Tato sezona měla být tou, ve které ti samí zvednou mistrovský pohár nad hlavu opět. Povedlo se. Vítkovičtí hokejoví junioři vystoupali na vrchol. Ve finále porazili Třinec a po šestnácti letech získali pro svůj klub medaili ve své kategorii. Všem přiznivcům modro-bílých barev vzkazují: „Radujte se. Úkol jsme splnili. Jsme mistři!“ Obrovskou radost po skončeném zápase neskrývali ani trenéři. Zdeněk Moták vedl tým i při triumfu v dorostenecké kategorii. Roman Ryšánek se na střídačku juniorů postavil teprve před touto sezonou a hned se uvedl zlatem.

„Od začátku soutěže se mluvilo o tom, že jsme asi nejvážnějším kandidátem na titul. Celou sezonu jsme to jen potvrzovali, vždyť v základní části jsme prohráli snad jen pětkrát nebo šestkrát. Síla mužstva byla obrovská. Možná ale proto jsme to měli těžší. Všichni už nás viděli s pohárem, ale vyhrát základní část a přejít přes play off s tím, že celé vaše okolí čeká titul je hodně složité,“ přilbížil Zdeněk Moták a jedním dechem dodal: „O to větší ale máme teď radost.“

Stačilo přitom málo a z titulu se mohli radovat třinečtí Oceláři. Vítkovicím ale dost pomohla štěstěna. „Hodně jsme chtěli vrátit sérii do Ostravy a všichni víme, že zápas v Třinci byl stěžejní,“ pokýval hlavou Moták.

„Nesmíme ale zapomenout, že přestože jsme vyhráli ligu, přestože jsme nastříleli hodně branek, kluci ještě mají ještě co zlepšovat. Je to prostě tak, k dokonalosti jim chybí pořádný kus cesty. Střelci ale pro extraligu rostou,“ upozornil Moták, který letos také asistoval u A – mužstva. „Tenhle úspěch je více zásluha Romana Ryšánka a Jaroslava Miksy. Ti byli s týmem častěji než já.“

Zvláštní postavou byl v juniorském týmu brankář Petr Mrázek. Jednička dorosteneckého celku po celé play off kryla záda suverénnímu Tomáši Vošvrdovi. Na druhé straně ale Mrázek, společně s Tomášem Pastorem a Lukášem Kovářem, vybojoval v této sezoně hned dvě medaile. Zlatou s juniorkou a bronzovou s dorostem. „Co k tomu říct, hodně mě to těší. Hlavní je, že se to klukům podařilo a já jsem rád, že jsem byl u toho.“

VÍTKOVICKÁ CESTA ZA ZLATEM

Základní část: 1. místo – 113 bodů: 46. zápasů, 31. výher, 9 výher po základní hrací době, 2 prohry po základní hrací době, 4 prohry, 239 vstřelených branek, 110 obdržených branek.

Play off – osmifinále se Znojmem: 2:0 na zápasy (6:1, 7:1). Čtvrtfinále se Spartou: 2:0 na zápasy (5:0, 8:1). Semifinále s Českými Budějovicemi: 2:1 na zápasy (7:3, 1:3, 4:3). Finále s Třincem: 2:1 na zápasy (2:4, 4:3, 4:2).

MISTŘI EXTRALIGY JUNIORŮ 2008/2009

Brankáři: Tomáš Vošvrda, Petr Mrázek, Stanislav Taťák

Obránci: Werner Hartmann (kapitán), Lukáš Hruzík, Lukáš Kovář, Tomáš Pastor, Adam Polášek, Lukáš Prokop, Jakub Rybnikár, Tomáš Voráček, Michal Žvatora.

Útočníci: Ondrej Šedivý, Jan Káňa, Tomáš Bursík, Ondřej Palát, Petr Strapáč, Roman Szturc, Petr Seidler, Lukáš Vrána, Jiří Noga, Petr Slovák, Jan Včíslák, Petr Kolouch, Lukáš Kucsera.

Trenéři: Zdeněk Moták, Roman Ryšánek, Jaroslav Miksa. Kustod: Jan Býček.

ZDENĚK JANIUREK, ml.