Po pěti letech nebude mít Ostrava zastoupení v první hokejové lize. Tým HC VOKD Poruba (dříve HC Sareza Ostrava) totiž v letošní sezoně sestoupil. A v této chvíli není jisté, zda se vůbec do nového ročníku druhé ligy ostravský celek přihlásí. Generální manažer klubu Petr Fabián stojí před nelehkým úkolem. Chce hokej v Porubě zachránit, ale sám ví, že v době ekonomické krize to bude hodně složité. „Pokud nepokryjeme alespoň osmdesát procent z rozpočtu pro další sezonu, nemá cenu do toho jít. Ani druhá liga se nedá hrát za párek v rohlíku. Já jsem ale optimista, věřím, že se nám podaří finance sehnat,“ říká Fabián.

Sezona pro Porubu dopadla fiaskem. Kde vidíte hlavní důvody sestupu?

Měl jsem dost času o celé sezoně přemýšlet. O tom, že dopadneme špatně, bylo rozhodnuto někdy v prosinci. Sezona se rozjížděla s tím, že celý rozpočet pokrytý není. Navíc ani Vítkovice nedodržely stoprocentně to, na čem jsme se domluvili.

Před sezonou jste získali ve společnosti VOKD generálního sponzora a vyhlídky aslepoň zvenku vypadaly optimisticky.

Někdo si možná myslel, že VOKD nám pokryje náklady. Jenže to není pravda. VOKD pokrylo jen třetinu našeho rozpočtu. Zbytek se špatně sháněl a vlastně ani nesehnal. Z toho také vzešly problémy s výplatami pro hráče, což se samozřejmě podepsalo na psychice kluků. A svým způsobem to byl jeden z důvodů našeho sestupu.

Hráčské přesuny a trenérské výměny týmu příliš neprospěly…

Měli jsme být farmou Vítkovic, což znamená, že naším týmem hráči procházejí. Na druhé straně od druhé poloviny sezony už bylo jasné, že jsme na tom finančně špatně. Proto jsem byl nucen poslat některé hráče pryč. Co se týče trenérů, tak jsme chtěli mužstvu dát nové impulzy. Také proto přišel Kamil Kašťák, který nebyl nijak zatížený zdejším prostředím. Nakonec to ale nevyšlo a tak jsme sezonu, už ztracenou, nechali dokoučovat vlastními trenéry.

Jaká tedy bude budoucnost porubského mužstva?

Pořád vedeme jednání. Druhá liga se nedá hrát za párek v rohlíku. To víme všichni. Vzrostla její výkonnost i náklady. Na to, abyste v ní hráli důstojnou roli, potřebujete sehnat pět až sedm milionů korun. To je základ. Nesmí se opakovat situace z minulých let. Tehdy se jen naslibovaly hory, doly a nakonec jsme nic neměli. Teď je potřeba mít ty peníze na účtě. Budeme muset uspokojit i věřitele. Stále totiž máme i dluhy, které musíme pokrýt. Pokud ale budeme mít osmdesát procent rozpočtu pokryto, můžeme začít hrát. Jinak nemá cenu do toho vůbec jít.

V roce 2004 jste tehdy ještě Sareze pomohl jako kapitán s postupem do první ligy. Jak jste prožil sestup?

Sestup jsem ještě nestrávil, ani to nejde. Pořád na to musím myslet. V životě jsem si nemyslel, že můžu mít deprese a v téhle sezoně jdu z jedné do druhé. Je to pro mě obrovský šok a hodně mě to mrzí.

V této sezoně jste měli úzce spolupracovat s Vítkovicemi. Podle vašich slov jste si ale vše představoval jinak. Budete s nimi o formě spolupráce ještě vůbec jednat?

Vítkovice nám samozřejmě mohou pomoci. Pokud z jejich strany bude zájem, nebudeme proti. Ale musí to být na jiné lepší úrovni než letos. Určitě nám to jen prospěje a jim taky. Vždyť jsme jim vychovali hráče jako jsou Štěpánek, Klimek nebo Svačina. Já sám jsem ale zvědavý, co bude s některými hráči, kteří letos vybojovali titul ve vítkovické juniorce. Kam půjdou hrát? Oni se potřebují vyhrát, a ve druhé lize to půjde těžko. Takže se musíme, co nejrychleji dostat zpátky a Vítkovice by na tom měly mít polde mého názoru zájem.

Dobře, ale co když potřebné finance nakonec neseženete?

Já jsem spíše optimista. Věřím, že se nám to podaří. Jenže pokud by to nevyšlo, tak se dostaneme do velkých problémů. Nechci nijak předbíhat, ani vyjmenovávat možné katastrofické scénáře, ale v nejhorším bychom asi byli nuceni skončit s mužským celkem. Ale já jsem přesvědčen o tom, že druhá liga se u nás hrát bude.

Doteď jste mluvil o A – mužstvu, ale co bude s mládeží?

Taky to zatím nevypadá moc dobře. Uvidíme, kolik prostředků se nám podaří získat. Mládež je finančně hodně náročná. Máme vlastně zhruba pět stovek dětí, a ty potřebují totéž co muži.

Znamená to tedy, že by hokej v Porubě mohl úplně skončit?

Momentálně nevíme. Situace je taková, že pokud se nepodaří sehnat prostředky, tak i tohle je možné.

Jestliže ale prostředky seženete, víte, kdo z hráčů v týmu zůstane?

Samozřejmě, že to ještě není jisté. My ale víme, že ani druhá liga se nedá hrát bez zkušených hráčů.

Kdy bude stoprocentně jasné, zda se hokej v Porubě udrží?

Hodně nám napoví už valná hromada, která se koná 30. března. Už teď totiž existuje skupina lidí, kteří prohlašují, že hokej v Porubě zachrání, ale nemají to ničím podložené. Pokud jim valná hromada dá důvěru, můžou nastat velké problémy. Já si myslím, že je potřeba držet se toho, co je na papíře a co mám v ruce. A když se dívám do trochu vzdálenejší budoucnosti, bude hodně záležet na tom, jak se k naší situaci postaví Vítkovice.

ZDENĚK JANIUREK ml.