Zhruba věděl, do čeho jde. Vždyť před více než rokem už na univerziádě byl. I přesto se útočník Poruby Rostislav Vaněk vrátil z vrcholné akce konané tentokrát v Granadě plný dojmů.

„Byl to opět velký zážitek a pro mě jako hokejistu určitě splněný sen. Stejně jako loni jsem si to užil. Bylo to strašně prima," prozradil v rozhovoru pro Deník Vaněk.

K medaili měl český tým blízko, ale Kazaši v semifinále a Kanada v zápase o třetí místo Čechům sen o cenném kovu vzali. „I tak si myslím, že čtvrté místo je úspěch," řekl Rostislav Vaněk.

První otázka je jednoduchá: Která univerziáda byla z vašeho pohledu lepší? Před rokem v Trentinu, nebo teď v Granadě?

Kdybych to měl srovnat, tak teď jsem si to užil daleko více. Už proto, že jsme bydleli ve městě, tudíž jsme stihli kouknout i na další disciplíny, nebyli jsme pouze na hokeji. A také prostředí bylo super. V Itálii bylo také krásně, ale Španělsko je ještě hezčí.

Jaký dojem vás zanechalo město?

Granada je krásná. Kromě města jsme také byli na horách. V Sierra Nevadě jsme koukli na alpské disciplíny. Nádhera.

Neuvažovali jste o tom, že zajdete také na fotbal a zhlédnete zápas místního klubu v Primera División?

Zápas se tam hrál v poslední den univerziády, ale to už jsme měli jiné starosti (smích).

A jaké by bylo hodnocení po hokejové stránce?

Je škoda, že nemáme medaili, která byla na dosah. Kdybychom zápas s Kazachstánem sehráli lépe a spadlo nám tam něco, bylo by to s hezčí tečkou. I tak si myslím, že čtvrté místo je úspěch.

Asi jste si nepředstavovali, že zrovna Kazaši vás porazí.

Smůla byla, že jsme hned na začátku prohrávali. Dát gól jako první, vyvíjelo by se to jinak. Na druhou stranu vyložených šancí měl Kazachstán více. Bohužel, závěrečný tlak jsme v góly už přetavit nedokázali. Myslím, že i zásluhou smůly.

Sám jste dostal na ledě hodně prostoru.

S tím jsem ani nepočítal, ale šlo to, byť bodově mi vyšel jen jeden zápas. Ale přece jen mé úkoly byly jiné, než dávat branky.

Jste tedy spokojený?

Určitě. Parta výborná, prostředí krásné a výsledek, jak říkám, také slušný.

Jaké to bylo hrát hokej v tak nehokejové zemi, jako je Španělsko?

No, musím říct, že lidí chodilo na zápasy hodně. To je velký rozdíl proti Itálii. Byl tam opravdu plný zimák a bylo jedno, zda se hrálo proti Koreji, Číně nebo Kazachstánu. Pokaždé bylo plno, lidi si to užívali a vytvořili skvělou atmosféru. Vůbec nebylo poznat, jestli se to konalo v Česku, na Slovensku nebo ve Španělsku.

V hlavě jste ale po univerziádě určitě měl play-off druhé ligy, do něhož jste skvěle vstoupili. Těšil jste se na vrchol sezony?

Těšil jsem se, protože zápasů bylo hodně v základní části, takže jsem rád, že přišlo play-off. Je to jiná soutěž, ve všem!

Kam sahají ambice HC RT Torax Poruba v tomto roce?

Je to jednoduché: Doufám, že dojdeme co nejdál (smích).