50. kolo hokejové extraligy:VÍTKOVICE - MLADÁ BOLESLAV 3:1

Úvod byl hodně ospalý a kostrbatý, především ze strany domácích, a tak byla trefa obránce Reháka, který z mezikruží parádním švihem do šibenice oslavil třetí trefu v sezoně, bleskem z čistého nebe.

„Nevstoupili jsme do utkání nejlépe, byli jsme ustrašení, nedůrazní, málo bruslili. Velice důležité bylo, že jsme i přesto dokázali vyhrát první třetinu,“ řekl vítkovický asistent Zdeněk Moták.

Hosté, kteří se rvou s Kladnem o to, kdo se vyhne baráži, kousali. Jen během úvodní dvacetiminutovky se dostali třikrát do přečíslení 2 na 1, ale ani Tvrdík a po něm Pabiška si na Málka nepřišli.

Ideální možnost ke zvýšení měly Vítkovice ve 34. minutě v dvaapadesát vteřin trvající přesilovce pět na tři. Nejblíže ke gólu měl Klimek, který však po střele Malíka od modré nasměroval svou bekhendovou dorážku jen do tyče. „To jsou šance, které potřebujeme proměňovat,“ ví dobře Moták.

Trest přišel záhy. Pabiška se prodral do útočného pásma, posunul puk pod sebe na Štefanku a exvítkovický dříč nedal dělovkou na vyrážečku Málkovi sebemenší šanci.

Vítkovice to však nerozhodilo. Naopak. Ještě do přestávky udeřily a hned dvakrát. Aktivní Klimek se prohnal po levém křídle, nechal za sebou dva protihráče a předložil puk jako na podnose Pohlovi. Vítkovický rychlík udržel nervy na uzdě a poslal své barvy v čase 39:00 do vedení. To navýšil za dalších čtyřiačtyřicet vteřin pohotovou střelou z první mladík Káňa.

„Pokazili jsme si to celé v závěru druhé třetiny, kdy jsme dostali dva rychlé góly a to rozhodlo. Zdá se mi, že už je to normální, mnohokrát už jsme to takhle zbabrali,“ smutnil jediný střelec Mladé Boleslavi Juraj Štefanka.

Ve třetí třetině se Ostravané snažili udržet náskok, což se jim bez větších problému povedlo. „Na konci druhé třetiny jsme se dostali do trháku a po přestávce si to už pohlídali,“ dodal Moták, který byl stejně jako celý tým rád hlavně za tři body. „I takové výhry se počítají, když to týmu nejde,“ hlásil autor vítězného gólu, útočník Petr Pohl.

Hosté po celou dobu utkání zlobili, ale za to se body do tabulky nepřipisují. „Těžko se mi to hodnotí. Byli jsme Vítkovicím více než vyrovnaným soupeřem. Podali jsme dobrý výkon, což nám dodává optimismu do dalších bojů. Rozhodla úspěšnost v přečíslení 2 na 1. Domácí z těchto situací vytěžili dvě branky, my naopak ujížděli asi pětkrát a gól nedali,“ litoval mladoboleslavský asistent Vladimír Hiadlovský.


Malík hraje fér, rozhodčím se přiznal, že nebyl faulován

To se nevidí. Hokejová extraliga vrcholí, do konce základní části chybí odehrát dvě kola. Všemi cloumají emoce, rozhoduje každý bod, každý gól. Vítkovický obránce Marek Malík všem ukázal, že i v takových vypjatých momentech je to nejen velký hráč, ale taky férový člověk.

Běží 26. minuta utkání proti Mladé Boleslavi. Urostlý bek zakládá v přesilovce za vlastní brankou útočnou akci, ale brzy padá u levého mantinelu na led a rozhodčí neváhají. Hosté půjdou do tří. Ostravané vedou ve středečním duelu 50. kola 1:0 a mají ideální možnost, jak zvýšit svůj náskok.

Dvířka trestné lavice jsou otevřená, na světelné tabuli naskakuje dvouminutový trest pro jednoho z hostujících hráčů a vítkovičtí fanoušci se těší na minutu trvající dvojnásobnou početní výhodu. Středočeši protestují, kapitán Divíšek rozhazuje rukama, ale nezdá se, že by sudí verdikt hodlali měnit.

V tu chvíli se na scéně objevuje obrovitý Malík, míří za arbitry, kteří následně berou své rozhodnutí zpět. Pískot z tribun je ohlušující. Nikdo netuší, co se děje. „Odvolané vyloučení? To jsem ještě neviděl,“ hlásí jeden z vítkovických příznivců s nechápavým tónem v hlase.

„Bylo to evidentní. Šlápl jsem na soupeřovu hůl. Rozhodnutí rozhodčích mě překvapilo, možná to z jejich pohledu vypadalo jako faul, ale nebyl. Nechtěl jsem, ať je někdo potrestán za něco, co neudělal. Třeba by se pak k nám štěstí obrátilo zády,“ vykládal Malík.

Chování pětatřicetiletého zkušeného beka ocenily obě strany. „Nevím, jestli Maldu (Malík) navrhneme na nějakou cenu fair play, ale každopádně to byl důležitý moment, hráli bychom minutovou přesilovku pět na tři a mohli rozhodnout. Jsem rád, že se takto zachoval. Hokej je sport, zábava pro lidi, a i když se bojuje o body a peníze, fair play musíme ctít všichni,“ řekl vítkovický asistent Zdeněk Moták.

Nejen on, ale také hostující útočník Juraj Štefanka smekl před tím, jak se Malík zachoval. „Bylo to nevídané, opravdu parádní gesto,“ uznale pokyvoval hlavou slovenský forvard hájící barvy Mladé Boleslavi, který byl jediným střelcem svého týmu. Vítkovice nakonec zvítězily 3:1 a stále drží čtvrté místo. Pozici mezi elitní čtyřkou budou hájitv pátekna ledě pražské Sparty.