Sedm dlouhých utkání čekali hokejisté Vítkovic na výhru za tři body, stejně dlouho bral jejich včerejší soupeř z Liberce z utkání minimálně bod. Obě tyto série vzaly za své. Vítkovice, do jejichž sestavy se vrátili zranění beci Trnka a Kuboš a přibyla nová akvizice ze Slovenska Ľubomír Hurtaj, přehrály liberecké Bílé Tygry po bojovném výkonu 5:1.

K úspěchu, zdá se, pomohla i netradiční číselná rošáda mezi Viktorem Ujčíkem a Michalem Barinkou. „Zkoušeli jsme snad už úplně všechno, ale štěstí se k nám pořád nechtělo naklonit. Po minulém prohraném zápasem jsem proto zašel za Barym, že si ty čísla dáme, jak to patří. Já si vezmu jedenáctku a mu teda zbude ta devatenáctka. Souhlasil s tím, že pro výhru udělá cokoliv,“ líčil iniciátor výměny Ujčík. „Asi to tím nebylo, ale bylo milé, že nám utkání konečně vyšlo,“ dodal Ujčík, který s jedenáctkou na zádech dosáhl největších úspěchů – tři tituly mistra světa.

V pátek vstřelil do sítě Fina Leinonena druhý gól zápasu a všem přítomným posunkem ukázal, že na zádech má číslo jedenáct. „Hlavně jsem ukazoval, že jsem právě shodil toho peška,“ usmíval se Ujčík. „Doma už za nás zapalovali svíčky. Jsem rád, že to konečně vyšlo a doufám, že nás to nakopne. Prohrávali jsme tak dlouho, že někteří hráči už neznali ani slova vítězného pokřiku po zápase.

Svůj premiérový zápas v dresu Vítkovic odehrál Slovák Ľubomír Hurtaj. Na jeho výkonu byl znát, že přišel do týmu dnes ráno. „Bylo to hodně těžké. Ráno jsem stával v šest a jel sem. Snažil jsem se hlavně nic nepokazit,“ přiznal třiatřicetiletý útočník. Nakonec k výhře 5:1 pomohl asistencí na poslední branku Jiřího Burgera. „Bylo to ve hře pěti proti třem a jsem rád, že jsem mohl splatit trenérovi důvěru,“ dodal.

Ani Hurtaj, ani nová akvizice Liberce Radim Vrbata se ale ústřední postavou utkání nestali. A to i přesto, že Vrbata v útoku nastupoval s velezkušeným Petrem Nedvědem. Neprosadili se a kouč Liberce Filip Pešán byl zklamaný. „Zkusili jsme si odehrát utkání bez bojovnosti a nasazení. Dokázali jsme si, že tudy cesta nevede,“ zlobil se Pešán. „Budu přemýšlet, zda řadu Petra Nedvěda nechám pospolu. Vůbec se neprosadili a ostatní hráči na ni asi až příliš spoléhali,“ doplnil.

Podruhé za sebou se ze dvou gólů radoval vítkovický mladík Petr Strapáč. „Mám z toho radost, ale byla to poměrně náhoda. V obou případech se puky ke mně odrazily a mněl jsem velmi snadnou práci,“ nepřeceňoval své úspěchy Strapáč.