Vítkovice přitom už zdaleka nepřipomínají loňskou mašinu, která válcovala jednoho soupeře za druhým. Juniorka prošla omlazením a to s sebou zákonitě přineslo i výkonnostní pokles. Naopak Třinec je stále velice silný. Vždyť před víkendovým dvoukolem byli Oceláři na třetí příčce tabulky, zatímco Ostravané byli pátí. I proto je vysoká výhra svěřenců trenéra Zdeňka Motáka překvapením.

„V žádném případě jsme ani nedoufali v takový výsledek. Byli jsme připraveni na těžký a vyrovnaný boj. V podstatě tomu tak bylo i za stavu 6:1. Třinec je velice dobrý soupeř. Naopak my jsme byli po zápase s Opavou a po pátečním utkání ve Znojmě trochu v útlumu. Proti Třinci to mělo být hlavně o psychice. Hodně nám v tomto směru pomohli hráči z áčka. Jejich zkušenosti byly na ledě cítit,“ hodnotil utkání vítkovický kouč.

Tým prochází obnovou


Přestože Motákem zmínění Roman Szturca Ondřej Roman stáli u pěti branek, vítězství nad Třincem byla záležitost celého týmu. „Dobrý zápas měl brankář Kubáň. Mladí obránci se vyvarovali chyb. Tým jako celek podal velice dobrý výkon,“ pochválil hráče Moták.

Vítkovice v pátek prohrály na ledě Znojma až v nájezdech, i tak je ale bodová ztráta znát. Do konce úvodní části extraligy už příliš zápasů nezbývá, a pokud chtějí Ostravané skončit nejhůře do šestého místa, zajišťujícího přímý postup do play off, musejí zabrat. Vítězství nad Třincem jim v jejich snažení může výrazně pomoci.

„Nový systém extraligy způsobil, že pro některé týmy už je těch prvních dvacet kol v podstatě play off. My balancujeme na hraně. Jdeme postupně a tím prvním stupínkem je udělat tu šestku. Dostat se mezi lepší týmy a pak se soustředit na boj o to, ze kterého místa půjdeme do play off a co v něm budeme hrát. Přestože jsme obhájci titulu, nedáváme si nějaké závratné cíle,“ nastínil Moták.

Vítkovický kouč může svá tvrzení opřít o fakta, obhajoba titulu je až tím nejvzdálenějším cílem. „Kádr je oproti tomu poslednímu, mistrovskému hodně odlišný. Rozhodli jsme se uvolnit starší a perspektivnější hráče do mužských celků nebo do Kanady. Většině se v nových působištích daří. Naopak my máme nyní v juniorce hodně mladých hráčů, kteří si na tu naši soutěž teprve zvykají. Naší slabinou jsou zkušenosti. Například v obraně nemáme jediného zkušenějšího beka. Z útoku nám v podstatě odešlo 250 kanadských bodů. Noví hráči si zvykají, jejich výkony se zvedají, ale nemůžeme od nich chtít nemožné. Už teď ale můžu říct, že kromě Pardubic nás žádný soupeř vyloženě nepřehrál, tudíž ten mančaft má potenciál a my na něm pracujeme,“ vysvětlil Moták.

Kubáň v bráně nezklamal


Kromě mladých odchovanců Vítkovic má Moták k dispozici několik talentovaných hráčů z Poruby. Přestože ještě neměl příliš mnoho příležitostí je odzkoušet, už nyní je s některými spokojen.

„Všichni tihle kluci s námi absolvovali letní přípravu. Jenže pak se Ivo Jelšík zranil a doteď nehraje. Přitom na něj jsme hodně spoléhali. Karel Richter je šikovný, jenže také celé září nehrál. Pravdou je, že v otázce brankářů jsem byl hodně konzervativní. Taťáka jsem už delší dobu znal, tudíž logicky dostával přednost on. Situace se změnila, když onemocněl a my jsme museli do branky nasadit Andrease Kubáně, který se ale ukázal. Nerad bych to zakřikl, ale nevede si vůbec špatně. Faktem je, že i kluci původem z Poruby na sobě musejí makat. Přece jen i ten přechod z klubů je velká změna,“ dodal Moták.

Vítkovice – Třinec 8:1 (3:1, 3:0, 2:0)

Branky:
5. Řehák (Prokop, Roman), 13. Roman (Szturc, Hruzík), 19. Roman (Slovák, Hruzík), 21. Szturc (Roman), 28. Kucsera (Kolouch, Pavelka), 30. Slovák (Kucsera, Kolouch), 41. Szturc (Roman, Řehák), 60. L. Vrána (Richter) – 15. Martyčák (Měrka, Gottwald). Rozhodčí: Husička – Adamec, Štěpán. Vyloučení: 9:10, bez využití. V oslabení: 1:0. Diváci: 50.

Vítkovice: Kubáň – Žvatora, Slavík, Pastor, Hruzík, Pavelka, Prokop – Szturc, Roman, Řehák – Maliník, L. Vrána, Richter – Slovák, Kucsera, Kolouch. Trenér: Zdeněk Moták.


Pátek 23. října: Znojmo – Vítkovice 4:3 SN (0:1, 3:0, 1:2)

Branky Vítkovic: 14. Řehák (Maliník), 50. Kolouch (L. Vrána), 52. Richter (Kolouch).


Výsledky juniorů od začátku extraligy: Vítkovice – Pardubice 1:4, Olomouc – Vítkovice 4:3, Vítkovice – Dukla Jihlava 9:2, Kometa Brno – Vítkovice 4:5 PP, Vítkovice – Havířov 4:3 PP, Opava – Vítkovice 0:4, Vítkovice – Znojmo 2:1 PP, Třinec – Vítkovice 3:2, Vítkovice – Poruba 9:0, Zlín – Vítkovice 5:4, Pardubice – Vítkovice 5:2, Vítkovice – Olomouc 4:1, Dukla Jihlava – Vítkovice 1:2 SN, Vítkovice – Kometa Brno 6:4, Havířov – Vítkovice 4:5 PP, Vítkovice – Opava 4:5 SN.

ZDENĚK JANIUEK ml.