Důvodem je hokejový kemp nazvaný Ostravská hokejová škola, v jehož čele stojí zkušený obránce Patrik Rimmel. „Začali jsme před čtyřmi lety. Jen jsme to chtěli zkusit, ale kladné ohlasy a zájem všech účastníků nás nutí každý rok otevřít další kemp,“ říká spokojeně. I když letos se do jeho plánů vkradly obavy. „Všichni víme, že je krize. Báli jsme se, že kvůli tomu nenaplníme kapacitu. Taky proto pořádáme tři kempy namísto loňských čtyř. Zájem účastníků nám ale vyrazil dech. Všechny tři kempy jsou plně obsazeny,“ žasne Rimmel.

Hokejového vyučování se letos zúčastní přes dvě stovky malých adeptů. Zimní stadion v Ostravě-Porubě obsadili v prvé řadě žáčci z Česka, Slovenska, Polska, Německa a tradičně také z USA. „Máme tady deset Američanů, minimálně polovina z nich tady už byla v předcházejících letech. Po loňské zkušenosti dorazil i kluk z Mexika,“ připomíná Rimmel. Nováčky jsou v Ostravské hokejové škole čtyři Norové.

Úvodní kemp zatím nepostihly žádné problémy a vše probíhá podle plánu. „Až se toho trochu bojím, abych to nezakřikl,“ ťuká na dřevo Rimmel a pokračuje: „Nikoho zatím nepostihlo zranění ani další nepříjemnosti.“

Jedním z vyučujících je i viceprezident orlovského klubu

„Kluci jsou v pohodě, je s nimi velká legrace, ani moc nezlobí. Na druhé straně když už začnou zlobit, tak dokáží být nesnesitelní, hlavně když nejsou na ledě,“ říká s trochou nadsázky Daniel Dlouhý, který pomáhá s hlídáním hokejových žáčků.

O ty se na ledě stará hned několik trenérů, mezi kterými nechybí Darek Stránský, Mojmír Trličík, Aleš Tomášek, Ladislav Majkus, který už delší čas trénuje žáčky pražské Sparty, nebo také Martin Čejka, trenér New York Little Rangers.

„Máme tady i jednu raritu. Jsme jediná hokejová škola, ve které vyučuje viceprezident hokejového klubu,“ směje se Rimmel, když ukazuje na Martina Potočeného, druhého muže hokeje v Orlové.

Fleischmann se přijel dětem podepsat

Další známou postavou na ledě je také obránce David Mocek, který v minulé sezoně hájil barvy Mladé Boleslavi. „Je to velká zábava. Já se ale cítím spíš jako organizátor nebo poradce než trenér. Na to bych asi neměl dost trpělivosti,“ pokyvuje hlavou.

Kromě trenérů malé žáčky samozřejmě přijedou podpořit i jejich hokejové vzory, mezi kterými nechybí ani hvězdy NHL. První, která do Ostravské hokejové školy dorazila, byl útočník Washingtonu Capitals Tomáš Fleischmann. „Tuhle školu pořádají mí známí, kteří mě oslovili, jestli bych se nestavil a nepopovídal si s dětmi. Jsem pro každou takovouhle akci. Na led ale ještě nepůjdu, nedávno jsem skončil sezonu, a tak to nechci uspíšit. Radši budu rozdávat autogramy,“ říká s úsměvem Fleischmann.

Kromě něj se v Porubě představí ještě obránci Radek Philipp, Filip Kuba, Marek Malík a brankáři Martin Prusek a Jakub Štěpánek.

ZDENĚK JANIUREK ml.