Ale úspěch vše přebil a také zkušený šéf vítkovického klubu ví, že postup do semifinále se pozitivně projeví i na zájmu sponzorů.

„Ohlasy jsou hodně pozitivní. Na pondělním utkání se Spartou byla celá spousta ředitelů a dalších zástupců firem, které klub sponzorují. A všichni byli nadšeni. Myslím si, že tuto sezonu jsme měli obtíže, ale v dalších letech by to takové už nemuselo být,“ libuje si Černík.

Mezi fanoušky se už spekuluje o tom, že generální sponzor klubu – Evraz – další spolupráci podmínil medailovým umístěním.

Tak to nemůžu rozhodně potvrdit. Další spolupráce vždy záleží na jednáních a ta už vedeme. Ale samozřejmě každý úspěchu klubu pomůže.

V semifinále narazíte na Slavii. Pro ostravského fanouška je to pikantní souboj, vždyť tento výběr nás loni vyřadilpoté, co dokázal otočit čtvrtfinálovou sérii z 1:3 na 4:3.

Slavie má vynikající tým. Věřím, že loňský rok se nebude opakovat a série bude mít zcela jiný průběh. Mužstvo je nažhavené, a pokud bude bojovat jako proti Spartě, tak věřím, že Slavie přes nás nemůže přejít. Slavie, to je momentálně Červenka, který má obdivuhodnou formu. Je to jednoznačně nejlepší hráč soutěže a musíme si na něj dát pozor. My takovou osobnost nemáme. Spíše bojujeme jako kolektiv a to by mohla být výhoda.

Pokud by do finále postoupily Pardubice, Vítkovice mají jistý bronz.

Takhle se na to nedíváme. My chceme vyhrát semifinálovou sérii, a ne se plácat po ramenou, že budeme třetí. To nás zase tolik nezajímá. Ale je pravda, že už teď můžeme považovat sezonu za úspěšnou. Osobně jsem tipoval semifinále a to vyšlo.

Určitě jste dostal i spoustu gratulací, přesto, která vás potěšila nejvíce?

Tak samozřejmě asiSMS zprávy od dcery Andrey a mého zetě Pavla Kubiny. Velkou radost mi udělal i můj dlouholetý kamarád Ivan Lendl, který utkání sledoval až na Floridě a hned po našem postupu mi napsal.

Na veřejnost už prosákly informace o tom, že řadě hráčů končí v létě kontrakty.

Ale teď, když jsme postoupili, bude o ně ještě větší zájem. Některé hráče samozřejmě budeme chtít udržet. A kdo zůstane, záleží i na novém trenérovi, kterého hledáme. Situace seovšem nebojím. Máme spoustu mladých hráčů, ke kterým připojíme pár zkušených: a s takovým kádrem bychom potom měli uspět.

Hodně nestandardní byla pondělní situace, kdy Vítkovice i Baník hrály takřka ve stejný čas. Řada médií dokonce nařkla váš klub, že se dohodě posunutí bránil?

Proti tomu se ale musím jednoznačně ohradit. Po té smutné události z minulého týdne, kdy na hokej umřel vítkovický fanoušek a došlo k posunutí celé série, jsme začali jednat s Českou televizí a konkrétně panem Ponikelským. Věřili jsme, že tu situaci nějak vyřešíme.

Ale nakonec se to nepovedlo.

Ne. Několikrát jsme potom jednali s Jakubem Kahounem z Baníku. Snažili jsme se domluvit tak, že bychom čas utkání posunuli my dolů, nebo oni nahoru. Pan Ota Černý z České televize tvrdí, že nám nabízeli, že bychom mohli hrát ve tři odpoledne nebo v osm večer. Nabídka na osm hodin tady byla, ale odmítl jsme ji. A pan Černý pak v novinách tvrdil, že jsem mu řekl, že horníci už v osm hodin spí. Což samozřejmě není pravda, protože tady žádné horníky nemáme. A to by člověk, který pochází z Kladna, měl vědět.

Vše skončilo tak, že jsme dostali dopis od pana Ponikelského, který je zástupcem šéfredaktora sportu České televize. Ten nám nařídil, že musíme hrátod 18.10. Jiná šance nebyla. Opakuji, že jsme termín dostali nařízený.

Česká televize tedy nebyla ochotna ustoupit?

Ale byla. Termíny, které dala, však byly nereálné. A vůbec nesouhlasím s vyjádřením mluvčího televize Štíchy, že chtěli vyhovět, ale my kluby jsme se nedomluvili. Se Štíchou jsem v životě nemluvil a domluvit s televizí jsme se chtěli. Taková vyjádření považuji za neseriózní.

Takže jediná nabídka byla, že se může hrát od osmi večer?

Je to tak. Ale to pro Ostravu není reálné. Pro nás to byl rozhodující zápas a hrát ho před prázdnými tribunami jsme nechtěli. Takže jsme nakonec museli jít do souboje s fotbalem a zápasy začínaly v přibližně stejnou dobu. Nebylo to samozřejmě optimální. Ostravský divák si zasloužil vidět oba zápasy. Ale situace byla určitěvýhodná pro Pražáky, kteří měli radost, že tady v Ostravě máme problém.

PETR KOTALA