Spolumajitel HC Vítkovice Steel a místopředseda Českého svazu ledního hokeje Aleš Pavlík věří, že Ostrava a s ním celý moravskoslezský region obstojí a o světovém šampionátu se bude mluvit pozitivně.

„Naším snem a cílem je, aby hokejovým šampionátem žila celá země. A to nejen při zápasech českého týmu," říká v rozhovoru pro Moravskoslezský deník Aleš Pavlík.

Jaký máte vůbec vztah ke světovým šampionátům, když jeden takový nyní spolupořádáte?

Jako bývalý hokejista jsem šampionáty sledoval od dětství, ale první zásadnější vzpomínky mám z MS v Praze v roce 1985.

Co se vám vybaví?

Vidím to jako dneska. Byli jsme s tátou, strejdou a bratrancem na chalupě a dívali se společně na zápas s Kanadou, kde dal Jirka Šejba tři góly. Ale jsou tu i jiná mistrovství. Třeba čtvrtfinále v roce 2004 v pražské O2 areně, kde jsme vypadli po samostatných nájezdech. Jirka Dopita jel poslední nájezd, nedal a celá hala ztichla.

Všem nám došlo, že zlatý sen skončil. Ale hodně jsem jako správný patriot prožíval i ostravskou část MS, kde se mi líbila skvělá atmosféra během utkání Slováků a severských států.

Pojďme k přípravám MS. Můžete hokejovým fanouškům objasnit, jak složité bylo zvolit cenu vstupného?

V prvé řadě bych chtěl zdůraznit, že se jedná o kolektivní dílo celého týmu, který MS v Praze a Ostravě organizuje. Dobře jsme věděli, že se jedná o téma, které fanoušky logicky nejvíce zajímá a budou o něm následně i hodně diskutovat. My jsme se cenám lístků věnovali dlouhé týdny.

Troufám si říct, že jsme nic nepodcenili a snažili se najít to nejlepší řešení pro šampionát i širokou sportovní veřejnost. Nechali jsme si třeba vypracovat několik analýz, kde se pomocí grafů srovnávaly ceny vstupenek z několika posledních šampionátů. Pro konečný výsledek jsme udělali opravdu maximum.

Jak těžké bylo dojít ke konečným cenám?

Vždycky je to otázka kompromisu, který jsme také my hledali. Museli jsme se na jedné straně poučit z problémů, které byly na šampionátech ve Švédsku a Finsku. Tam lidé moc nechodili. Na druhé straně jsme nemohli prodávat vstupenky, jak se lidově někdy říká, za hubičku, protože ekonomika je neúprosná a náklady na MS se pohybují okolo 400 milionů korun. Vstupné tvoří v podstatě dvě třetiny našich příjmů. To je třeba si uvědomit.

Ceny vstupenek pro ostravskou část MS jsou už kvůli tomu, že zde nebude hrát česká reprezentace, příznivější. V Ostravě se budou prodávat vstupenky v ceně 270, 490, 790, 1290 a 1690 korun. Půjdou koupit také celodenní balíčky od 960 až po 3470 korun. Kdy začne prodej?

Nejprve začneme prodávat balíčky vstupenek na jednotlivé dny, což bude v listopadu. Až poté, pokud balíčky zbudou, tak z nich lístky „roztrhneme" a začneme je prodávat po jednotlivých zápasech. Ty půjdou do prodeje předběžně někdy v únoru.

To je proti minulému MS v Ostravě změna.

A řekl bych i zásadní. Máme zajištěno, že po každém zápase se bude vyprazdňovat hala, takže v tom žádný problém není. Věříme, že i díky tomuto kroku se nám podaří zaplnit ČEZ Arénu při zápasech, kdy nebudou hrát Slováci, Rusové nebo Američané. Je logické, že na těchto utkáních je jednotlivá cena vstupenek nižší.

V Ostravě stojí jednotlivé vstupenky na čtvrtfinálové duely 2990 korun, celodenní program 5980 korun, což se může zdát českému fanouškovi jako hodně peněz.

To je pravda, ale vycházejme z toho, že čtvrtfinále MS se v Ostravě nikdy nehrálo a minimálně dalších deset nebo patnáct let zase nebude. Ta cena prostě podle našeho názoru odpovídá kvalitě utkání. Věříme, že fanoušci z našeho regionu se na to budou dívat tak, že mohou vidět klíčový duel MS.

Pokud by ho chtěli vidět během MS v Německu, Rakousku nebo třeba Finsku, zaplatili by už jen za lístek vyšší částku a navíc by každý z nich musel připočíst náklady na cestování. Věříme, že čeští fanoušci, kteří milují hokej a budou chtít čtvrtfinále vidět na vlastní oči, si vstupenky koupí. Snad mohu prozradit, že počítáme i s tím, že lístky mohou být i ideálním vánočním dárkem. I tak jsme v minulých dnech uvažovali.

Kolik vstupenek na jednotlivé zápasy půjde do prodeje?

To je taky důležitá věc, kterou bych chtěl zmínit. I když má pražská O2 arena kapacitu 17 500 diváků a naše ostravská ČEZ Aréna 10 107 diváků, do prodeje jde daleko méně vstupenek. Prodejní kapacita v Praze je 13 tisíc vstupenek a v Ostravě pouhých šest tisíc.

V čem bude podle vás šampionát jiný než v roce 2004?

V této chvíli vnímáme, že kromě fanoušků ze Slovenska je velký zájem také ze strany příznivců z Ruska, Běloruska, Finska a také Slovinska. To postoupilo do elitní skupiny a stovky příznivců se sem chystají auty. Dokonce evidujeme ze slovinské strany zájem o vybudování speciálního stanu u haly nebo rezervování své restaurace. Pro Slovinsko, kde je hokej na velkém vzestupu, je ostravská část MS velkým lákadlem.

Do Ostravy se vrátí MS po jedenácti letech. Změnily se i náklady na MS?

Po změně systému, kdy se v roce 2012 přešlo z 56 na 64 utkání, je mistrovství světa ekonomicky náročnější. Utkání je více a je třeba si přiznat, že ne všechna jsou tak atraktivní. Pro nás bylo prioritou mistrovství světa dobře zorganizovat a ekonomicky ho zvládnout.

Například pojištění nás stojí přibližně patnáctinásobek toho, co se uhradilo v roce 2004. Mistrovství světa je delší, týmy mají větší komfort a mají více hráčů. Rostou požadavky marketingových partnerů i Mezinárodní hokejové federace.

Přesto jsou vstupenky pro základní část nejlevnější od roku 2012, kdy došlo ke změně formátu MS.

Jsme na asi 60 nebo 65 procentech (ceny vstupenek) turnajů ve Švédsku a Finsku, protože se nám podařilo sehnat prostředky z veřejných zdrojů od statutárního města Ostravy a Moravskoslezského kraje, Hlavního města Prahy a také čerpáme prostředky z ministerstva školství, mládeže a tělovýchovy. Bez této pomoci by ceny vstupenek musely být o poznání vyšší.

Do Ostravy se sjíždějí první delegace reprezentací.

Z našeho pohledu to je symbolické a správné, že jako první sem přijeli Slováci. Ty bez nadsázky bereme jako domácí celek. A věřím, že už kvůli osobě trenéra Vladimíra Vůjtka to tak budou brát i čeští fanoušci.

Do šampionátu zbývá ještě dostatek času, ale jak je vidět přípravy jsou v plném proudu.

Vnímám, že je před námi ještě hodně práce. Ale věřím týmu lidí, že dokážeme v roce 2015 v Ostravě zorganizovat stejně kvalitní MS, jako bylo to v roce 2004. A to nejen v hledišti ČEZ Arény, ale také ve městě. Ostrava se za těch jedenáct let posunula o obrovský kus dopředu, což si možná my, kdo tady žijeme, ani pořádně neuvědomujeme.

Stačí se podívat na nabídku kulturních památek a dalších turistických atrakcí, které máme v nabídce. Když jsem ten seznam poprvé viděl, došlo mi, jak se Ostrava a vlastně celý moravskoslezský region zvedly. Už to prostě není jen tak, že cizinci, kteří přijedou na MS, se budou kochat prakticky jen krásami Beskyd.

Jak cizinci reagují na takovou nabídku?

Mám z prvních reakcí Slováků nebo Rusů, kteří už přijeli na inspekční návštěvy, strašně dobrý pocit, protože sami potvrzují, že se vše změnilo k lepšímu. A to nejen v ČEZ Aréně, kde týmy najdou doopravdy ideální podmínky, ale i tím, že přibylo nových hotelů a hezčí je i město.

V čem si delegace ostravskou ČEZ Arénu nejvíce pochvalují?

Určitě v tom, že z jedné šatny mohou chodit ve výstroji pár desítek metrů přímo do tréninkové haly i k samotnému utkání. Takový komfort celky z pražské skupiny mít nebudou.