Na Slovensku už patří mezi gólmanskou elitu. Nyní má možnost své postavení potvrdit. Hokejový brankář Martin Falter se stal jednou z posil Skalice. V kádru posledního vicemistra extraligy nahradil velezkušeného Pavola Rybára, což neznamená nic jiného, než, že bude novou týmovou jedničkou.

Skalica má za sebou nejúspěšnější sezonu ve své klubové historii. Mužstvo doslova stojí na slovenské hokejové megastar Žigmundovi Pálffym. V letošní sezoně má tým ze Záhoří opět velmi vysoké ambice. Odchovanci vítkovického hokeje to vyhovuje. „Je to pro mě nová výzva! Budu se snažit nezklamat,“ říká Falter, který se na západ Slovenska stěhuje z Liptovského Mikuláše.

Už v tuto chvíli si pětadvacetiletý gólman připsal velký úspěch v zeleno-bílém dresu. Skalica totiž s Falterem v brance vyhrála turnaj v ruské Ufě a připsala si skalpy mužstev jako Togliatti, Nižněkamsku nebo domácí Ufy.

Nebyl jste překvapen, že po vás sáhla právě Skalica, která v minulé sezoně vybojovala stříbrné medaile?

Ze začátku jsem skutečně překvapen byl. Postupem času se mi to ale v hlavě rozleželo a já si řekl, že to je ta nejlepší nabídka, kterou jsem dostal. Ze Skalice mě oslovili brzy, takže jsem nemusel na nic čekat a rozhodl jsem se prakticky okamžitě. Nabídku jsem přijal.

Před vaším příchodem opustil kádr zkušený Pavol Rybár, je tedy jasné, že budete brankářskou jedničkou. Co na to říkáte?

Vlastně to ani není moje starost. Situace se prostě tak vyvinula a já si nemám nač stěžovat. V podstatě je to tak, že i kdybych seděl na střídačce jako dvojka, nic bych s tím nenadělal. Ve Skalici mám smlouvu, a to znamená, že musím dělat to, co se mi řekne. Ale samozřejmě mě těší, že mi trenéři dali důvěru a udělali mě jedničkou.

S jakými ambicemi jste vůbec do Skalice přišel?

Samozřejmě chytat co nejlépe a být týmu prospěšný. Skalica znovu myslí na nejvyšší příčky, proto je pro mě toto angažmá novou a velice zajímavou výzvou.

Do startu extraligy už mnoho času nezbývá, jak jste prožíval přípravu?

Já nepatřím k hráčům, kteří by letní přípravu vyloženě neměli rádi. Mi osobně to ani nevadí. Jednoduše to patří k hokeji, takže jsem se snažil co nejvíce makat, ať mám v sezoně potom z čeho čerpat síly.

V přípravě se vašemu týmu podařilo zvítězit na turnaji v Ufě, překvapilo vás to?

Určitě! Jeli jsme tam s tím, že chceme odvést dobrý výkon a pokusit se o nějaké vítězství. To, že se nám podaří celý turnaj vyhrát, jsme rozhodně nečekali. Ale velice nás to těší.

V Ufě jste byl vyhlášen nejlepším brankářem turnaje, neoslovil vás někdo z ruské KHL?

Zatím ne (smích). Ale samozřejmě jsem hodně rád, že se mi dařilo a že jsem toto ocenění dostal. Ale stěhovat se do Ruska asi zatím nebudu (smích).

ZDENĚK JANIUREK ml.