Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za úspěšné odchovance nedostanou Vítkovice nic

Ostrava/ROZHOVOR/ - Víkendový draft NHL v Los Angeles dopadl skvěle pro dva vítkovické odchovance Adama Poláška a Petra Mrázka, kteří ale poslední sezonu strávili v zámoří.

29.6.2010
SDÍLEJ:

Víkendový draft NHL v Los Angeles dopadl skvěle pro dva vítkovické odchovance Adama Poláška.Foto: Archiv

Brankáře Mrázka si jako 141. v pořadí vybral Detroit, Poláška draftoval ze 145. pozice kanadský Vancouver. „Byl to můj nejkrásnější den v životě. Splnil se mi klukovský sen,“ přiznal Polášek, který má za sebou úspěšnou sezonu v klubu Prince Edward Island Rocket hrající nižší Quebec Major Junior Hockey League.

Polášek patří mezi ofenzivně laděné beky, což potvrdil v šestašedesáti duelech základní části, v níž si připsal jednačtyřicet kanadských bodů. „Je to určitě hráč s velkou perspektivou,“ poznamenal Zdeněk Moták, který jej vedl v mládežnických celcích Vítkovic. „Vždycky převyšoval ostatní a hrával o kategorii výše, což mu jednoznačně pomohlo,“ poznamenal Moták.

Ocenil jeho povahu a hlavně na svůj věk nečekaně profesionální přístup k hokeji. „Ale nemyslete si, pořád takový Adam nebyl,“ ohlédl se zpátky Moták a jedním dechem dodal: „Řekl bych, že tak dva tři roky zpátky si vše srovnal v hlavě. To, že byli letos draftováni dva odchovanci Vítkovic Adam Polášek a Petr Mrázek, je skvělá zpráva pro celý klub. A hlavně dobrá vizitka naší práce s mládeží.“

Radost ale vítkovickému klubu kazí skutečnost, že ani jeden z hráčů nemá s mateřským klubem podepsanou smlouvu. V praxi to znamená, že ostravský klub nedostane za hráče ani dolar… „Mě tahle věc u obou kluků dost mrzí, protože si myslím, že jim vítkovický klub hodně dal. A zpětná vazba mezi hráčem a jeho mateřským klubem by měla fungovat. Ale jinak jim samozřejmě oběma přeji hodně štěstí v další kariéře. Oba si úspěch na draftu zasloužili,“ dodal Moták.


Adam Polášek: vítkovická budoucnost v NHL

Jeho jméno by si všichni hokejoví fanoušci měli dobře zapamatovat. Obránce Adam Polášek kráčí ve stopách známějších a zatím i mnohem úspěšnějších exvítkovických hokejistů Pavla Kubiny, Filipa Kuby, Marka Malíka nebo Romana Poláka. Po víkendovém draftu má ale osmnáctiletý rodák z Ostravy nakročeno do nejslavnější hokejové soutěže světa, kde by mohl brzy oblékat dres slavného Vancouveru.

Jak jste prožíval víkendový draft v Los Angeles, kde si vás vybral o vedení Canucks?

Sledoval jsem ho na internetu. První kolo jen na livechatu, to druhé pro mě tak šťastné, jsem už viděl na internetové televizi. Do e-mailu mi přišel odkaz, takže to bylo v pohodě.

Nezvažoval jste se draftu osobně zúčastnit?

Tak určitě jsem o tom přemýšlel. Ale šance, že bych mohl být vybrán v prvním kole, byla minimální, proto jsem zůstal doma. Bral jsem to reálně.

Měl jste signály, že by to mohlo letos vyjít?

Během sezony v Kanadě jsem mluvil s mnoha kluby zámořské NHL a rozhovory naznačovaly, že by to mohlo vyjít. Ale stejně jistotu máte až v momentě, kdy oznámí vaše jméno.

Co vám problesklo hlavou, když jste ho uslyšel?

To se ani nedá popsat, byl to nejkrásnější den a okamžik v životě.

Víte, kolik bylo hodin?

Půl desáté večer. Na internet jsem se díval s bráchou, bylo v tom hodně adrenalinu a pak i euforie.

Jak prožívali draft rodiče?

Oba byli, myslím, hodně hrdí, že jsem to dokázal. I jim chci poděkovat za to, kam jsem to dotáhl.

Kromě vás byl draftován také bývalý spoluhráč a kamarád z Vítkovic Petr Mrázek.

Ano, ano, to bylo super, že jsme se dočkali prakticky ve stejnou chvíli. Petrovi to moc přeji, však jsme si hned volali a psali na skype.

Bývalí trenéři z Vítkovic o vás tvrdí, že na svůj věk jste až nezvykle profesionální. Na Stodolní ulici vás prý ještě nikdo neviděl…

Já myslím, že je věcí každého kluka, co chce hokeji dávat a co mu vlastně i dává. Já si vybral tuhle cestu, protože si myslím, že to bez toho nejde. A taky věřím, že randění s holkama i sobotní akce s kamarády mi jednou život taky přinese. Nyní se chci ale věnovat na sto procent hokeji.

Jste spokojený s klubem, který si vás vybral?

Já jsem rád, že si mě vůbec někdo vybral (směje se). Ale samozřejmě mě těší, že si mě vybral právě kanadský klub. To je takový bonus navíc, protože právě Vancouver patří už delší čas k mým oblíbeným klubům. A to i proto, že v Kanadě jhraju a vím, že tam je hokej sportem číslo jedna.

Zařadil jste se mezi slavné vítkovické beky, kteří jsou draftováni. Jak se vám v této elitní společnosti Kubiny, Kuby, Malíka a třeba Poláká, líbí?

Tak se na to nedívám, spíše to beru, že jsem se tam dostal jako Čech. Vždyť v poslední době se moc naši hokejisté na draftech neprosazovali, v posledních dvou letech se jednalo vždy o tři hráče…

Ve Vítkovicích jste ale vyrostl.

To v každém případě, vítkovický klub má velkou zásluhu na tom, kam jsem to dotáhl. A ta zásluha není malá.

Hodně se už delší čas spekuluje o tom, co je pro hráče ve vašem věku nejlepší. Vy jste zvolil odchod do zámoří. Bylo to správný krok?

U každého to může být jiné, ale u mě to byla jednoznačně dobrá volba. Ve Vítkovicích jsem s juniorkou vyhráli extraligu a já hrál prvního, druhého beka. Věděl jsem, že v seniorské extralize si nezahraji, proto jsem už kvůli nové motivaci šel do zámoří. V české juniorce, při vší úctě k ní i spoluhráčům, jsem už neviděl možnost výkonnostně růst.

S Vítkovicemi jste nepodepsal kontrakt, což vás stálo po rozhodnutí Českého svazu ledního hokeje i účast na posledním MSJ. Tam mohli startovat pouze hráči s platnými smlouvami.

Když jsem v létě jel na kemp dvacítky na Slovensko, kde byl vybrán širší tým, tak mě kouč Šindel ujišťoval, že se mnou počítá. I já měl ze svých šancí na konečnou nominaci dobrý pocit. Prostě jsem si věřil, že na to mám, a že si místo v nároďáku vybojuji. Nakonec ale přišlo rozhodnutí svazu, že hráči bez profesionálních smluv ve svých českých klubech nemohou na šampionátu startovat.

Mrzelo vás to?

Hodně, to je jasné. Mistrovství světa juniorů je opravdu velký turnaj, každý na něm chce hrát. Stejně na tom je i brankář Petr Mrázek. Ono to celé šlo víceméně mimo mě, moje slovo nemá váhu ani nic neznamená.

Třeba se vše změní a pozvánka přijde…

To by bylo skvělé, protože hrát na tak velkém turnaji, navíc za reprezentaci, bych si moc přál. Musím čekat, jestli souhlas dostanu. Když ne, nedá se nic dělat

Už víte, jak se vám po víkendu mění plány?

5. července odlétám do Kanady na nováčkovský kemp, který by měl trvat asi dva týdny.

A vaše vyhlídky?

(na chvíli se odmlčí) Určitě jsem připravený tam ukázat, co ve mně je. A samozřejmě, že doufám, že se jim zalíbím. Ale svou nejbližší budoucnost vidím realisticky. Doopravdy. Spokojím se pokud se dostanu do juniorské soutěže, která má výbornou úroveň. Pokud bych si zahrál v příští sezoně i na farmě Vancouveru, bylo by to super.

>> ADAM POLÁŠEK

Mateřský klub: HC Vítkovice Steel

Pozice: obránce

Narozen: 12. července 1991

Výška/váha: 189 cm/91 kg

Hůl: L


Pět otázek na tělo

* Jak jste se dostal k hokeji?

Začínal jsem s ním v sedmi letech. Přivedl mě k němu táta, i když sám ho nikdy nehrál. Dřív jsem se věnoval také dalším sportům. Třeba florbalu, také jsem aktivně lyžoval.

* Oblíbený trenér?

Nejvíc mi pomohl pan Zdeněk Moták, především jemu vděčím za to, kde dneska jsem.

* Co vás dokáže naštvat?

V soukromí asi nic. Jsem kliďas a flegmatik. V hokeji mě štvou neúspěchy a také situace, když tým netáhne za jeden provaz.

* Oblíbení herci, herečky?

Z herců Denzel Washington, mezi herečkami vybrat nedovedu. Rád se podívám na současné české filmy, líbí se mi také některé americké akční snímky.“

* Jakou posloucháte muziku?

Před zápasem spíš něco na motivaci, například kapelu Linkin Park. Jinak je mi to v podstatě jedno.
>> Jedničky draftu NHL od roku 1989

1989 – Mats Sundin, centr (Quebec Nordiques). 1990 – Owen Nolan, pravé křídlo (Quebec Nordiques). 1991 – Eric Lindros, centr (Quebec Nordiques). 1992 – Roman Hamrlík, obránce (Tampa Bay Lightning). 1993 – Alexandre Daigle, pravé křídlo (Ottawa Senators). 1994 – Ed Jovanovski, obránce (Florida Panthers). 1995 – Bryan Berard, obránce (Ottawa Senators). 1996 – Chris Phillips, obránce (Ottawa Senators). 1997 – Joe Thornton, centr (Boston Bruins). 1998 – Vincent Lecavalier, centr (Tampa Bay Lightning). 1999 – Patrik Štefan, centr (Atlanta Thrashers). 2000 – Rick DiPietro, brankář (New York Islanders). 2001 – Ilja Kovalčuk, levé křídlo (Atlanta Thrashers). 2002 – Rick Nash, levé křídlo (Columbus Blue Jackets). 2003 – Marc-Andre Fleury, brankář (Pittsburgh Penguins). 2004 – Alexandr Ovečkin, levé křídlo (Washington Capitals). 2005 – Sidney Crosby, centr (Pittsburgh Penguins). 2006 – Erik Johnson, obránce (St. Louis Blues). 2007 – Patrick Kane, útočník (Chicago Blackhawks). 2008 – Steven Stamkos, centr (Tampa Bay Lightning). 2009 – John Tavares, centr (New York Islanders). 2010 Tayler Hall, levé křídlo (Edmonton Oilers).
>> Počty draftovaných Čechů a nejvýše postavení hráči roku

1978 (1) – Ladislav Svozil (194., Detroit Red Wings). 1981 (3) – Jiří Dudáček (17., Buffalo Sabres). 1982 (7) – Miroslav Dvořák (46., Philadelphia Flyers). 1983 (8) – František Musil (38., Minnesota North Stars). 1984 (12) – Petr Svoboda (5., Montreal Canadiens). 1985 (7) – Robert Kron (88., Vancouver Canucks). 1986 (4) – František Kučera (77., Chicago Black Hawks). 1987 (10) – Martin Hosták (62., Philadelphia Flyers). 1988 (4) – Petr Hrbek (59., Detroit Red Wings). 1989 (7) – Robert Holík (10., Hartford Whalers). 1990 (16) – Petr Nedvěd (2., Vancouver Canucks). 1991 (8) – Martin Ručinský (20., Edmonton Oilers). 1992 (16) – Roman Hamrlík (1., Tampa Bay Lightning). 1993 (14) – Radim Bičánek (27., Ottawa Senators). 1994 (16) – Radek Bonk (3., Ottawa Senators). 1995 (21) – Radek Dvořák (10., Florida Panthers). 1996 (11) – Jaroslav Svejkovský (17., Washington Capitals). 1997 (16) – Vratislav Čech (56., Florida Panthers). 1998 (21) – Martin Škoula (17., Colorado Avalanche). 1999 (18) – Patrik Štefan (1., Atlanta Thrashers). 2000 (24) – Rostislav Klesla (4., Columbus Blue Jackets). 2001 (31) – Aleš Hemský (13., Edmonton Oilers). 2002 (26) – Petr Tatíček (9., Florida Panthers). 2003 (18) – Milan Michálek (6., San Jose Sharks). 2004 (21) – Rostislav Olesz (7., Florida Panthers). 2005 (13) – Martin Hanzal (17., Phoenix Coyotes). 2006 (8) – Michael Frolík (10., Florida Panthers). 2007 (5) – Jakub Voráček (7., Columbus Blue Jackets). 2008 (3) – Tomáš Kundrátek (90., New York Rangers). 2009 (3) – Andrej Nestrašil (75., Detroit Red Wings). 2010 (5) – Petr Straka (55., Columbus Blue Jackets).

Autor: Aleš Uher

29.6.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Petice proti stavbě supermarketu ve Vratimově.
2 6

Prodej pozemků pro supermarket rozděluje Vratimov na dva tábory

Nikdo by nepodpořil menšinovou vládu ANO, pokud by v ní byl i nebyl Andrej Babiš.
AKTUALIZOVÁNO
51

V superdebatě rezonovala otázka referenda. Není to zlaté tele, upozornil Bartoš

Studenti v Ostravě se připravují na budoucí kariéru

 Na Vysoké škole báňské – Technické univerzitě Ostrava probíhá Kariérní týden. Akce má za cíl usnadnit studentům a čerstvým absolventům VŠB-TUO vstup na trh práce a podpořit jejich uplatitelnost v našem regionu.

Ve vlaku hořelo. Okolnosti vyšetřuje policie

Policisté vyšetřují okolnosti požáru, který vypukl na toaletě železničního vozu vlakového spoje R 820 směřujícího z Bohumína do Brna. Stálo se tak 1. října kolem jedenadvacáté hodiny.

Poznáte mladé ženy, které si z bankomatu měly vybrat cizí peníze?

Havířovští policisté šetří krádež dámské peněženky. Žena nakupovala v jednom havířovském marketu a v nákupním vozíku si nechala batoh a nákupní tašku. V nestřeženém okamžiku jí někdo odcizil peněženku, ve které měla mimo jiné i platební kartu.

VIDEO: V Ostravě padl rekord. Tatrovka se vydrápala na kovové monstrum

/FOTOGALERIE/ Při pohledu na šplhající nákladní speciál běhal lidem mráz po zádech.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení