Po opatrném začátku začaly být na obou stranách i šance. Skóre otevřel po nedorozumění Stezky s Krenželokem Tomeček, jen o 47 vteřin později však po krásné kombinaci vyrovnal Fridrich.

Vítkovice nebo Mora? Anketa Deníku
Vítkovice nebo Olomouc? Ostravský fanoušek musí halu vyprodat, tvrdí Hadamczik

„Vzali jsme jim puk u nás v pásmu, rychle jsme to otočili, super práci odvedli Honza Hruška s Lakym, vyměnili si to, já už dojížděl a Laky mi to nahrál do lehké práce. Čekal jsem to, řval jsem si, takže skvělá akce,“ pochvaloval si v televizním rozhovoru Fridrich.

Rychlou odpověď považoval za důležitou. „Proti Olomouci se nám několikrát stalo, že jsme prohrávali, těžko se proti nim prosazuje, hrají jednoduše, mají rychlé protiútoky, takže nám to pomohlo,“ byl rád Fridrich.

Domácí pak měli téměř dvouminutovou početní výhodu pět na tři, ale nic z ní nevytěžili. Ve druhé části byly aktivnější Vítkovice, ze svých nadějných příležitostí ale gólem neskončilo nic. Bezchybný byl i na opačné straně Stezka.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápas: HC Olomouc - HC Vítkovice Ridera, 15. března 2022 v Olomouci. Radost Vítkovic po konci utkání.
Vítkovice krok od čtvrtfinále, potřebují podporu! Snad bude plno, řekl Holaň

Olomouci nepomohla ani přesilovka. „Dáváme si těžké puky, tím to asi bude. Měli jsme jednu dvě šance, ale nebyli jsme schopni to proměnit,“ věděl obránce Olomouce Lukáš Nahodil.

Litovat mohl jen dvě minuty po návratu ze šaten. Bernovský našel zpoza brány dobře postaveného Flicka, který přesnou střelou překonal Konráda. Oba týmy následně měly několik šancí, Hanáci především při dvou početních výhodách, nebo z hole Krejčího, ale žádná se už neujala a Vítkovice tak mohou slavit postup mezi nejlepších osm celků sezony.

„Věřili jsme, ale byl to pátý zápas v krátké době, nebyli jsme úplně fit, těžká práce, ale myslím, že jsme si to zasloužili. Ve třetí třetině jsme na ně zatlačili, zaslouženě šli do vedení a pak dřeli. Celý tým dřel, dřel, dřel, makal došel si pro vítězství,“ popsal vítkovickou euforii Fridrich.

Hokejová reprezentace porazila v rámci Euro Hockey Challenge v Jindřichově Hradci Rakousko 7:2.
České hokejové hry poprvé v Ostravě, případná kolize s Vítkovicemi je vyřešena

„Byl to otevřený zápas a nechci říct, že bychom ve třetí třetině byli šťastnější, ale my dali rozhodující gól,“ doplnil.

Hostující kouč Zdeněk Moták byl rád za udržené oslabení tři na pět, od něhož se Olomouc odrazila. „Hráli jsme dobrý hokej, i ve druhé třetině. Bohužel jsme zaspali začátek třetí třetiny, byli jsme potrestáni třetím gólem, a i když jsme v závěru měli dost brankových příležitostí včetně dvou tyček, tak už jsme nestihli vyrovnat. Domácím musím pogratulovat,“ hodnotil Moták.

„Jako všechny zápasy i tento byl vyrovnaný, my nehráli na začátku dobře. Bylo znát, že jsme byli svázaní tím, že to doma můžeme dokázat, protože statistika postupů není moc plusová. Výsledkem byl pak gól, který jsme si tam srazili sami. Ale bojovali jsme až do konce, byli jsme srdnatí a důležité bylo srovnání. Do třetí třetiny pak vyšlo úplně jiné mužstvo,“ mínil kouč Vítkovic Miloš Holaň.

Předkolo play off hokejové extraligy - 4. zápas: HC Olomouc - HC Vítkovice Ridera, 15. března 2022 v Olomouci. Nervy drásající bitvu rozhodl v 54. minutě švédský útočník v ostravských službách Tobias Lindberg (druhý zprava).
OBRAZEM: Vítkovice vstaly z mrtvých. Po obratu na Hané se rozhodne v Ostravě

„Začali jsme si věřit, dali jsme gól, byli všude a jediná kaňka byla vyloučení, po kterých měl soupeř šance. Kluci to odbojovali, odmakali, já jim děkuji, protože je to obrovský úspěch pro Vítkovice. Sezona nezačínala dobře, pasovali nás na baráž a tohle je obrovský úspěch,“ zopakoval na závěr Miloš Holaň.

Vítkovice Ridera – HC Olomouc 3:1 (1:1, 0:0, 2:0)

Branky a nahrávky: 8. Fridrich (Lakatoš, J. Hruška), 43. Flick (Bernovský, L. Kovář), 60. Krenželok – 8. V. Tomeček. Rozhodčí: Jeřábek, Hejduk – Lhotský, Svoboda. Vyloučení: 4:3. Bez využití. Diváci: 8729. Konečný stav série: 3:2.

Vítkovice: Stezka – A. Solovjov, R. Polák, R. Pedan, Jakub Stehlík, Plášil, L. Kovář, Prčík – L. Krenželok, Bitten, M. Kalus – Fridrich, J. Hruška, Lakatoš – R. Bondra, Flick, Bernovský – Illéš, Dej, Guman. Trenéři: Holaň, Philipp a Šimíček.

Olomouc: Konrád – Ondrušek, T. Černý, Švrček, Dujsík, Řezníček, Škůrek, Rašner – Navrátil, Krejčí, V. Tomeček – Kusko, J. Knotek, Bambula – Klimek, P. Kolouch, Lichanec – Burian, Nahodil, Kunc. Trenéři: Moták a Tomajko.