VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Brankář Vítkovic Bartošák: Můj cíl? Dotáhnout Masarykův pohár na radnici

Ostrava – Zůstane, nebo odejde? Velkým tématem byla v létě pro fanoušky hokejových Vítkovic budoucnost brankáře Patrika Bartošáka.

10.8.2018
SDÍLEJ:

Patrik Bartošák.Foto: Deník/Lukáš Kaboň

Příznivci měli v podstatě jasno. Odchod své gólmanské jedničky a reprezentanta do zahraničí brali jako hotovou věc. On ale překvapil a svatyni Ostravanů bude hájit alespoň ještě rok. Proč? „Neměl jsem důvod odcházet,“ řekl jasně Deníku Bartošák, který promluvil i o svém případném návratu do zámoří.

Jak prožívá Patrik Bartošák letní přípravu?

Těžko. Nemám ji rád, pro mě je to velká trápička. (usmívá se) Běhání, posilovna, dlouhé a náročné dvoufázové tréninky. Pro mě je to vyčerpávající a pak dospávám každou hodinu, co se dá.

Patrik Bartošák
Hokejový brankář se narodil 29. března 1993 v Kopřivnici. V roce 2011 odešel do zámoří, kde působil v juniorské WHL. Tam ho o sezonu později vyhlásili nejlepším gólmanem soutěže. V roce 2013 si ho na draftu NHL jako 146. v pořadí vybralo Los Angeles, reprezentoval Česko i na MS dvacítek. V roce 2015 vyhrál ve farmářské AHL s týmem Manchester Monarchs Calder Cup. Ve stejném roce měl podle zámořských médií fyzicky zaútočit na svou americkou přítelkyni. Policií byl obviněn z celkem dvanácti přestupků. Z vazby byl propuštěn na kauci 10 tisíc dolarů. Poté se vrátil do Vítkovic. Má tři starty za národní tým, letos v únoru byl trojkou na olympiádě v Koreji. Jeho strýcem je bývalý útočník Radek Bonk.

Jak se více než měsíc před startem ligy v brance cítíte?

Není to ještě úplně stoprocentní, pořád tam trochu lítám, takže se soustředím na to, abych sám sebe dostal do formy. Navíc to není taková zábava jako liga. Musím přiznat, že se nemůžu dočkat, až to vypukne naplno. Než soutěž začne a s ní i režim, jaký máme nastolený celou sezonu, tak se ale dost trápím.

Hokej je vaše zaměstnání, ale není vám líto, že zatímco se potíte na stadionu, lidé se baví u vody a na festivalech?

Abych řekl pravdu, já se radši potím na stadionu. Samozřejmě když se ještě nechodí na led, tak je to zabijárna, ale pak už to člověk vnímá jinak. Já se snažím tréninkem bavit, kluky hecovat a trochu do nich šít, protože i o tom kolektivní sport je. Užít si u toho i zábavu, než jen přijít, odmakat, zlepšit se a jít domů. Pak už to člověk bere opravdu jen jako zaměstnání. Takhle si myslím, že to tomu dodává jiskru navíc, která člověku vynahradí ta koupaliště, a práci dostanete na stejnou úroveň, jako lidé berou zábavu. Vždycky jsem se snažil hokejovým životem se bavit a užívat si ho.

Přesto… Najdete si čas na mimohokejovou zábavu?

Jasně. Tím, že jednou trénujeme v nějaký čas a podruhé třeba v jiný, tak si člověk vždy najde čas na odreagování nebo kulturní akce, jako jsou třeba Colours. Ono je to třeba, občas potřebujete přepnout a nepřemýšlet nad hokejem. Zejména když přijde těžší období.

Jak vlastně relaxujete?

Toho je hodně. Třeba kinem, ale také na Xboxu. Ten miluju a nedám na něj dopustit. U něj jsem schopný strávit hodně času, i když poslední dva tři měsíce už ne tolik jako dřív. Čas trávím i s kamarády, přítelkyní nebo s rodinou v Kopřivnici.

Předpokládám, že na Xboxu „paříte“ NHL…

To právě ne. Rád hraju FIFA. Byly časy, kdy jsem u toho strávil hodiny denně. Dnes jsem samozřejmě už vyrostl a dospěl, takže si dám jen dva tři zápasy. Ale jak říkám, už jsem to dlouho nehrál. A také jsem velký fanoušek hry Assassin's Creed, už se těším, až vyjde nový. To mě přítelkyně minimálně měsíc neuvidí, budu zavřený u televize a valit ho. (směje se) Jinak se ale snažím hledat koníčky a způsoby zábavy, abych byl mezi lidmi.

Na začátku přípravy hráči také fasují novou výstroj. S čím novým půjdete do sezony vy?

Se vším. Každý rok se musí všechno vyměnit, protože stará výzbroj už je vymlácená. Zatím mi chybí ještě nová vesta a betony, které dostanu během tohoto týdne. Jinak mám všechno.

Takže si zvykáte…

No, betony jsem měl na minulou sezonu dvoje, takže si drží tvar, ale už se těším na nové. Zejména proto, že budou kratší. Cítil jsem, že jsem mnohdy nebyl na tom pohybově tak, jak jsem chtěl, takže jsem je o palec zkrátil. Doufám, že mi to přidá na rychlosti i pohyblivosti. Nejtěžší je to ale s lapačkou. Nová je tvrdá a neohebná, trvá pár dnů nebo týdnů, než se rozhýbe. Myslím, že už se mi to ale podařilo dát do nějaké lepší formy, tak uvidíme.

Jaromír Jágr je známý tím, že ve výstroji hraje, dokud se mu doslova nerozpadne. Vy ji měníte každý rok, je to běžné u gólmanů?

Jsou specifičtí gólmani, kteří to také tak mají rádi. Slyšel jsem o Irbem, který si betony přejížděl autobusem, nebo i o jiných extrémech. Ale většina potřebuje novou, když se výstroj vymlátí. Dnes mají střelci velké bomby, navíc hra se neustále zrychluje a kolikrát už člověk nestačí reagovat, a dostane to do méně chráněného místa. Ve „vyžvýkané“ výstroji to pak docela bolí. Proto každý gólman uvítá novou, která drží, jak má.

Na co si kromě lapačky ještě složitě zvykáte?

Určitě na brusle. Mám rád tvrdé, ale zrovna typ, který používám, je jako nový extrémně tvrdý, a než si navykne na nohy, tak to bolí. Na ledě mě pak strašně pálí chodidla, proto první dva týdny opravdu protrpím, než se to dá do rychtyku. Tohle ale už mám za sebou, tak snad vydrží celou sezonu.

Dlouho se nevědělo, jestli budete pokračovat. Co nakonec rozhodlo, že i další rok strávíte ve Vítkovicích?

Bylo tam pár věcí rozjednaných, ale nic nevyšlo. Navíc mám ještě na rok smlouvu ve Vítkovicích, což také hrálo v rozhodování roli, protože jít do jakékoliv ligy v Evropě, když se budeme bavit třeba o Rusku, by znamenalo platit odstupné. A myslím si, že pro mě nemělo cenu někam prchat a nechávat se vyplácet ze smlouvy. Ve Vítkovicích jsem spokojený, daly mi šanci po tom, co jsem se vrátil z Ameriky, vyrůstal jsem tady a teď jim to chci vrátit.

Fanoušci ale měli váš odchod prakticky za hotovou věc…

Všiml jsem si, že lidé „věděli“, že odejdu, ještě dřív než já. Dokonce jsem se od pár lidí dozvídal, kam jdu, kdy a za jaké peníze. (usmívá se) Každý týden to bylo někam jinam. Od Petrohradu přes Moskvu a podobně. Prostě se to ke mně dostávalo, a já vůbec nevěděl, co se děje. Bylo to úsměvné.

Byl ve hře třeba i jiný extraligový klub?

(kroutí hlavou) To bych neřešil. V Ostravě se cítím doma, třicet kilometrů odsud mám rodinu, líbí se mi tu a nemám vůbec důvod tímto způsobem Vítkovice podrážet. Byly tam možnosti jít do KHL i NHL, ale zvážil jsem to a rozhodl se zůstat tady.

Předpokládám, že pořád se chcete vrátit do zámoří.

Jasně, ale to teď neřeším. Sám nevím, co bude za rok. Hodně věcí se může změnit. Může se stát, že mě Vítkovice v průběhu sezony vymění, ale také můžu dostat nabídku na prodloužení na dalších deset let. (směje se) Ale nepopírám, že sen a ambice přetrvávají. Myslím si, že minulou sezonu jsem měl dobrou na to, abych se ukázal, a když ji teď potvrdím, tak šance tam bude a já budu moci všem dokázat, že si místo v Americe zasloužím.

Umíte si představit návrat do prostředí, odkud jste před třemi lety odešel za nepříjemných okolností? Nebál byste se, že by vám to tamní veřejnost i odborníci předhazovali?

Víte co? Já si myslím, že na talíři to mám daleko více tady než případně v Americe. Nevím, jestli je to v naší mentalitě, nebo se lidem líbí tohle předhazovat, tady to ale dělají po každém špatném zápase. Asi by se to tam také řešilo a probíralo, ale ne v takovém měřítku jako zde. Stačí prohrát čtyři pět jedna a už to slyšíte. Navíc já si tím prošel, když jsem se vrátil z Ameriky. První půlrok byl těžký. To jsem to slyšel v médiích, ale i kdekoliv, kam jsme přijeli na zápas. Když se o tomhle bavíme, tak tím nejhorším jsem si už prošel, a jestli by někde napsali článek, už bych to ani neřešil.

Od vlastních fanoušků to ale asi zvlášť mrzí, že?

Zamrzí to, když si vybavíte, že stejný fanoušek vám před týdnem po vítězství fandil. Za pár dní, když se nezadaří, vám to vpálí do obličeje. Bohužel jsou lidé, kteří to mají zapotřebí.

Ve Vítkovicích máte také mladšího bratra Darka. Budete i na něj dohlížet?

Jen když bude potřebovat. V tom případě jsem tu pro něj. Jinak bydlí u rodičů v Kopřivnici a vše nechávám na jeho trenérech, byť někdy můžu mít jiný názor. Vůbec se mu ale do toho nesnažím mluvit, zvlášť když sám nevím, co po něm chtějí. Když potřebuje, pomůžu a poradím, ale že bych se sám angažoval, to určitě ne.

Stojí o vaši radu?

Občas ano. Je ale ve věku, kdy se projevuje puberta a občas i nějaký vzdor. Ale to jsem měl i já, nebo všichni chlapi. (usmívá se)

Panuje mezi vámi i rivalita?

Vůbec ne. Jsme od sebe deset let, lze říct, že je jiná hokejová generace, takže já rivalitu prožívám spíše s kluky, kteří jsou stejně nebo přibližně staří jako já. Určitě necítím rivalitu s klukem, který zrovna přišel do dorostu. Snažím se mu pomoci, on spíše sleduje, možná se učí, bavíme se o hokeji a třeba mu řeknu nějaký svůj poznatek. Možná až bude starší a bude se dostávat do seniorského hokeje, tak to přijde, ale zatím ještě ne.

A co když v kariéře dojde dál?

Ježíš, já mu to přeju, to by bylo super. Všichni bychom byli spokojení. Ale k tomu je před ním ještě dlouhá cesta.

Kromě staršího a mladšího bratra máte ještě sestru, která však asi nepůjde ve vašich hokejových šlépějích, že?

To určitě ne. Ale na to, že jí letos bude devět, prostřídala toho už docela dost. Dělala plavání, atletiku, krasobruslení, teď tancuje, vypadá, že ji to chytlo, k tomu na škole dělá karate. Už mi ukazovala pár kousků a musím říct, že to bych já se svými kyčlemi asi nezvládl. Jsme sportovně založená rodina a asi by se u nás těžko chytalo, kdyby někdo chtěl být počítačový technik. Ale samozřejmě bychom to respektovali. (usmívá se)

Přejděme k Vítkovicím. Už přebolelo zklamání čtvrtfinálovou prohrou 0:4 na zápasy s Kometou?

To počáteční už opadlo, i když první týdny byly těžké. Člověk si pořád uvědomuje, že to dopadlo, jak nemělo. Snad nás to ale posune dál. Holt neúspěchů v kariéře bylo dost a pár jich ještě bude. Přece jen mistrovský titul v životě spíš víckrát nevyhrajete než naopak. S odstupem času by to mělo být ponaučení. Nevím, jak to vidí lidé v Ostravě, ale pro mě jediný úspěch by byla mistrovská sezona a zvednout pohár nad hlavu. Jestli vypadnete ve čtvrtfinále, semifinále nebo finále a skončíte druzí, je jedno. Pro mě je to neúspěch tak jako tak.

Myslíte si, že na titul vítkovický tým má?

Už loni jsem cítil, že čtvrtfinále je málo, a věřil, že to dotáhneme dál. Považoval jsem nás za černé koně, kteří v play-off udělají humbuk. Ale nepovedlo se to. Letos si ale myslím, že základem bude semifinále. Alespoň já bych si chtěl dát takový cíl. A už bude jen na nás, jak se s tím popereme, a jaký respekt si vybudujeme.

Fotbalisté Baníku dostali jako bonus za záchranu v lize koncert Jaromíra Nohavici. Co byste řekl na tuto motivaci?

Byli bychom rádi, ale zatím o ničem takovém nevíme. Pokud by se tak stalo a Jarek by přišel, všichni bychom se snažili o to víc. Na druhé straně motivaci tady nikdo nepotřebuje. Víme, kam se Vítkovice během dvou tří let dostaly, a jaké mají ambice.

Navíc klub slaví devadesáté výročí svého založení…

Přesně, bude to pro všechny prestižní sezona. Spíše je to o tom, jak se každý z nás popere se svou rolí. Osobní cíle si žádné sice nestanovuji, protože vím, že pak se může vše třeba během měsíce převrátit naruby, aniž by člověk cokoli udělal. Chci ale vyhrávat a dosáhnout na nejvyšší mety. Když jsem zůstal ve Vítkovicích, je cíl jasný. Dotáhnout Masarykův pohár v Ostravě na radnici a otestovat, jak z něj chutná šampaňské. A pak se uvidí.

Kamarádovi věří
S Petrem Mrázkem pojí Patrika Bartošáka velké přátelství, i proto brankář Vítkovic věří, že se odchovanci Poruby po podpisu jednoleté smlouvy s organizací Carolina Hurricanes bude dařit. „Teď si sice neprošel ideální sezonou, přesto je to gólman, který do NHL patří a má co nabídnout. Není důvod, aby se vracel níž. Je dobře, že si ho Carolina všimla a dala mu šanci, aby dokázal, že je výborný,“ uvedl Patrik Bartošák. 

Autor: David Hekele

10.8.2018 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič ostatních speciálních 21 000 Kč

Obsluha jeřábů Jeřábník/ce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Čtyřsměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 21000 kč, mzda max. 25000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Kontakt: emailem, telefonicky 7-16 hod., , Hlavní odpovědnosti: , - Převoz břemen ( převážně plechů ) na určené místo, - Vedení deníku zdvihacího zařízení, - Údržba, čištění a mazání svěřeného jeřábu, - Koordinace práce s vazačem, , Požadujeme: , - Platný jeřábnický průkaz sk. A, - Platný vazačský průkaz, - Systematický přístup k práci, zodpovědnost, samostatnost , , Nabízíme:, - Stabilní práci v kmenovém stavu, - 12-hodinový směnný režim ( krátký/dlouhý týden - tzn. co 14 dnů volný víkend ), - Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1 200,-/měsíčně, - Multisport karta, - Závodní stravování, 2x za směnu máte nárok na dotovanou stravu, - 25 dnů dovolené ( 5 dnů navíc ), - Sleva na nájemném v bytech RESIDOMO, , Beneftiy: Příspěvek na penzijní/životní pojištění 1.200,- měsíčně, závodní stravování s dotací zaměstnavatele, 25 dnů dovolené, sleva na nájemném v bytech RESIDOMO. Pracoviště: Vítkovice steel, a.s. - ostrava, Štramberská, č.p. 2871, 703 00 Ostrava 3. Informace: Tomáš Potůček, +420 720 746 018.

Zdravotnictví - Zdravotnictví Sociální pracovník 18 810 Kč

Sociální pracovníci v oblasti veřejné správy Sociální pracovník (sociálně právní ochrana dětí). Požadované vzdělání: vyšší odborné. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 18810 kč, mzda max. 28320 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Pracoviště: Městský obvod Slezská Ostrava, ÚMOb městského obvodu Slezská Ostrava, Kontakt: na výběrovém řízení, vyhlášeno výběrové řízení č. 13/2018 - nutno podat do 21.9.2018 přihlášku, , Požadované vzdělání: , -zakládající odbornou způsobilost dle § 110 odst. 4 zákona č. 108/2006 Sb., o sociálních službách, v platném znění., , Požadované doklady:, -životopis s uvedením údajů o dosavadních zaměstnáních a o odborných znalostech a dovednostech týkajících se zabezpečování požadovaných činností,, -výpis z evidence Rejstříku trestů, ne starší než 3 měsíce,, -ověřená kopie dokladu o nejvyšším dosaženém vzdělání, ověřený doklad o zkoušce ZOZ, pokud je jeho držitelem., , Přihláška musí obsahovat označení "Nabídka volného pracovního místa", jméno, příjmení a titul uchazeče, datum a místo narození uchazeče, státní příslušnost uchazeče, místo trvalého pobytu uchazeče, číslo občanského průkazu nebo číslo dokladu o povolení k pobytu, jde-li o cizího státního občana, datum a podpis uchazeče. Přihláškou se rozumí samostatný dokad, nelze jej nahradit údaji uvedenými v životopise, v průvodním dopisy apod. , , Lhůta pro podání přihlášky: do 21. 9. 2018 včetně. , , Způsob a místo podání: , , poštou nebo osobním doručením na podatelnu Úřadu městského obvodu Slezská Ostrava, nám. J. Gagarina č. 4, Ostrava - Slezská Ostrava, v zalepené obálce označené VÝBÉROVÉ ŘÍZENÍ č. 13/2018 - NEOTVÍRAT, s uvedením adresy uchazeče (odkaz na www.slezska.cz)., , , Adresa: Statutární město Ostrava, Úřad městského obvodu Slezská Ostrava, odbor vnitřních věcí, Těšínská 35, 710 16 Slezská Ostrava, , Zaměstnanecké výhody: stravenky, sociální fond, 25 dnů dovolené, , Více informací k pozici naleznete na: www.slezska.cz. Pracoviště: Statutární město ostrava, městský obvod slezská ostrava, úřad městského obvodu, náměstí Jurije Gagarina, č.p. 1195, 710 00 Ostrava 10. Informace: Zdeněk Matýsek, +420 599 410 026.

Stavebnictví - Stavebnictví Stavební mistr 30 000 Kč

Mistři a příbuzní pracovníci ve stavebnictví Mistr/ová stavební výroby. Požadované vzdělání: úso (vyučení s maturitou). Jednosměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 30000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava, Volat předem a domluvit si schůzku - p. Watzlawikova, tel. 596 614 290., , Požadavky:, Vzdělání stavebního směru, ŘP sk. B podmínkou., , Mzda + prémie., Nástup možný ihned. Pracoviště: Ekofas spol.s r.o. - pracoviště okresu ostrava, Tavičská, č.p. 226, 703 00 Ostrava 3. Informace: Dita Watzlawikova, +420 596 614 290 7-15:30h..

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 13 500 Kč

Zámečníci strojů Zámečník/ce, zámečník/ce pomocné práce. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 13500 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Místo výkonu práce: Ostrava-Mar. Hory U koupaliště 1570/10, Kontakt: pan Machů Jozes, Ing., telefonicky 736 604 603, e-mailem: jokrma@seznam.cz, , Provádění čistění výpalků, jejich kompletace, broušení, vrtání povrchová úprava. Pracoviště: Jokrma s.r.o. mar.hory a hulváky, U Koupaliště, č.p. 1570, 709 00 Ostrava 9. Informace: Jozef Machů, +420 736 604 603.


Nový Jičín - Vítkovice.
25

MOL Cup: Postupují Vítkovice. Ostravský tým porazil Nový Jičín 4:1

Baroš. Rozhodčí Pavel Franěk
1 22

OBRAZEM: Jak Baník dobyl vršovický Ďolíček? Podívejte se! Byla to paráda

Pod Páníkem se vracejí do sestavy Baníku odchovanci, týmu se daří

Ostrava - Několik důležitých významů má podle trenéra Bohumila Páníka pondělní vítězství Baníku na hřišti Bohemians. Tři body do tabulky, posílené sebevědomí mužstva a ještě nejméně jeden: potvrzení správnosti nastavené cesty. Páník totiž poukazuje na fakt, že v sestavě Baníku se v Ďolíčku dostalo na hřiště pět ortodoxních odchovanců klubu.

Štěrba ze Sigmy před největším duelem kariéry: Čekáme jiný zápas než doma

/OD ZVLÁŠTNÍHO ZPRAVODAJE DENÍKU/ Ještě na jaře sledoval tažení olomouckých fotbalistů za pohárovou Evropou jen z lavičky. Navíc z té karvinské, kde obránce Jan Štěrba hostoval, ale kýženého herního vytížení se nedočkal. Dnes nastoupí v kazašském Almaty k jednomu z největších zápasů své dosavadní kariéry.

Góly v závěru Petřkovice přemohly Havířov a v poháru postupují

/FOTOGALERIE/ Splnili roli favorita, ale nadřeli se. Fotbalisté Petřkovic porazili v 1.kole MOL Cupu Havířov na jeho půdě 3:1, když vyrovnanou bitvu rozhodli v závěru brankami Kania s Ptáčkem. Ostravané se tak mohou těšit na los dalšího kola, kde lze už narazit na zvučného soupeře z ligy.

Letní hokejové dvojderby ovládl Třinec

Třinec /FOTO/ – Stejně jako v úterý se i ve středu z výhry v hokejovém derby nad rivalem z Vítkovic radovali třinečtí Oceláři. V utkání opět dali tři branky, zato Ostravané i přes dobrý výkon jen jednu.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT