Ostrava tak své dosavadní maximum v divácké návštěvnosti na dospělých světových šampionátech překonala o šestnáct tisíc lidí. Dosavadní rekord (234 tisíc) ve třetím největším městě republiky padl už na začátku týdne. Velkou zásluhu na tom měli fanoušci Slovenska, kteří podle očekávání vyprodali všech sedm utkání základní skupiny. Celkově kapacitu haly (9109 míst) se podařilo naplnit patnáctkrát.

Hojně však utkání navštěvovali i Lotyši, Poláci, Němci. Čtvrtfinálový dvojzápas ve čtvrtek už takovým ternem nebyl, přesto se hala z velké části naplnila. Mnoho českých fanoušků navíc fandilo venku v oficiální fanzoně, kde „dotlačila“ Davida Pastrňáka a spol. k výhře 1:0 nad Amerikou a do semifinále.

Fanzona v Ostravě při zápase Česko - USA
Napětí i natěšení, stojky maskotů. Podívejte, jak Pastovi a spol. fandí Ostrava

"Za ostravskou část musím říct, že vše probíhalo bez zásadních komplikací. Fanoušků jsme měli hodně a vytvořili skvělou atmosféru nejenom v hledišti, ale i ve fanzóně," řekla ČTK za organizátory Irena Šašková.

Zároveň Ostrava vyslala Čechům do Prahy soupeře. Po výhře 2:1 v prodloužení slaví Švédsko, které v severském derby zdolalo Finy. Druhou semifinálovou dvojici tvoří Kanada a Švýcarsko.

Už pár dní je zároveň jasné, že padne i celkový divácký rekord šampionátů. Devět let staré maximum (741 tisíc) – rovněž z Prahy a Ostravy – bude téměř jistě pokořeno v sobotu.