VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brankář Vítkovic Bartošák: Můj cíl? Dotáhnout Masarykův pohár na radnici

Ostrava – Zůstane, nebo odejde? Velkým tématem byla v létě pro fanoušky hokejových Vítkovic budoucnost brankáře Patrika Bartošáka.

10.8.2018
SDÍLEJ:

Patrik Bartošák.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Příznivci měli v podstatě jasno. Odchod své gólmanské jedničky a reprezentanta do zahraničí brali jako hotovou věc. On ale překvapil a svatyni Ostravanů bude hájit alespoň ještě rok. Proč? „Neměl jsem důvod odcházet,“ řekl jasně Deníku Bartošák, který promluvil i o svém případném návratu do zámoří.

Jak prožívá Patrik Bartošák letní přípravu?

Těžko. Nemám ji rád, pro mě je to velká trápička. (usmívá se) Běhání, posilovna, dlouhé a náročné dvoufázové tréninky. Pro mě je to vyčerpávající a pak dospávám každou hodinu, co se dá.

Patrik Bartošák
Hokejový brankář se narodil 29. března 1993 v Kopřivnici. V roce 2011 odešel do zámoří, kde působil v juniorské WHL. Tam ho o sezonu později vyhlásili nejlepším gólmanem soutěže. V roce 2013 si ho na draftu NHL jako 146. v pořadí vybralo Los Angeles, reprezentoval Česko i na MS dvacítek. V roce 2015 vyhrál ve farmářské AHL s týmem Manchester Monarchs Calder Cup. Ve stejném roce měl podle zámořských médií fyzicky zaútočit na svou americkou přítelkyni. Policií byl obviněn z celkem dvanácti přestupků. Z vazby byl propuštěn na kauci 10 tisíc dolarů. Poté se vrátil do Vítkovic. Má tři starty za národní tým, letos v únoru byl trojkou na olympiádě v Koreji. Jeho strýcem je bývalý útočník Radek Bonk.

Jak se více než měsíc před startem ligy v brance cítíte?

Není to ještě úplně stoprocentní, pořád tam trochu lítám, takže se soustředím na to, abych sám sebe dostal do formy. Navíc to není taková zábava jako liga. Musím přiznat, že se nemůžu dočkat, až to vypukne naplno. Než soutěž začne a s ní i režim, jaký máme nastolený celou sezonu, tak se ale dost trápím.

Hokej je vaše zaměstnání, ale není vám líto, že zatímco se potíte na stadionu, lidé se baví u vody a na festivalech?

Abych řekl pravdu, já se radši potím na stadionu. Samozřejmě když se ještě nechodí na led, tak je to zabijárna, ale pak už to člověk vnímá jinak. Já se snažím tréninkem bavit, kluky hecovat a trochu do nich šít, protože i o tom kolektivní sport je. Užít si u toho i zábavu, než jen přijít, odmakat, zlepšit se a jít domů. Pak už to člověk bere opravdu jen jako zaměstnání. Takhle si myslím, že to tomu dodává jiskru navíc, která člověku vynahradí ta koupaliště, a práci dostanete na stejnou úroveň, jako lidé berou zábavu. Vždycky jsem se snažil hokejovým životem se bavit a užívat si ho.

Přesto… Najdete si čas na mimohokejovou zábavu?

Jasně. Tím, že jednou trénujeme v nějaký čas a podruhé třeba v jiný, tak si člověk vždy najde čas na odreagování nebo kulturní akce, jako jsou třeba Colours. Ono je to třeba, občas potřebujete přepnout a nepřemýšlet nad hokejem. Zejména když přijde těžší období.

Jak vlastně relaxujete?

Toho je hodně. Třeba kinem, ale také na Xboxu. Ten miluju a nedám na něj dopustit. U něj jsem schopný strávit hodně času, i když poslední dva tři měsíce už ne tolik jako dřív. Čas trávím i s kamarády, přítelkyní nebo s rodinou v Kopřivnici.

Předpokládám, že na Xboxu „paříte“ NHL…

To právě ne. Rád hraju FIFA. Byly časy, kdy jsem u toho strávil hodiny denně. Dnes jsem samozřejmě už vyrostl a dospěl, takže si dám jen dva tři zápasy. Ale jak říkám, už jsem to dlouho nehrál. A také jsem velký fanoušek hry Assassin's Creed, už se těším, až vyjde nový. To mě přítelkyně minimálně měsíc neuvidí, budu zavřený u televize a valit ho. (směje se) Jinak se ale snažím hledat koníčky a způsoby zábavy, abych byl mezi lidmi.

Na začátku přípravy hráči také fasují novou výstroj. S čím novým půjdete do sezony vy?

Se vším. Každý rok se musí všechno vyměnit, protože stará výzbroj už je vymlácená. Zatím mi chybí ještě nová vesta a betony, které dostanu během tohoto týdne. Jinak mám všechno.

Takže si zvykáte…

No, betony jsem měl na minulou sezonu dvoje, takže si drží tvar, ale už se těším na nové. Zejména proto, že budou kratší. Cítil jsem, že jsem mnohdy nebyl na tom pohybově tak, jak jsem chtěl, takže jsem je o palec zkrátil. Doufám, že mi to přidá na rychlosti i pohyblivosti. Nejtěžší je to ale s lapačkou. Nová je tvrdá a neohebná, trvá pár dnů nebo týdnů, než se rozhýbe. Myslím, že už se mi to ale podařilo dát do nějaké lepší formy, tak uvidíme.

Jaromír Jágr je známý tím, že ve výstroji hraje, dokud se mu doslova nerozpadne. Vy ji měníte každý rok, je to běžné u gólmanů?

Jsou specifičtí gólmani, kteří to také tak mají rádi. Slyšel jsem o Irbem, který si betony přejížděl autobusem, nebo i o jiných extrémech. Ale většina potřebuje novou, když se výstroj vymlátí. Dnes mají střelci velké bomby, navíc hra se neustále zrychluje a kolikrát už člověk nestačí reagovat, a dostane to do méně chráněného místa. Ve „vyžvýkané“ výstroji to pak docela bolí. Proto každý gólman uvítá novou, která drží, jak má.

Na co si kromě lapačky ještě složitě zvykáte?

Určitě na brusle. Mám rád tvrdé, ale zrovna typ, který používám, je jako nový extrémně tvrdý, a než si navykne na nohy, tak to bolí. Na ledě mě pak strašně pálí chodidla, proto první dva týdny opravdu protrpím, než se to dá do rychtyku. Tohle ale už mám za sebou, tak snad vydrží celou sezonu.

Dlouho se nevědělo, jestli budete pokračovat. Co nakonec rozhodlo, že i další rok strávíte ve Vítkovicích?

Bylo tam pár věcí rozjednaných, ale nic nevyšlo. Navíc mám ještě na rok smlouvu ve Vítkovicích, což také hrálo v rozhodování roli, protože jít do jakékoliv ligy v Evropě, když se budeme bavit třeba o Rusku, by znamenalo platit odstupné. A myslím si, že pro mě nemělo cenu někam prchat a nechávat se vyplácet ze smlouvy. Ve Vítkovicích jsem spokojený, daly mi šanci po tom, co jsem se vrátil z Ameriky, vyrůstal jsem tady a teď jim to chci vrátit.

Fanoušci ale měli váš odchod prakticky za hotovou věc…

Všiml jsem si, že lidé „věděli“, že odejdu, ještě dřív než já. Dokonce jsem se od pár lidí dozvídal, kam jdu, kdy a za jaké peníze. (usmívá se) Každý týden to bylo někam jinam. Od Petrohradu přes Moskvu a podobně. Prostě se to ke mně dostávalo, a já vůbec nevěděl, co se děje. Bylo to úsměvné.

Byl ve hře třeba i jiný extraligový klub?

(kroutí hlavou) To bych neřešil. V Ostravě se cítím doma, třicet kilometrů odsud mám rodinu, líbí se mi tu a nemám vůbec důvod tímto způsobem Vítkovice podrážet. Byly tam možnosti jít do KHL i NHL, ale zvážil jsem to a rozhodl se zůstat tady.

Předpokládám, že pořád se chcete vrátit do zámoří.

Jasně, ale to teď neřeším. Sám nevím, co bude za rok. Hodně věcí se může změnit. Může se stát, že mě Vítkovice v průběhu sezony vymění, ale také můžu dostat nabídku na prodloužení na dalších deset let. (směje se) Ale nepopírám, že sen a ambice přetrvávají. Myslím si, že minulou sezonu jsem měl dobrou na to, abych se ukázal, a když ji teď potvrdím, tak šance tam bude a já budu moci všem dokázat, že si místo v Americe zasloužím.

Umíte si představit návrat do prostředí, odkud jste před třemi lety odešel za nepříjemných okolností? Nebál byste se, že by vám to tamní veřejnost i odborníci předhazovali?

Víte co? Já si myslím, že na talíři to mám daleko více tady než případně v Americe. Nevím, jestli je to v naší mentalitě, nebo se lidem líbí tohle předhazovat, tady to ale dělají po každém špatném zápase. Asi by se to tam také řešilo a probíralo, ale ne v takovém měřítku jako zde. Stačí prohrát čtyři pět jedna a už to slyšíte. Navíc já si tím prošel, když jsem se vrátil z Ameriky. První půlrok byl těžký. To jsem to slyšel v médiích, ale i kdekoliv, kam jsme přijeli na zápas. Když se o tomhle bavíme, tak tím nejhorším jsem si už prošel, a jestli by někde napsali článek, už bych to ani neřešil.

Od vlastních fanoušků to ale asi zvlášť mrzí, že?

Zamrzí to, když si vybavíte, že stejný fanoušek vám před týdnem po vítězství fandil. Za pár dní, když se nezadaří, vám to vpálí do obličeje. Bohužel jsou lidé, kteří to mají zapotřebí.

Ve Vítkovicích máte také mladšího bratra Darka. Budete i na něj dohlížet?

Jen když bude potřebovat. V tom případě jsem tu pro něj. Jinak bydlí u rodičů v Kopřivnici a vše nechávám na jeho trenérech, byť někdy můžu mít jiný názor. Vůbec se mu ale do toho nesnažím mluvit, zvlášť když sám nevím, co po něm chtějí. Když potřebuje, pomůžu a poradím, ale že bych se sám angažoval, to určitě ne.

Stojí o vaši radu?

Občas ano. Je ale ve věku, kdy se projevuje puberta a občas i nějaký vzdor. Ale to jsem měl i já, nebo všichni chlapi. (usmívá se)

Panuje mezi vámi i rivalita?

Vůbec ne. Jsme od sebe deset let, lze říct, že je jiná hokejová generace, takže já rivalitu prožívám spíše s kluky, kteří jsou stejně nebo přibližně staří jako já. Určitě necítím rivalitu s klukem, který zrovna přišel do dorostu. Snažím se mu pomoci, on spíše sleduje, možná se učí, bavíme se o hokeji a třeba mu řeknu nějaký svůj poznatek. Možná až bude starší a bude se dostávat do seniorského hokeje, tak to přijde, ale zatím ještě ne.

A co když v kariéře dojde dál?

Ježíš, já mu to přeju, to by bylo super. Všichni bychom byli spokojení. Ale k tomu je před ním ještě dlouhá cesta.

Kromě staršího a mladšího bratra máte ještě sestru, která však asi nepůjde ve vašich hokejových šlépějích, že?

To určitě ne. Ale na to, že jí letos bude devět, prostřídala toho už docela dost. Dělala plavání, atletiku, krasobruslení, teď tancuje, vypadá, že ji to chytlo, k tomu na škole dělá karate. Už mi ukazovala pár kousků a musím říct, že to bych já se svými kyčlemi asi nezvládl. Jsme sportovně založená rodina a asi by se u nás těžko chytalo, kdyby někdo chtěl být počítačový technik. Ale samozřejmě bychom to respektovali. (usmívá se)

Přejděme k Vítkovicím. Už přebolelo zklamání čtvrtfinálovou prohrou 0:4 na zápasy s Kometou?

To počáteční už opadlo, i když první týdny byly těžké. Člověk si pořád uvědomuje, že to dopadlo, jak nemělo. Snad nás to ale posune dál. Holt neúspěchů v kariéře bylo dost a pár jich ještě bude. Přece jen mistrovský titul v životě spíš víckrát nevyhrajete než naopak. S odstupem času by to mělo být ponaučení. Nevím, jak to vidí lidé v Ostravě, ale pro mě jediný úspěch by byla mistrovská sezona a zvednout pohár nad hlavu. Jestli vypadnete ve čtvrtfinále, semifinále nebo finále a skončíte druzí, je jedno. Pro mě je to neúspěch tak jako tak.

Myslíte si, že na titul vítkovický tým má?

Už loni jsem cítil, že čtvrtfinále je málo, a věřil, že to dotáhneme dál. Považoval jsem nás za černé koně, kteří v play-off udělají humbuk. Ale nepovedlo se to. Letos si ale myslím, že základem bude semifinále. Alespoň já bych si chtěl dát takový cíl. A už bude jen na nás, jak se s tím popereme, a jaký respekt si vybudujeme.

Fotbalisté Baníku dostali jako bonus za záchranu v lize koncert Jaromíra Nohavici. Co byste řekl na tuto motivaci?

Byli bychom rádi, ale zatím o ničem takovém nevíme. Pokud by se tak stalo a Jarek by přišel, všichni bychom se snažili o to víc. Na druhé straně motivaci tady nikdo nepotřebuje. Víme, kam se Vítkovice během dvou tří let dostaly, a jaké mají ambice.

Navíc klub slaví devadesáté výročí svého založení…

Přesně, bude to pro všechny prestižní sezona. Spíše je to o tom, jak se každý z nás popere se svou rolí. Osobní cíle si žádné sice nestanovuji, protože vím, že pak se může vše třeba během měsíce převrátit naruby, aniž by člověk cokoli udělal. Chci ale vyhrávat a dosáhnout na nejvyšší mety. Když jsem zůstal ve Vítkovicích, je cíl jasný. Dotáhnout Masarykův pohár v Ostravě na radnici a otestovat, jak z něj chutná šampaňské. A pak se uvidí.

Kamarádovi věří
S Petrem Mrázkem pojí Patrika Bartošáka velké přátelství, i proto brankář Vítkovic věří, že se odchovanci Poruby po podpisu jednoleté smlouvy s organizací Carolina Hurricanes bude dařit. „Teď si sice neprošel ideální sezonou, přesto je to gólman, který do NHL patří a má co nabídnout. Není důvod, aby se vracel níž. Je dobře, že si ho Carolina všimla a dala mu šanci, aby dokázal, že je výborný,“ uvedl Patrik Bartošák. 

Autor: David Hekele

10.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Výroba - Výroba Pomocní dělníci ve výrobě 16 000 Kč Pomocní dělníci ve výrobě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 16000 kč, mzda max. 20000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: ZZ, místo výkonu práce Ostrava, Telefonicky předem domluvit schůzku, osobně: Frýdecká 708/462, Os. Kunčice Po-Pá 7-8h., Výborný zdravotní stav, pracovní návyky. Pracoviště: Lakostav družstvo, Krásnopolská, č.p. 106, 725 26 Ostrava 26. Informace: Ladislav Láža, +420 604 265 425. Informační technologie - Informační technologie Správce informačního 19 000 Kč Systémoví administrátoři, správci počítačových sítí Junior PPC. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 19000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: 28. Října 207/49, 702 00 Ostrava, Kontakt: Lenka Mazurková, životopisy zasílat na E-mail: lenka@ollero.cz. , , Ollero je Google partner, tvoříme weby, eshopy a digitální marketing, který vydělává. Digitální agentura Ollero hledá do svého týmu nadšence a kreativního spolupracovníka na pozici správce PPC kampaní a online marketingu., , Koho hledáme: , -nepotřebujeme zkušenosti se SEO, -potřebujeme zájem o marketing a práce s daty, -znalost Google Analytics výhodou, -vysokou míru pečlivosti, -ochotu učit se, -sledování trendů, -spolehlivost a přizpůsobivost, -základní znalost anglického jazyka, , Náplň práce: , -učit se pracovat v Google Analytics, MOZ, Screaming Frog, Ahrefs a další, -učit se optimalizovat on page a off page faktory webových prezentací, -rozvíjet se v tvoření strategií dobývání pozic našim klientům, -postupně se učit používat základy HTML a Javascriptu, -připravovat reporty pro klienty, -komunikovat s klienty a účastnit se schůzek, -neustále se vzdělávat, -sledovat novinky a nejnovější trendy, , Nabízíme: , -zajímavé platové ohodnocení závislé na výkonu, -pravidelné zvyšování platu, odměny za splněné cíle, -sickdays, -svůj čas si řídíš sám/sama, -příjemná práce v moderních kancelářích v historickém centru Ostravy, -sportovní akce aj., -pracujeme na tvé odbornosti, za tvůj postupný růst pak umíme dobře zaplatit, -vhodné zázemí a plnou podporu při tvůrčí práci, -práce na HPP nebo živnostenský list, -home office v případě potřeby, - firemní akce, občerstvení v kanceláři zadarmo, firemní snídaně, výhody a bonusy od našich klientů, -výhody zázemí Google partnera, , , Více informací na webových stránkách: ollero.cz. Pracoviště: Ollero s.r.o., ostrava, 28. října, č.p. 207, 702 00 Ostrava 2. Informace: Lenka Mazurková, +420 800 665 533. Vzdělávání a školství - Vzdělávání a školství Učitelka mateřské školy 9 600 Kč Učitelé v oblasti předškolní výchovy Učitel/ka MŠ. Požadované vzdělání: úso s maturitou (bez vyučení). Dvousměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 9600 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Poruba, Kontakt: emailem. Pracoviště: Mateřská škola, ostrava-poruba, v. makovského 4429, příspěvková organizace, Vincence Makovského, č.p. 4429, 708 00 Ostrava 8. Informace: Miroslava Rybková, +420 604 557 719. Výroba - Výroba Strojírenští kovodělníci 25 000 Kč Strojírenští kovodělníci Palič/ka na CNC pálicím stroji. Požadované vzdělání: nižší střední odborné. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 25000 kč, mzda max. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava Mariánské Hory, Kontakt: telefonicky 596635501, emailem kupkova@mspact.cz, osobně, na výběrovém řízení, , Obsluha CNC pálicího stroje., Vázačský a jeřábnický průkaz výhodou.. Pracoviště: Machinery & steel pact s.r.o. mar.hory a hulváky, U Koupaliště, č.p. 1570, 709 00 Ostrava 9. Informace: Gabriela Kupková, +420 596 635 501.

Marek Stromský vpravo, vedle vítěze 128. Velké pardubické Jana Faltejska na Tzigane du Berlais.
73

Žokej Marek Stromský: Pokud máte dvě druhá místa ve Velké, nejste smolařem

Vítěz 128. Velké pardubické v cíli. Jan Faltejsek a kůň Tzigane du Berlais.
73

Velká pardubická? Dominance Moravskoslezského kraje!

Biernat je mezi hvězdami šťastný. Na hřišti si užívá

Dvě sezony se bez něho neobešlo téměř žádné utkání ostravských volejbalistů. V sobotu stál Mateusz Biernat na opačné straně sítě.

DALŠÍ ČLÁNKY Z RUBRIKY

Komunální volby do zastupitelstev obcí 2018 (5. a 6. října 2018)
Seznam kandidátů, jak se volí v komunálních volbách, zpravodajství, výsledky komunálních voleb 2018 a přehled možných koalic v zastupitelstvu vaší obce. Volby do magistrátu a zastupitelstva krajských měst (Praha, Brno, Plzeň, Ostrava, České Budějovice, Jihlava, Hradec Králové, Pardubice, Olomouc, Ústí nad Labem, Karlovy Vary, Liberec, Zlín)

Senátní volby 2018 (1. kolo 5. a 6. října 2018, 2. kolo 12. a 13. října 2018)
Aktuální složení Senátu, seznam kandidátů do Senátu, výsledky senátních voleb 2018 pro volební obvody: Sokolov, Chomutov, Rokycany, Domažlice, České Budějovice, Praha 12, Praha 4, Praha 8, Praha 2, Litoměřice, Teplice, Jablonec nad Nisou, Mladá Boleslav, Benešov, Chrudim, Náchod, Svitavy, Třebíč, Břeclav, Brno-město, Prostějov, Šumperk, Opava, Ostrava-město, Karviná, Vsetín, Zlín.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT