Nebo jste už během posledních let mohli vidět na vlastní oči v týmu Pavla Kubinu, Romana Poláka, Rostislava Olesze, Tomáše Fleischmanna, Vladimíra Vůjtka, Ondřeje Romana nebo Petra Kaluse? „V pondělí za mnou na trénink přišel trenér Jižní Koreje, jestli bychom si nezahráli přátelák. Normálně moc exhibice nehraji, ale když to mohlo být v poledne tady v Ostravě, tak jsem souhlasil. Zpestřili jsme si trénink a ještě se u toho pobavili,“ řekl obránce Tampa Bay Pavel Kubina.

Asi v té chvíli ani netušil, že svým souhlasem splnil korejským hokejistům životní sny. Tým High 1 posílený o pět Kanaďanů pobývá v Ostravě už tři týdny a právě duel proti českým hvězdám hrajícím NHL bral více než prestižně. „To jim ale za zlé nemůže nikdo mít, protože proti takovým hráčům nikdy nehráli a možná ani hrát už nebudou. Byli úplně šťastní už při rozbruslení, když na světelné tabuli viděli nápis NHL,“ řekl bývalý vítkovický obránce a dnes kouč Jan Vavrečka, který Korejce v Ostravě během měsíčního soustředění trénuje. „Nebudu lhát, když řeknu, že to byl pro ně vrchol. Když jsem přišel dvacet minut po utkání do kabiny, hráči ještě seděli na svých místech a o zápase se bavili. Byl to pro ně obrovský zážitek,“ řekl Vavrečka.

Korejci byli doopravdy vděční a dlouhé minuty po utkání čekali u šatny soupeře, aby se mohli s českými hvězdami na památku vyfotografovat. Čtvrtý tým loňského ročníku asijské ligy vzal samotný duel, ve kterém se po dohodě nehrálo do těla, hodně vážně. A zapálení Korejci tak ani nepostřehli, že v týmu soupeře kromě dvou vítkovických juniorů (Hartman, Pastor) nastoupili také bývalá opora fotbalového Baníku a české reprezentace Radek Látal nebo otec hokejisty Pavla Kubiny.

Domácí výběr se právě proto dobře bavil a třeba před první a druhou přestávkou se ani neupravoval led. „Hrajeme hned, ať se trochu zpotíme,“ vyhlásil o první přestávce Pavel Kubina.

Na střídačce domácího týmu panovala skvělá nálada. K pití se podávalo francouzské šampaňské s jahodami a po první přestávce přemluvili k nástupu na led dokonce i Vladimíra Vůjtka. „Hoši, neblbněte, já neměl na sobě výstroj tři roky. Manželka má pětatřicáté narozeniny, brusle nechci,“ bránil se bývalý reprezentant a dnes úspěšný hráčský agent Vladimír Vůjtek, který ale nakonec podlehl a od druhé třetiny posílil domácí výběr.

Náladu pak ještě svými vtipy šperkoval trenér týmu Miloš Holaň starší, který prakticky všechny své svěřence trénoval. „Doufám, že si po zápase každý z vás vezme na památku jednu cihlu z Ledňáčku, protože tam si už hokej nezahrajete,“ připomněl současnou demolici tréninkové haly, kde Kubina a spol. hokejově vyrostli.

V samotném zápase se domácí rychle ujali vedení 4:1, ale pak polevili a Korejci vycítili šanci. Když byl po dvou třetinách stav 4:5, musely i hvězdy NHL zařadit vyšší rychlostní stupeň. „Hoši, musíme hrát dva v obraně, protože zatím brání jenom Radek Látal,“ zahlásil dobře se bavící Pavel Kubina.

V samotném závěru za nerozhodného stavu 6:6 došlo i ke strkanici, kdy jeden z kanadských hráčů zezadu sekl domácího juniora přes nohy.

A na ledě bylo najednou veselo. Kanadští hokejisté v korejských službách ale hodili rychle zpátečku, a to v momentě, kdy na led bleskově naskákali obrovití chasníci Kubina, Polák, Olesz a Kalus.

A právě posledně jmenovaný celou strkanici bleskově a pro Korejce asi i nečekaně ukončil, kdy si vybral záludně faulujícího hráče a shodil před ním rukavice na led. „Kanaďanovi spadla brada, najednou byl klid a hrálo se dále,“ usmál se Kalus.

Korejci, kteří celou poslední třetinu zápas prožívali a stáli postavení u mantinelu, dovedli zápas až k penaltám, kdy je ale vychytal brankář Petr Mrázek. „První dva nájezdy jsem trošku podcenil, ale pak už to bylo v klidu,“ oddechl si Mrázek, kterého si v nedávném draftu NHL vybral Detroit.

Důvod byl jasný. Nechtěl starším a slavnějším spoluhráčům pokazit vítězný přípitek přímo na střídačce. „Hoši, bylo to super, díky! Tak ať se nám všem daří, jsme zdraví a příští rok zase v létě v Ostravě,“ řekl Pavel Kubina. Hokejistům hrajícím za mořem už pomalu, ale jistě končí prázdniny. Vždyť za dva týdny už začínají tréninkové kempy NHL.

Kubina Team (výběr NHL) – High 1 Team 7:6 po sam. nájezdech (3:1, 1:4, 2:1). Branky Kubina Teamu: Olesz, Roman, Pastor, Kalus, Kubina, Fleischmann. Rozhodující nájezd: Roman.