Zatímco v pátečním derby proti Třinci Vítkovice doplatily na střeleckou nemohoucnost, proti Plzni neměly dlouho nárok ani herně. Domácí byli proti Západočechům v první třetině v roli komparsu, který jen pozoroval hostující kolotoč. Vedení hostům zajistil po 124 vteřinách Ján Sýkora, který si našel puk po odražené Dudově střele a zasunul ho za bezmocného Šindeláře, jenž dostal po pátku přednost před Málkem.

„Špatně jsme začali. To je naše prokletí v posledních zápasech. Pořád si to říkáme, ale na ledě to tak nevypadá. Tím dřívějším časem zápasu to nebylo. Je to v nás," řekl vítkovický útočník Jan Káňa.

Mistři byli jednoznačně lepší ve všech směrech. Přinejmenším Martin Straka měl skvělou možnost navýšit skóre, ale Šindelář jeho dvojitou dorážku z brankoviště bravurně kryl. Domácí si navzdory ospalému výkonu v prvním dějství připsali jednu kuriozitu – stříleli dvě penalty. Prakticky jediné dvě šance, které měli, hasili plzeňští beci Seman s Jeřábkem jen za cenu faulů ve vyložených pozicích a důsledkem byla dvě trestná střílení: Húževka v 11. minutě proti Mensatorovi neuspěl průhlednou kličkou, Káňu si v 15. minutě plzeňský gólman vychutnal krásným semaforem.

„Kdybychom proměnili ty nájezdy, zápas vypadá jinak. Z mojí strany špatně provedené, mohl jsme zvolit kličku do forhendu, ale teď už je pozdě s tím něco udělat," řekl Káňa.

Mezitím ale Slovák zaskočil Šindeláře ranou od modré čáry a zužitkoval převahu Indiánů druhým gólem. Plzeň pak ustoupila od nátlakového stylu hry, ale z brejků mohl připojit třetí trefu Frolo, kterému stihl do střely skočit Šindelář. Třetímu inkasovanému gólu ale Vítkovice neušly; v přesilovce ho tečí Hanzlíkovy dělovky vsítil Josef Straka a ve druhém utkání po návratu do Plzně skóroval.

Domácí se z plzeňských spárů vymanili až ve druhé polovině zápasu. Pomohl jim gól Strapáče, jehož teč před Mensatorem sudí s podezřením na vysokou hůl dlouhé minuty studovali u videa. „Vzhledem k tomu, jak vysoko jsem se po puku natahoval, jsem myslel, že to byla vysoká hůl. Ale bohužel asi ne," řekl brankář Lukáš Mensator.

Ostravané pak přebrali iniciativu a zdánlivě jasný zápas dovedli do dramatu. Štencel prostřelil ve 44. minutě Mensatora příklepem od modré čáry.

Tak pronikavě se ale hra Vítkovic nezlepšila, aby přišly další příležitosti a změna stavu. V posledních dvou minutách sice domácí podpořili přesilovku odvoláním gólmana, ale při hře čtyři na šest se přes celé kluziště trefil do prázdné branky Mozík.

„Dneska jsem věděli, že musíme. Potřebovali jsme vyhrát a myslím, že jsme to zvládli. Trošku škoda gólu na 1:3, tím jsme si to trochu zavařili. V závěru to byly ještě trochu nervy, ale kluci tam toho ke mně moc nepustili. Myslím, že jsme odvedli dobrý týmový výkon," řekl Mensator.

HC Vítkovice Steel – HC Škoda Plzeň 2:4 (0:2, 1:1, 1:1)
Branky a nahrávky: 32. Strapáč (Huna, Barinka), 44. Štencel (Burger) – 3. J. Sýkora (Duda, Mozík), 14. Slovák (J. Sýkora), 29. J. Straka (Jiří Hanzlík), 60. Mozík. Rozhodčí: Baluška (SR), Minář – Gebauer, Lederer. Vyloučení: 3:4, navíc Hollweg (Plzeň) 5 min. a do konce utkání. Využití: 1:1. V oslabení: 0:1. Diváci: 5023

Vítkovice: Šindelář – Štencel, Barinka, Sloboda, Kudělka, L. Kovář, Stehlík, Pastor – Strapáč, Burger, Húževka – Huna, Roman, Svačina – J. Káňa, M. Hlinka, Szturc – Šedivý, Valčák, Vandas. Trenéři: Oremus a Šimíček
Plzeň: Mensator – Seman, Jiří Hanzlík, J. Jeřábek, Slovák, Mozík, Frolo – Indrák, Martin Straka, J. Straka – Kratěna, Lev, Pletka – Duda, Kašpařík, J. Sýkora – Novotný, T. Sýkora, Hollweg – od 28. navíc Petruška. Trenéři: Razým, Michal Straka a Pejchar