„Věřil jsem si. Cítím, že jsem na sezonu dobře připravený. Mám natrénováno, takže nebyl důvod k obavám,“ řekl Bartošák po porážce 0:2. Čtyřiadvacetiletý rodák z Kopřivnice v duelu kryl 19 střel a byl vyhlášen nejlepším hráčem omlazeného výběru Josefa Jandače. Inkasoval pouze jednou, a to v 5. minutě po sólu Pauloviče.

„Škoda té prohry,“ litovala opora extraligových Vítkovic, která už dříve národní dres oblékla. V kategorii do 20 let se zúčastnila mistrovství světa 2013 v Rusku.

V minulé sezoně jste absolvoval přípravu národního týmu před Euro Hockey Tour, na jaře jste krátce naskočil do přípravy před mistrovství světa. Ale premiéry jste se dočkal až teď. Proč?

Byl tam přetlak gólmanů a bohužel to padlo na mě. Vytáhl jsem si černého Petra. Ale nemůžu říci ani slovo. V nároďáku byli kvalitní brankáři, předváděli dobré výkony. Zasloužili si jet na mistrovství světa. Tak jsem to prostě bral. Snažil jsem se co nejlépe připravit na další sezonu a čekal na další šanci. A ta teď přišla.

Co jste vlastně věděl o Slovácích? Zjišťoval jste, odkud by mohlo přijít největší nebezpečí? Nakonec vás překonal pouze Paulovič…

Dobře znám jen Rada Tybora. Ten je se mnou ve Vítkovicích. O něm pár věcí vím. O jeho spoluhráčích ale téměř nic. Jsem zastáncem toho, že se musíte soustředit hlavně na sebe. Jde o to, aby každý z mužstva odvedl stoprocentní výkon. Pokud to uděláme, můžeme být úspěšní. A je jedno, jestli proti vám hraje Petr nebo Pavel.

Kromě mistrovství světa se v nadcházející sezoně koná i olympiáda. To je velká výzva. Jak vidíte své šance? Konkurence v českém brankovišti je velká…

Zápas se Slováky byl pořád jen příprava, na druhé straně to byla moje první šance ukázat, co umím. Šel jsem do toho s tím, že jsem dobrý brankář. Hlavně se mi teď musí dařit na klubové úrovni, pak by se to mohlo přenést do dalších pozvánek na Euro Hockey Tour. No, a když by se mi dařilo i tam, třeba by nějaká možnost jet na olympiádu byla. Ale nepředbíhal bych.

A co NHL, kam jste už jednou zkoušel prorazit?

Musím jít postupně. Teď jsem ve Vítkovicích, čerstvě mám za sebou první zápas v reprezentaci. Chci dosáhnout co největšího úspěchu. Ono člověk nikdy nepozná, kdo ho z Ameriky sleduje. Jestli se vrátím do NHL, nebo se moje cesta bude ubírat jiným směrem, to teď neřeknu. Rád bych se tam jednou prosadil.Česko - Slovensko 0:2 (0:1, 0:0, 0:1)

Branky a nahrávky: 5. Paulovič (Sukeľ), 59. Svitana (L. Hudáček). Rozhodčí: Hradil, Šír - Gebauer, Lederer (všichni ČR). Vyloučení: 2:5. Bez využití. Diváci: 4914.

ČR: Bartošák - T. Dvořák, Šulák, D. Sklenička, Klok, Pyrochta, D. Musil, Kalina, Němeček - D. Kaše, P. Musil, Lenc - Indrák, Stach, P. Straka - M. Hanzl, Herman, Uher - V. Tomeček, Tomášek, Šťastný. Trenéři: Jandač, Kalous a Špaček.

Slovensko: Konrád - Černák, J. Mikuš, Čerešňák, Gernát, Holenda, Kotvan, Romančík, Brejčák - A. Kudrna, Hovorka, Nagy - Svitana, L. Hudáček, Tybor - Macík, M. Zagrapan, Buc - Paulovič, Sukeľ, Koyš. Trenéři: Ramsay, Handzuš a Višňovský.