Před sezonou vám ke stovce chyběly tři zásahy, myslel jste na rychlé pokoření magické hranice?

Věděl jsem, že mi chybějí tři góly, takže jsem věřil, že tu stovku letos pokořím. Deset zápasů jsem ale nemohl dát gól, takže mě spíše štvalo, že se nemohu trefit. Na rekord jako takový jsem rozhodně nemyslel.

O vás je známo, že pokud vsítíte v úvodu sezony gól, daří se vám střelecky celý rok…

Je to tak, já mám vždycky asi největší problém s prvním gólem. Ze začátku mi to tam nepadalo, trefoval jsem tyčky a hlavně výstroje gólmanů (smích). Vcelku mě to štvalo, protože jsem přestoupil do nového klubu a čekal na svou první trefu. Z toho jsem byl trošku špatný, protože jsem chtěl týmu pomoci i gólově.

Pak jste se ale trefil ve třech zápasech po sobě a na stovku dosáhl.

Je to moje klasika, když dám první gól, hned se dostanu do pohody.

Sto branek v NHL jste z českých obránců v celé historii dali jen vy a Roman Hamrlík…

To jsem ani nevěděl, ale u Romana mě to vůbec nepřekvapuje, protože patří k nejlepším bekům, které jsme kdy měli.

Hamrlík je v tomto směru nejlepší, v NHL vsítil už 146 branek. Myslíte si, že ho můžete v budoucnu překonat?

Tak to nevím, Roman je sice o čtyři roky starší, ale pořád hraje. A výborně! Zrovna minulý týden jsme hráli v Montrealu a Roman patřil k nejlepším hráčům svého týmu. Nastupuje v první obraně, chodí na všechny přesilovky. S tím překonáním to bude složité, má přes tisíc odehraných zápasů. Dohánět se bude těžko, ale fakt to není věc, nad kterou bych přemýšlel.

Vybavujete si svůj první vstřelený gól v NHL?

Na ten se nezapomíná, bylo to v roce 1998 a dal jsem ho Ottawě. Na památku mám i puk, který jsem ho dal.

Kolik puků máte ve sbírce?

Asi dvacet. Některé jsem si nechal zarámovat sám, jiné jsem dostal od klubů, kde jsem hrával. Jednou si je doma vystavím, určitě tam bude mít čestné místo i ten, kterým jsem dal stou branku.

Můžete prozradit, ze kterých zápasů si puky schováváte?

Hlavně se jedná o jubilejní zápasy. Památku tak mám na pětistý, šestistý a sedmistý zápas. Nebo jsem dostal puk, kterým jsem dal padesátou branku v NHL. V zámoří statistici a novináři podobné věci hodně sledují. Hlavně v Torontu jsou všemožnými statistkami a rekordy doslova posedlí. Loni jsem tam překonal rekord, když jsem vsítil ve třech zápasech po sobě vítězný gól. Vedení klubu mi pak puky taky předalo.

Myslíte to tedy tak, že v jiném klubu by si toho třeba nevšimli?

To zase ne, všude se statistiky sledují. Když jsem přestupoval do Atlanty, tak se třeba připomínalo, že právě proti Trashers jsem odehrál nejlepší zápas v kariéře, kdy jsem nasbíral pět kanadských bodů.

Máte schovaný puk i z vítězného finále Stanley Cupu?

Právě že ne. A dost mě to mrzí.

Jaktože to nevyšlo, někdo vás předběhl?

(smích) Vůbec ne, ale když skončil sedmý zápas a my začali slavit a radovat se, euforie byla tak veliká, že jsem na to zapomněl. Na památku tak mám alespoň brusle a rukavice.

Když jste přicházel do zámořské NHL, pomýšlel jste někdy na to, že vsítíte sto branek?

V žádném případě, já si nikdy takové cíle nedával. Chtěl jsem se prosadit a stabilně NHL hrát. Postupem času si ale kladete stále vyšší cíle.

Mezi českými beky držíte rekord ze sezony 2004, kdy jste v základní části vsítil 17 branek. Více branek nikdo v jedné sezoně nevstřelil. Považujete se tedy za střelce?

Mezi českými beky snad jo. Toho rekordu si vážím hlavně z toho důvodu, že sedmnáct branek v jedné sezoně je skvělé číslo. Mně ta sezona vyšla, vyhráli jsme s Tampou Stanley Cup, takže paráda.

Vybavujete si nejsnadnější gól?

Myslím, že tři jsem dal do prázdné branky při power play. Nejkurióznější pak byl proti San Jose, kdy jsem Nabokova překonal střelou od červené čáry. Potřebovali jsme vystřídat, tak jsem pálil na branku a spadlo to tam.

Kterého gólu si naopak nejvíce vážíte?

Každého, který pomohl týmu k bodům, to je jasné. (dlouhé přemýšlení) Kdybych měl vybrat jeden, tak potom určitě ten, který jsem jako mladý bažant dal Dominiku Haškovi. Z toho jsem měl velkou radost, doopravdy. Překonat Hašana v dobách jeho největší slávy, to byla pro mě velká událost. A myslím, že nejen pro mě. Dát mu gól, to byla pro každého hokejistu událost.

V zámoří působíte více než deset let, dávají se nyní góly snadněji, nebo hůře?

Já myslím, že to vyjde nastejno. Góly se střílejí pořád stejně těžko. Je ale taky pravda, že po výluce v roce 2005, kdy se změnila pravidla a přísněji se posuzují všechny fauly, je o dost více přesilovek. A každý, kdo NHL sleduje, ví, že góly padají hlavně v početních výhodách. Když je nehrajete, nemáte šanci branky střílet. Pro beka to platí dvojnásob.

Už jste se v Atlantě po letním přestupu zabydlel?

Ale jo, město je krásné. Proti Torontu je tu hlavně lepší počasí, i dneska tu máme dvaadvacet stupňů. Já hrál dlouho v Tampě na Floridě, takže mi tohle počasí sedí. Je tu dobré mužstvo, i když naše výkony jsou jako na houpačce. Jediné, co mě tady trošku mrzí, jsou nízké návštěvy. Máme halu pro dvacet tisíc fanoušků, a chodí tak dvanáct. Ale já věřím, že když budeme hrát dobře, tak lidi na hokej začnou chodit.

Proti Torontu to je z pohledu fanoušků asi velká změna.

To se fakt nedá srovnat, v Kanadě je všeobecně hokej vnímán úplně jinak než v Americe. Já to ale beru jako profík a vždycky se na každý zápas připravuji stejně.

Věříte, že si po třech letech strávených v Torontu zase zahrajete play off?

Pevně v to doufám, určitě tady na to tým máme.

Největší hvězdou Atlanty je ruský útočník Ilja Kovalčuk, který se ve čtvrtek konečně po zranění vrátil do sestavy. Jak moc vám scházel?

To bylo hlavně poznat na výsledcích. V úvodu sezony dal devět gólů a hlavně díky těmto brankám jsme vyhrávali. Je dobře, že už je v pořádku, protože je to náš klíčový hráč.

Jak s ním vycházíte?

Výborně, stejně jako s dalšími ruskými hráči Afinogenovem, Kozlovovem a Atropovem, se kterým jsem hrál už v Torontu. Oprášil jsem ruštinu, mohl bychz ní maturovat (smích). Kovalčuk je v pohodě kluk. Hned po příchodu do šatny, kdy jsme se seznamovali, mě šokoval, když se mě ptal, jestli vím, že jsme narození ve stejný den – tedy 15. dubna.

Jediným Čechem v týmu je gólman Ondřej Pavelec, který si rychle vybojoval post jedničky.

Pro mě jsou Ondrovy výkony velikým překvapením, doopravdy. Já ho před příchodem do Atlanty vůbec neznal, takže jsem byl na něj sám hodně zvědavý. Už v kempu ale ukázal, že to je výborný gólman s ještě větší perspektivou. Na to, jak je mladý, mě udivuje jeho klid a přehled. Působí v brance jistě, což je pro celý tým strašně důležité. Je to dobrá zpráva pro český hokej, že nám v něm roste fakt výborný brankář. Když nebudu počítat Tomáše Vokouna, tak to je v této chvíli asi jediný český brankář, který má na to, aby se výrazně prosadil v NHL.

Pavelec ale pustil před čtrnácti dny i laciný gól z půlky. Jak moc to s ním zamávalo?

Vím, že se o tom hodně psalo i na českém internetu, ale já bych z toho zase takovou senzaci nedělal. Loni podobný gól dostal Toskala v Torontu, už jsem takových gólů v NHL zažil hodně. Gólman to má v tomto ohledu složité, protože jeho chyba vypadá v televizi jinak než u útočníka nebo beka. Každý si jí všimne. Asi to Ondrovi trošku v hlavě vrtalo, to je jasné, ale další zápas chytal dobře a potvrdil, že i takové situace zvládne.

Mluvil jste s ním o tom gólu?

Spíše jsem se ho snažil povzbudit, on nejlépe věděl, co udělal špatně. Já mu zopakoval to staré hokejové úsloví, že takové blbé branky dostávají jen velcí brankáři a že to je pro něj zkušenost.

Nejen v Česku už hokejoví fanoušci pomalu začínají myslet nazimní olympiáduve Vancouveru. Jak jste na tom vy?

Já se snažím soustředit jen na NHL, ale pokud budu zdravý a trenér Růžička mě povolá, určitě pojedu rád.

Bavíte se o turnaji třeba právě s ruskými spoluhráči?

Ale jo, na večeři jsme se právě s Iljou Kovalčukem hecovali, že se tam zase budeme mydlit jako naposledy v Turíně (smích).

Tam jste po jeho faulu musel dokonce s podezřením na otřes mozku ze zápasu odstoupit…

Ano, ano, hned jsem si na to vzpomněl, že máme nevyřízené účty (smích).

Jak vidíte šance českého týmu?

Já myslím, že pořád máme dvacet vynikajících hokejistů, kteří vytvoří silný tým. Všichni s námi musejí počítat.

S čím do Vancouveru odletíte vy osobně?

Já tam pojedu se stejným cílem jako na každý jiný turnaj. Vyhrát ho. Bude to těžké, ale pokusit se o to musíme.

Vám právě triumf z olympiády chybí k dovršení zlatého hattricku, na který z českých hokejistů dosáhli pouze Jaromír Jágr a Jiří Šlégr.

Bude to moje třetí a podle všeho poslední olympiáda, proto budu mít i já obrovskou motivaci. Já vždycky říkal, že každá medaile z MS nebo z olympiády je hodně cenná. A stejné to bude i ve Vancouveru.

ČEŠTÍ OBRÁNCI V NHL PODLE VSTŘELENÝCH BRANEK


Jméno– Počet utkání– Góly– Body

1. Roman Hamrlík– 1174– 146– 570
2. Pavel Kubina– 760– 100– 318
3. Tomáš Kaberle– 754– 75– 453
4. Jaroslav Špaček– 719– 74– 309
5. Richard Lanz– 569– 65– 286
6.–7. Petr Svoboda– 1028– 58– 399
6.–7. Filip Kuba– 609– 58– 250
8. Jiří Šlégr– 622– 56– 249
9. Michal Rozsíval– 573– 54– 207
10.–13. Jaroslav Modrý– 725– 49– 250
10.–12. Marek Židlický– 400– 49– 228
10.–12. Richard Šmehlík– 644– 49– 195
13. Martin Škoula– 733– 41– 187
14. Rostislav Klesla– 461– 38– 120
15. František Musil– 797– 34– 140
16. Marek Malík– 691– 33– 168
17. František Kaberle– 523– 29– 193
18. František Kučera– 465– 24– 119
19. Pavel Trnka– 411– 14– 77
20. Stanislav Neckář– 510– 12– 53VÍTKOVICKÁ STOPA V NHL


Jméno– Počet utkání– Góly– Asistence– Body

Miroslav Fryčer– 415– 147– 183– 330
Václav Varaďa– 493– 58– 125– 183
Rostislav Olesz– 227– 37– 49– 86
Tomáš Fleischmann– 191– 33– 44– 77
Vladimír Vůjtek– 110– 7– 30– 37
Roman Šimíček– 63– 7– 10– 17
Tomáš Jelínek– 49– 7– 6– 13
František Černík– 49– 5– 4– 9
Martin Procházka– 32– 2– 5– 7
Petr Kalus– 9– 4– 1– 5
Petr Hubáček– 6– 1– 0– 1
Petr Vrána– 16– 1– 0– 1
Petr Míka– 3– 0– 0– 0
David Moravec– 1– 0– 0– 0
Roman Polák– 110– 2– 18– 20
Karel Bětík– 3– 0– 2– 2
Michal Barinka– 34– 0– 2– 2
Martin Prusek– 57– 2,36 g/z