozhovor vznikal ve středu, v den prvního semifinále – pozn. aut.). Ve druhém semifinále Španělů s Rusy bych to viděl na penalty.

Václav Varaďa

Narozen: 26. dubna 1976 ve Vsetíně
Výška/váha: 184 cm/95 kg
Post: pravé křídlo
Držení hole: levé
Zápasy/ góly v reprezentaci: 36/17
Zápasy/góly v extralize: 74/16
Zápasy/góly v play-off: 16/4
Zápasy/góly v NHL: 493/58
Předchozí působiště: HC Vítkovice (1992 – 1994), Tacoma Rockets (WHL, 1994/1995), Kelowna Rockets (WHL, 1995/1996), Buffalo Sabres (NHL, 1995/1996), Rochester Americans (AHL, 1995/1996), Buffalo Sabres (NHL 1996/1997), Rochester Americans (AHL, 1996/1997), Buffalo Sabres (NHL, 1997/1998), Rochester Americans (AHL, 1997/1998), Buffalo Sabres (NHL, 1998 – 2000), HC Vítkovice (1999/2000), Buffalo Sabres (NHL, 2000 – 2003), Ottawa Senators (2002 – 2004), HC Vítkovice (2004/2005), Ottawa Senators (NHL, 2005/2006), HC Davos (Švýc., 2006/2007), SC Langnau (Švýc., 2007/2008), HC Vítkovice (2008 – ?).