Francie, Kazachstán, Polsko. Čtyři, tři a jeden bod. Takové bylo pořadí na dně skupiny B a už delší dobu bylo zřejmé, že právě jeden z těchto tří celků si na konci základních skupin vytáhne v Ostravě Černého Petra a poputuje pro příští rok v hierarchii světového hokeje o patro níž.

Po neděli je jasné, že Francie je z boje venku. Může být v klidu. Američané totiž porazili Kazachstán (10:1) a země Galského kohouta tak nemůže skončit v tabulce skupiny poslední. Zbylé dva týmy však ano. A o tom, kdo bude osmý, rozhodne vzájemný duel. Jaké jsou podmínky záchrany pro jednoho či druhého? Jednoduché!

Slovenští hokejisté proti Francii a fanoušci. Kapitán Tomáš Tatar (uprostřed).
Kapitán Slováků na MS v Ostravě: Hudáčkovi jsem to přál. Fandovi věnoval hokejku

Kazachstán – plný hráčů z KHL – udrží ve společnosti Kanady, USA, Švédů, Finů, či Čechů jakýkoliv bodový zisk. Výhrou nad Francií bral tři body, které mu poskytují určitý polštář a pohodlí. Naopak Polsko, jenž na úvod turnaje obralo Lotyše (4:5 po prodl.), ale pak pětkrát po sobě padlo za nulu – včetně klíčového duelu s Francií – potřebuje plnohodnotnou výhru. Nic jiného, cokoliv ostatní znamená pro mužstvo vedené slovenským koučem Róbertem Kalábrem po roce sestup.

Vzájemný zápas o vše. Asi nejférovější cesta rozhodne. Kdo se bude v pondělí před půlnocí radovat, že se i za rok ve Švédsku a Dánsku poměří se světovou elitou? Bude to Kazachstán, nebo Polsko?