Velmi kuriózně se vyvinula situace okolo brankářského postu v extraligovém týmu hokejových Vítkovic. Před sezonou probíhaly mezi fanoušky i odborníky vášnivé diskuse o tom, zda pozici prvního brankáře uhájí Martin Prusek, či zda ji pro sebe získá Marek Pinc.

Po odchodu Pruska do Ruska se zdála být situace jednoznačná, ovšem zánět v Pincově rameni rozdal karty úplně jinak. Ve čtvrtém kole ve Zlíně naskočil po čtvrté brance Zlína do branky místo Pince Jakub Štěpánek a už v ní zůstal.

Pomohl mu jednak zhoršený zánět v Pincově rameni, ovšem především výborné výkony na ledě. Výrazně se podílel na bodových ziscích na ledě mistrovské Slavie a doma proti vedoucí Plzni. V liberecké Tipsport Aréně udržel dokonce čisté konto. „Chytat stabilně extraligu je pro mě novinka. Sice mám už nějaké zápasy za sebou, ale té šance, kterou jsem teď dostal, si moc vážím,“ uvedl mladý gólman.

O tom, že bude alespoň na čas prvním brankářem týmu, moc nepřemýšlel. „Žádné obavy jsem si ale nepřipouštěl. Snažím se chytat co nejlépe umím. Je skvělé, že to zatím vychází,“ přiblížil.

Start neměl jednoduchý. Do sezony vlétl na ledě 02 Areny proti Slavii. „Věděl jsem, že se nám na Slavii dlouhodobě nedaří a pět let jsme tam nebodovali. Bylo super, že jsme tam ten bod uhráli. V dalším utkání doma proti Plzni jsme zahráli úplně skvěle a zaslouženě vyhráli,“ popsal Štěpánek. Před sezonou počítal s tím, že bude jedničkou v prvoligové Porubě. „Byl jsem připraven, stejně jako v minulých letech, čekat na šanci ve Vítkovicích,“ přiznal Štěpánek.

Třiadvacetiletý gólman odchytal do této sezony v extralize dvaadvacet zápasů. Deset z toho bylo v loňském play out, kde vychytal i svou první nulu. „Nevím, zda se to počítá. Schoval jsem si pro jistotu puk z Liberce,“ přiznal Štěpánek.

Čísla ze čtyř odchytaných utkání má výborná. S průměrem 1,28 gólu na zápas vévodí brankářským statistikám v extralize. Je na něj vyvíjen rozhodně větší tlak, než když byl „pouhým“ náhradníkem. „Snažím si to nepřipouštět. Já si o sobě nic nemyslím. Prostě to beru tak, jak to je. Chytám nejlépe jak umím, a jsem rád za každou šanci.“

I když mu forma vydrží, je pravděpodobné, že jednou opět zůstane na střídačce. „Sezona je dlouhá, a až zase zůstanu na střídačce, tak budu čekat na další příležitost. Rozhodně nebudu naštvaný. Důležité je, aby se dařilo týmu.“

Po sedmi kolech jsou Hadamczikovi svěřenci třetí. Nálada je výborná. „Kdybychom se trápili, tak máme hlavy dole a přemýšlíme, kde je chyba. Takhle si můžeme užívat, že se nám daří,“ přitakal Štěpánek. Dnes hostí Vítkovice nevyzpytatelný Litvínov. Štěpánek bude čelit útokům velezkušeného Roberta Reichla. „Nejsem ten typ, který by studoval, jak kdo střílí. Myslím, že by mě to spíše svazovalo. Čekal bych střelu na betony, a šla by na lapačku. Situace řeším až podle toho, jak se vyvine na ledě,“ uzavřel.