Nejlepší sezonu ve své dosavadní hokejové kariéře si s chutí užívá brankář extraligových Vítkovic Jakub Štěpánek.

Ještě před jejím začátkem předpokládal, že opět převážnou část prožije v brance prvoligové Poruby. Nakonec zaskočil do I. ligy jen na pět zápasů, protože si vybojoval ve Vítkovicích post brankářské jedničky. Předvedenými výkony si vysloužil dokonce pozvánku na reprezentační sraz.

V pátek ve slovenské Skalici nebo v sobotu v Trenčíně by si tak mohl proti Slovensku odbýt premiéru v dospělé reprezentaci. „Je to fajn takto si natáhnout sezonu,“ raduje se dvaadvacetiletý gólman.

Jaké to je z pozice třetího brankáře v extraligovém týmu dojít až do širší reprezentační nominace před mistrovstvím světa?

Je to bezesporu výborný pocit. Tahle sezona mi opravdu vyšla a jsem tomu jenom rád.

V reprezentaci jsou Miroslav Kopřiva z Kladna a Martin Prusek, jehož místo jste po jeho odchodu do KHL zaujal. Dostalo se vám od něj pochvaly, jak jste se s tou situací popral?

Je rád, že se mi dařilo, ale spíše se bavíme o hokeji a o tom, jak se to ve Vítkovicích vyvinulo. Martin Prusek byl v Rize určitě spokojený, stejně jako já ve Vítkovicích.

V pátek nebo v sobotu vás možná čeká premiéra v seniorské reprezentaci. Cítíte už mrazení v zádech?

Ale ne, přede mnou je ještě spousta tréninků a vlastně vůbec nevím, zda do zápasů nastoupím, takže o tom zatím vůbec nepřemýšlím.

Jste flegmatik? Stres před důležitými momenty vás netrápí?

Netvrdil bych o sobě, že jsem úplný flegmatik, ale snažím se, aby mě jen tak něco nerozhodilo. Kdybych se v brance rozčiloval, tak by mi to k výkonům asi moc nepomohlo.

V reprezentačním výběru, který se nyní v Brně připravuje na dvě přípravná střetnutí se Slovenskem, je vás z Vítkovic více. Pomohlo vám to se v týmu aklimatizovat?

Jsem v nároďáku poprvé, takže jsem přivítal, že budu v týmu někoho znát. Je to lepší, že tady nejsem z Vítkovic sám.

V sezoně vás kouč Hadamczik několikrát poslal jen na samostatné nájezdy a najednou jste byl zaškatulkován jako penaltový mág nebo také specialista na trestná střílení. Nebylo to už trochu otravné?

Novináři mě zařadili do takové škatulky a musím říct, že jsem s tím nebyl vůbec spokojený. Jsem rád, že jsem mohl všem ukázat, že umím chytat i celé zápasy. Chytit nájezd je fajn, ale důležitější je zvládnout celé utkání a po něm třeba ještě přidat vychytaná trestná střílení.

Dokázal jste to tak dobře, že jste dostal pozvánku i do reprezentace.

No, doufám, že v ní nejsem jen kvůli nájezdům (smích).

Ale to, že je umíte chytat, může být v reprezentaci výhoda. Soupeři vás neznají. I když slovenský dres asi oblékne váš spoluhráč z Vítkovic Juraj Štefanka.

Kdo ví, vždyť ani nevím, zda budu chytat. Nájezdy jsou o momentální formě a pohodě.

Vaše jméno se objevilo, společně s brankářem Zlína Jakubem Sedláčkem a třineckým útočníkem Jozefem Balejm také v nominaci České televize na nováčka sezony. Jaké si dáváte šance?

To fakt nevím. Tohle neřeším. Když to vyhraju, tak budu mít radost. Když ne, svět se nezboří.

Kdo tuhle cenu podle vás vyhraje?

Když ne já, tak asi Kuba Sedláček (smích).

Protože je brankář jako vy?

Byl celou sezonu hodně výrazný a myslím, že by si to zasloužil.