V pondělí se čekalo na první gól téměř dvě třetiny, v úterý se dočkali fanoušci už po 83 vteřinách. Ve vítkovické ČEZ Aréně slavil hlouček těch jihočeských po chybě Málka, který si dostatečně nepokryl levou tyč a náhození Kolarze skončilo po teči o jeho beton za jeho zády.

„Úplně jsem se nedostal k tyčce. Šlo to od stehna do brány. Bylo to hodně rychlé a já puk hledal. Takové střely bych ale měl mít,“ kál se vítkovický gólman Roman Málek.

„Už předtím jsem dostal puk od Gulaše, ale přišla sekyra, proto jsem dobře puk netrefil. Dojel jsem ho a poslal do ohně na dorážku. Nenapadlo mě, že to může být gól. Až když jsem ho uviděl v brance, začal jsem se radovat,“ usmíval se čtyřiadvacetiletý vítkovický odchovanec Michael Kolarz. Platnost branky musel ještě povrdit videorozhodčí.

Českobudějovičtí hráli jako vyměnění. Od začátku tvrdě napadali, v přesilovkách nic nevymýšleli, pálili ze všech pozic, a po zásluze v jedné takové zvýšili. Střelu Květoně ještě zastavila branková konstrukce, ale rána Ptáčka v desetivteřinové početní výhodě pět na tři už si našla cestu do branky.

Nejistý Málek neudržel ránu hostujícího kapitána a dílo zkázy dokonal Malík, když při snaze odpálit rukou puk do bezpečí si ho nešťastně srazil o rameno vítkovického gólmana do vlastní sítě. „Nedosáhl jsem na něho a špatně to lízl,“ smutnil Marek Malík. Hosté dále drtili očividně zaskočené Vítkovice. Pšurný se prodral před branku, ale ani on, ani dorážející Mertl nedali.

Na trápení domácích se už nemohl dívat Klimek, který našlápl od vlastní modré, proletěl přes tři bránící Jihočechy, parádně vymetl šibenici a nevídaně tím nastartoval své spoluhráče. Poslední desetiminutovka, to byla jedna vítkovická lavina za druhou.

Húževka přestřelil, Ujčíka s Klimkem v přesilovce vychytal v mega šancích Kovář, ani Pohl nadvakrát neuspěl, a tak srovnání série stvrdil gólem do prázdné branky Kašpařík. „Beru to na sebe, takové šance se musí dávat,“ vykládal Rudolf Huna, jenž v 52. minutě přestřelil zcela odkrytou branku. „Puk se mi postavil na placku,“ vysvětlil své selhání.

Vítkovice – České Budějovice 1:3 (0:1, 0:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 51. Klimek (Trnka) – 2. Kolarz (Gulaš), 25. Ptáček, 60. Kašpařík (Podlešák). Rozhodčí: Fraňo, Hribik – Barvíř, Blümel. Vyloučení: 8:8. Využití: 0:1. Diváci: 7354. Stav série: 2:2. Muž zápasu: Jakub Kovář

Vítkovice: Málek – Vosátko, Malík, Punčochář, Voráček, Trnka, Bartoň, Rehák – Huna, Burger, Szturc – Ujčík, Húževka, Káňa – Pohl, Vrána, Klimek – Šedivý, Strapáč, J. Sýkora. Trenéři: Trličík a Moták
Č. Budějovice: Jakub Kovář – Vykoukal, Kotaška, Kolarz, Ptáček, Novák, Šulc – Šimánek, Mikeska, L. Květoň – Gulaš, Kašpařík, Pletka – Kuchejda, Mertl, R. Pšurný – Červený, Langhammer, Podlešák, od 42. navíc Burián. Trenéři: F. Výborný a Kupka

Klimek: Půjdeme do toho od začátku, ne od poloviny

Hodně smutný byl po utkání s Českými Budějovicemi vítkovický útočník Lukáš Klimek. Deset minut před koncem po nevídaném sólu dostal své barvy na kontakt, když snížil na 1:2, ale více už se přes obrovský nápor v závěru jeho týmu nepodařilo. „Je to škoda,“ smutnil Klimek.

Snížení vlilo do žil vítkovických hráčů novou krev, probrali se i zaskočení diváci a Kovář v českobudějovické brance se musel pořádně ohánět. „Po tom gólu jsme věřili, že to ještě můžeme otočit. Diváci začali bouřit, což nás ještě více nabudilo, a my do nich najednou bušili,“ vykládal Klimek.

Stejně jako několik jeho spoluhráčů i čtyřiadvacetiletý forvard, který jako jeden z mála pamatuje loňské stříbro, měl na holi i vyrovnání, ale v rozhodující chvíli při přesilovce číhajíc u levé tyče branku netrefil, když trochu podklouzl. To běžela 55. minuta.

„Parádně mě tam našel Srna (Trnka). Věděl jsem, že už stačí puk jen nasměrovat do branky. Měl jsem to zastavit a počkat si, místo toho jsem to úplně zbytečně střílel z jedničky. Kdybych to dal, bylo by to super,“ věděl Klimek. „Byli jsme blízko, ale nepovedlo se,“ klopil oči Klimek, který viděl jeden z důvodů porážky v nevydařeném začátku, kdy tým vlastně z první akce nešťastně inkasoval.

„Opařilo nás to. Oni začali aktivněji, první půlku zápasu byli lepší, naopak nás srážela oslabení. Proto jsme byli pod tlakem, oni na koni. Třetí třetinu jsme zahráli dobře, měli mnoho šancí, ale bohužel je nedokázali využít, nedali góly a už nestačili srovnat,“ litoval Klimek. „Je to 2:2, v pátek hrajeme zase doma a půjdeme do toho hned od začátku, ne jak poslední dva zápasy až od poloviny,“ dodal.