Derby se neslo v uvolněném duchu, všichni mysleli hlavně na útok a taky na osm tisíc fanoušků v hale. Lítalo se nahoru dolů, šance střídala šanci, gólmani se předbíhali v tom, kdo vytasí lepší zákrok.

Nakonec byli šťastnější Vítkovice, které přitom ještě ve 36. minutě prohrávaly 1:4. O nevídaný obrat se postarala třetí formace a dva Petrové. Ještě před koncem druhé třetiny snížil na rozdíl jediné branky Vrána a vše dokonal jeho parťák ze třetí formace Pohl, který dostal devět minut před koncem své barvy do vedení 5:4, a to už domácí udrželi. „Průběh zápasu nebyl z naší strany optimální. Řekli jsme si, že to je poslední zápas základní části a musíme si zvednout náladu před play off, což se nakonec povedlo. Teď to trochu oslavíme a můžeme se připravovat na rozhodující boje v sezoně,“ řekl jeden z vítkovických hrdinů, dvougólový Petr Vrána.

Vítkovice nakonec skončily třetí a ve čtvrtfinále, které zahájí na domácím ledě ve čtvrtek 3. března, narazí na nepříjemné České Budějovice. S Jihočechy v této sezoně ve čtyřech duelech třikrát prohrály.

To však nikoho z vítkovické kabiny netrápí. „Je úplně jedno, jestli jdeme na Budějovice, nebo Pardubice. Poslední dobou s Pardubicemi nemáme dobré výsledky, ale taky s Budějovicemi to nebylo nejlepší. Posledně jsme tam taky prohráli, takže jsme si nemohli vybírat. Play off bude úplně jiná soutěž, rozhodnou maličkosti,“ pokračoval Vrána.

Spíše všem vadí, že v úvodních dvou zápasech čtvrtfinále čeká ostravské hokejisty stěhování do Poruby.

Město Ostrava, jako majitel ČEZ Arény, před časem rozhodlo, že v domovském stánku hokejistů dostane přednost utkání Davisova poháru mezi Českem a Kazachstánem. „Já se k tomu nechci moc vyjadřovat. Jsme profesionálové, musíme se s tím vyrovnat,“ podotkl Vrána.

Existuje ještě možnost, že se vedení Vítkovic pokusí s Budějovicemi vyměnit pořadatelství. V praxi by to znamenalo, že by série začínala dvěma zápasy na jihu Čech a pak by se hrálo třikrát v řadě v Ostravě. Případný šestý a sedmý duel by se hrál už podle klasického harmonogramu. „Uvidíme, jak se vedení dohodne. V Porubě jsme sezonu začali, takže prostředí známe,“ řekl Vrána.

Osobně ho těší, že po loňském stříbru, kdy kabinu Vítkovic opustilo mnoho hráčů, se podařilo celku skončit po základní části na třetím místě. „Jsme za ty výkony šťastní. Nikdo nevěděl, jak to bude, přišlo mnoho nových hráčů, ale sedli jsme si a udělali dobrý výsledek. Snad budeme šlapat i v play off,“ dodal Vrána.

52. kolo hokejové extraligy:
HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec 5:4 (1:2, 2:2, 2:0)
Branky a nahrávky: 16. Burger (Malík), 36. Vrána (Vosátko, Klimek), 38. Vrána (Klimek, Voráček), 51. Pohl (Malík, Káňa), 52. Pohl (Klimek, Vrána) - 10. M. Růžička (Peterek, Varaďa), 20. Varaďa (Bonk), 23. Polák (D. Květoň, Zíb), 29. Varaďa (M. Růžička, Seman). Rozhodčí: Jeřábek, Polák - Barvíř, Brázdil. Vyloučení: 5:6, navíc M. Růžička (Třinec) 10 minut. Využití: 1:2. Diváci: 8407.
Sestavy:
Vítkovice: Šindelář - Vosátko, Malík, Ovčačík, Trnka, Punčochář, Rehák, Voráček - Huna, Burger, Szturc - Šedivý, Húževka, J. Sýkora - Pohl, Vrána, Klimek - Ujčík, Káňa, Tomas. Trenéři: Trličík a Moták.
Třinec: Hamerlík - Hrabal, Seman, Krajíček, Zíb, Lojek, Hudec, Richter, Kania - M. Růžička, Bonk, Varaďa - D. Květoň, Polanský, Polák - Kohn, Peterek, Orsava - Hrňa, McGregor, Zagrapan. Trenéři: Marek a B. Kopřiva.