Hraje v ní řada velkých hokejových osobností v čele s Jaromírem Jágrem, na trenérských postech jsou i dva čeští trenéři. Miloš Říha vede Spartak Moskva a Vladimír Vůjtek konkurenční Dynamo. Bývalý kouč Vítkovic se před vánočními svátky objevil krátce v Ostravě. Názory tohoto znalce ruského hokeje, jehož zdobí dva mistrovské tituly s týmem Jaroslavli, na současnost i budoucnost KHL jsou velmi zajímavé.

Média jsou v tyto dny plná dopadů ekonomické krize na běžný život, ale i na sport. Jaký to má podle vašeho názoru dopad na KHL?

Navenek se to zatím ještě moc neprojevilo, ale některé případy už se dostaly na veřejnost. Začalo to, pokud já vím, mimo hokej, když zkrachovaly basketbalistky CSKA Moskva. Pak se ale našel nový bohatý sponzor a klub zachránil. V hokeji se krize projevila v ekonomice těch týmů, jejichž sponzorem jsou hutnické podniky. Jde o Čerepovec, Magnitogorsk nebo Novokuzněck. Tíživá situace nastala rovněž u klubů, které mají mezi sponzory velké banky. Podle zpráv, které mám, se soutěž dohraje, měl by pomoci plynárenský gigant Gazprom. Ale vedení KHL jedná, chystají se opatření pro příští sezonu a smlouvy se budou v každém případě upravovat.

Jaké jsou v Rusku ohlasy na letošní ročník KHL?

Vesměs pozitivní. Myslím si, že soutěž se proti minulým letům moc nezměnila. Přibyly tři celky z Lotyšska, Běloruska a z Kazachstánu, jinak se hraje stejným systémem jako v minulosti. Jsou stále povoleni čtyři cizinci, přišla ale řada nových hráčů. Ovšem ne kvůli kontinentální lize jako takové, spíše kvůli tomu, že ruské kluby nabídly skvělé podmínky. Vrátili se někteří hokejisté působící v NHL, a to nejen ti starší, ale i mladíci. Jde o hráče, kteří hráli v NHL pravidelně, a přesto se nechali zlákat. Jsou většinou přínosem, soutěž získala ještě větší kvalitu.

V KHL hraje opravdu řada slavných hokejových jmen, projevuje se to i na návštěvnosti?

Záleží na jednotlivých regionech. Za Uralem jsou plné stadiony, stejně jako v hokejových městech, kterými jsou Čerepovec nebo Jaroslavl. V Moskvě je to s návštěvami slabší. Stejně tomu ale bylo v minulosti.

Marek, Rolinek, Irgl, Vašíček, Blaťák, Čermák, Pilař, Bulis, Rachůnek, Čajánek nebo Klepiš se představili v reprezentačním dresu na Channel One Cupu. Předpokladá se, že patří k oporám svých klubů. Jsou výraznými postavami kromě Jágra i někteří další čeští hráči?

Září Marek, který je opravdu nejvýraznější osobnost. Vedle něho se rozehrál i Kudrna. Ale také Mikeska nebo Bendl s Rachůnkem si vedou velmi dobře.

Je v týmech dostatečný prostor i pro mladé ruské hráče?

Na soupisce může být 21 hráčů pro jednotlivá utkání. Do loňského roku museli být nasazováni vždy dva mladí, letos pouze jeden. Jedno místo tedy ubylo a mnoho z nich na to reagovalo tak, že odešli hrát do Kanady. To se v minulosti nestávalo. Za poslední čtyři měsíce tak z Ruska zmizelo na osm desítek hokejistů mladších 18 let.

Co moskevské Dynamo, jak si vede?

Zatím nic moc, velká spokojenost v klubu není. Pohybujeme se kolem 10. místa. Máme složitější pozici, od prvního zápasu se potýkáme s řadou zranění, v 15. kole se zranil náš první gólman Jeremejev a od té doby ještě v KHL nechytal. Hráli jsme 22 zápasů venku a jenom 12 na domácím ledě. To hodně ovlivnilo tabulku i výsledky, ale i tak si myslím, že jsme mohli uhrát o nějakých osm bodů více. Určitě jsme měli na to, abychom ty body uhráli, ale bohužel vždycky tam něco chybělo.

Dynamo v závěru roku vyhrálo prestižní Spenglerův pohár v Davosu. Může vám tento úspěch pomoci v dalších bojích v KHL?

V Rusku se bere i každý přátelák vážně, takže mezinárodní zápas je považován za hodně prestižní duel. A Spenglerův pohár dvojnásobně. Je to více než liga a samozřejmě ho chceme vyhrát. Předloni ve Švýcarsku zvítězil Magnitogorsk, loni byla Ufa ve finále, takže jsme měli nač navazovat.

Nedlouho po návratu z Davosu vás čeká v roli kouče ještě Utkání hvězd. Povedete tým krajánků Jaromíra Jágra proti celku Alexeje Jašina…

Letos jsem byl jako trenér pro Utkání hvězd vybrán počtvrté a dá se říct, že jsem byl na lavičku nominován za zásluhy. Hraje se 10. ledna na speciálním kluzišti, které bude na Rudém náměstí. Hodně lidí se na tribuny sice nevejde, ale určitě to bude velká událost.

Ruská liga je ještě výjimečná i tím, že kluby mění trenéry jako na běžícím pásu. Jak to vypadá letos?

Zatím je to nějak v klidu. Loni vyměnili, jestli se nepletu, patnáct z dvaceti koučů. Letos se střídali trenéři v Minsku, v Omsku dvakrát, ve Voskresensku a možná ještě v jednom klubu. Takže zemětřesení třeba teprve přijde.

ANTONÍN SACKÝ