Pro třicetiletého slovenského útočníka Rudofa Hunu to ale nebude jediný start v modro-bílých barvách. Už po zápase naznačil, že je velice blízko podpisu smlouvy, kterou nakonec signoval včera.

Huna se do Ostravy přesunul zcela v tichosti. Nejprve absolvoval úvodní tréninky, pak se zúčastnil utkání proti Třinci a svůj přestup dotáhl do zdárného konce. On sám si konečně oddychl, protože mu před nadcházející sezonou nevyšla hned dvě angažmá. Nakonec ale zakotvil ve Vítkovicích.

„Trenér měl o mě velký zájem, tak proč sem nepřijít? Nevyšla mi dvě angažmá. S Čeljabinskem jsme se nedohodli a pak přišel ten nešťastný projekt HC Lev v Popradě, který také neuspěl. Už jsem nevěděl, co bude dál, ale nakonec mě kontaktoval trenér Trličík a já si myslím, že by byla škoda toho nevyužít. Česká liga má vysokou úroveň, takže mě ta nabídka oslovila,“ říká bez okolků Rudolf Huna.

Ten nakonec vyslyšel volání fanoušků Košic, svého bývalého klubu, kteří jej snažně prosili, aby neodcházel do Slovanu Bratislava. „Slovan mě láká už tři roky. Já tam mám motivaci navíc, protože tam jsou oba mí bratři a mým snem je si s nimi zahrát v jednom týmu. Rozmýšlel jsem nad tím, ale zase na druhé straně Slovan má už uzavřený kádr, proto padl. Košice taky padly a pro mě jsou nyní prioritou Vítkovice,“ přiznává.

Huna se v ostravském mužstvu potká hned se dvěma svými spoluhráči z mistrovských Košic – Jurajem Sýkorou a Peterem Húževkou. Jejich přítomnost ve Vítkovicích prý také sehrála v jeho rozhodování roli.

Třicetiletý útočník, který se v posledních dvou letech radoval ze zisku mistrovského titulu na Slovensku, byl pro Košice velkou oporou. Hodně se mu dařilo co do počtu kanadských bodů. Předloni jich nasbíral v necelých šedesáti utkáních hned dvaasedmdesát a v uplynulé sezoně zaznamenal v průměru bod na zápas. „Statistiky nehrají důležitou roli. Je nutné si uvědomit, že ty kluky v Košicích jsem znal. Ale určitě bych se rád podobně prosazoval i tady ve Vítkovicích. Doufám, že naplním očekávání klubu.“

Jeho první vystoupení ve vítkovických barvách ale neskončilo nijak úspěšně. Prohra 0:4 od Třince, ve kterém Huna před pěti lety sám působil, určitě zabolela. „No není to nic příjemného, ale pro mě to byl vůbec první zápas v nové sezoně. Takže v mé hře určitě byly momenty, které by tam být neměly. Ale určitě se to zlepší,“ krčí rameny. Trenéři postavili Hunu hned do první formace jako levé křídlo k Burgerovi a Klimkovi.

Nová vítkovická posila zažila nedávno i úsměvnou historku. Před časem se totiž v novinách dočetl, že v dresu Slovanu nasázel Kometě Brno pět gólů. Což ovšem nebyla pravda. „No dost jsem se pobavil. Byl to totiž můj bratr. Já jsem byl doma – a najednou čtu, že jsem dal pět gólů a jsem ve Slovanu. No bylo by hezké, kdyby se mi z ničeho podařilo dávat góly, ale tak by to asi nešlo. Tak jsem pak zavolal do těch novin, ať to opraví,“ usmívá se Huna a jedním dechem dodává: „Ale tak asi zavolám bratrovi, jestli by mi nepůjčil tu hokejku, protože s Kometou hrajeme hned další zápas,“ poukazuje na dnešní utkání Vítkovic s Brnem v rámci Tipsport Cupu, které začíná v ČEZ Aréně v 17 hodin.

RUDOLF HUNA
Narozen: 27. května 1980 v Liptovském Mikuláši
Post: útočník
Výška: 178 cm
Váha: 85 kg
Držení hole: levé
Počet utkání v extralize: 48
Počet gólů/bodů v extralize: 10/20
Poslední sezona (HC Košice): 63 utkání, 30 gólů, 32 asistencí.
Předchozí kluby: Liptovský Mikuláš (1997 – 2005), Nižněkamsk (Rus., 2003/2004), Leksand (Švé., 2004/2005), Oceláři Třinec (2005/2006), Duisburg (Něm., 2006/2007), Košice (2006 – 2010), Vítkovice (2010 – ??).
Zajímavost: Má dva mladší bratry – Roberta a Richarda – oba hrají hokej a v současné době hájí barvy Slovanu Bratislava.

ZDENĚK JANIUREK ml.