Poslední Mladá Boleslav, předposlední Znojmo, dvanácté České Budějovice a dnešní soupeř v dohrávce 43. kola Zlín. To jsou týmy, ve kterých dal nejlepší klubový střelec méně branek než lídr vítkovických střelců. Tím je Jiří Burger, který v jedenačtyřiceti zápasech dal sedmnáct branek. Druhý v pořadí je Viktor Ujčík. Ten odehrál 37 zápasů a trefil se třináctkrát.

Z týmů, které se po 44. kolech nacházejí v tabulce nad Vítkovicemi, je už pouze v Liberci v čele střelecké listiny Václav Pletka s menším počtem vstřelených branek. Dal jich patnáct. Desetigólovou hranici ale v Liberci pokořilo už šest borců. Stejné je to v Karlových Varech, kde mají Petr Kumstát a Václav Skuhravý stejně jako Burger sedmnáct vstřelených branek. Deset a více branek ale dali další čtyři hokejisté. Zatímco ve Vítkovicích pouze tři. Tím třetím je Vladimír Svačina, který dal desátý gól v neděli v Plzni. „Dal jsem sice gól, ale u první branky Plzně mi to přeskočilo hokejku, obránce vystřelil a trefil se. U druhé branky jsem nevyhodil puk z pásma, takže jsem na porážce měl svůj podíl,“ kál se Svačina.

Co se v úvodu soutěže dařilo, nyní nejde. Nejlepší střelec týmu Jiří Burger v úvodních 19. kolech nasázel do sítí soupeřových brankářů jedenáct puků. V dalších dvaadvaceti odehraných střetnutích se z gólu radoval už jen šestkrát. Podobně je na tom i Viktor Ujčík. Nejprve dal v osmnácti zápasech osm branek, v dalších devatenácti utkáních už pouze pět. A ty góly scházejí.

Ovšem nejen těchto dvou. Stejný počet gólů jako letos v 37 utkáních dal vítkovický kapitán Róbert Petrovický loni, kdy za Vítkovice odehrál pouze jedenáct střetnutí v úvodu soutěže. Za očekáváními zůstává bezpochyby také Juraj Štefanka, jenž zažívá jednu z nejhorších sezon v extralize. Loni dal v Třinci za 52 zápasů 14 gólů. Pokud by chtěl letos svou bilanci alespoň vyrovnat, musel byl až do konce základní části dát deset branek! Ve středu slaví Štefanka 33 let, pár gólů do sítě Zlína by bylo jistě hezkým dárkem.

V bídných časech vyčnívá jen Radim Hruška. V posledních pěti zápasech dal tři góly z celkových sedmi Vítkovických. „Nejsme schopni dát více než jeden gól. Na tréninku na tom pracujeme a střílí nám to. Ale v zápase jako bychom se v koncovce báli a řešili to špatně,“ popsal čtyřiadvacetiletý útočník.

Góly, to je to, co Vítkovicím v těchto dnech schází nejvíce. V posledních sedmi utkáních dali čtyřikrát pouze jeden gól. Když se v Karlových Varech, v Třinci nebo doma proti Spartě „rozstříleli“, hned z toho byly body. „Na jednu branku se vyhrát zápas nedá,“ opakují trenéři i hráči téměř po každém prohraném zápase. „Pokud budeme střílet jen jednu branku, nebudeme bodovat,“ zlobil se po sedmnácté ligové porážce v Plzni zastupující kapitán Roman Šimíček.