Už více než dva týdny je Ostravar Aréna bez extraligového hokeje. Vítkovice vypadly v předkole s Hradcem Králové a „vyklidily“ tak pole. Organizátorům dělá v prostorách haly největší starosti vybudování zázemí pro média, televize a partnery.

V sektoru A1 vznikne hlediště pro píšící novináře, další pak budou pro rozhlasové a televizní komentátory. Celkově je na MS akreditováno kolem osmi stovek žurnalistů, díky zvýšené kvótě pro Slovensko a Polsko nebude většina z nich sídlit v Praze, ale právě v Ostravě, která si podle slov pořadatelů připíše také jiný unikát.

Pět televizních studií bude zavěšených. „To tady nikdy nebylo,“ upozornil Štěpán Sedláček, který má na starosti mediální operace. „Dlouho jsme přemýšleli, kam studia umístit, protože požadavky na plochu jsou velké a tím bychom si vyřadili celou tribunu. Řešení je tak zavěšená plošina o rozměru dvacet krát pět a půl metru a váze tři a půl tuny. Na ní vyroste pět televizních studií, bude viset nad tribunou C1,“ vysvětlil.

„Je to nejsložitější vnitřní stavba, ale ušetří nám místo a snad i komplikace,“ zadoufal Sedláček s tím, že celou stavbu má na starosti německá firma.

DALŠÍ VSTUPENKY V PRODEJI

Velkou část příprav zabere plánování a budování fanzony, která bude na parkovišti u haly rozdělena na dvě části – jedna pro partnery, druhá pro kulturu. Na její realizaci dojde 30. dubna, o týden později musí být hotovo. „Program bude bohatý, ale ještě ho ladíme,“ slíbila Renata Mecová, marketingová manažerka šampionátu, s tím, že z kapel bude přítomno za Slovensko mimo jiné třeba Iné kafe, Heľenine oči, z Polska pak Big Bike Orchestra. Zápasy dalších zahraničních celků pokryjí DJové.

Fanzona bude nabízet i zápasy tzv. křížem. V Ostravě se bude vysílat právě probíhající pražský duel, naopak v hlavním městě uvidí veřejnost mimo O2 Arénu utkání z Vítkovic. V běhu je zároveň upřesnění kapacity haly podle toho, které blokace v návaznosti na média se ještě uvolní. V průběhu dubna tak dojde k prodeji dalších vstupenek.

close Mistrovství světa v para hokeji v Ostravě v roce 2019. info Zdroj: Deník/Josef Zajíc zoom_in Fanoušci v Ostravar Aréně.

Tématem je i logistika. Od příjezdů jednotlivých osmi týmů až po možnosti dopravy fanoušků. „To ovlivní obyvatele v rámci celé Ostravy i přilehlých částí,“ prozradila Irena Šašková s tím, že je nutné připravit zázemí pro parkování a posílit hromadnou městkou dopravu k aréně.

Konkrétní informace zveřejní organizátoři až s blížícím se šampionátem, nicméně o některých aspektech je jasno již nyní. „Je jasné, že parkování kolem arény bude omezené, proto chystáme záchytná parkoviště v okolí. Třeba na ulici Ruská, případně v Dolní oblasti Vítkovic. Nelze zapomínat ani na fanoušky třeba z Lotyšska, takže z Rigy je připraveno více letů do Mošnova, než obvykle,“ odhalila Šašková.

Kromě příznivců z Pobaltí se pochopitelně očekává velké množství fanoušků Slovenska a Polska, zapomenout se nesmí ani na Němce a Švédy. „V rámci balíčků byl největší zájem o slovenské zápasy, když se pak roztrhly, nejvíce se prodávaly utkání Polska a Lotyšska,“ potvrdila Irena Šašková.

KOORDINACE HOKEJE S BANÍKEM

Organizátoři si musí rovněž poradit ještě s jednou otázkou, v této chvíli navíc složitěji plánovatelnou. Minimálně termínově. V květnu totiž stále poběží fotbalová liga a na nedalekém vítkovickém městském stadionu bude hrát Baník Ostrava. Úředním termínem jednoho z kol nadstavby je navíc středa 15. května, kdy se večer střetnou v Ostravar Aréně Poláci se Slováky, což bude jeden z vrcholů ostravské části turnaje. „Jsme v koordinaci,“ ubezpečila Šašková.

„Jsme si všeho vědomi, zároveň musíme počkat, až bude jasné, kdy se potkáme, protože fotbalová liga není ještě u konce. Oddělení bezpečnosti je každopádně v komunikaci a v koordinaci s Ligovou fotbalovou asociací (LFA), takže uvidíme, jaké budeme mít možnosti. Vše probíráme i se složkami IZS, které budou mít na věc největší vliv,“ zmínila Irena Šašková.

Ohled na vrcholnou akci bere i Baník. „Dneska už máme k dispozici informace o tom, co se s halou bude dít. Na konci dubna se s organizátory setkáme, protože v té době budeme mít plán nadstavby a budeme vědět, s jakými zápasy se nám to kříží,“ uvedl už v minulém týdnu v rozhovoru pro Deník provozní a bezpečnostní ředitel Baníku Petr Konderla, přičemž klub hodlá s hokejem spolupracovat.

„Přijede obrovské množství hokejových fanoušků, kteří jsou i fotbalovými fandy, takže je to příležitost dostat zahraniční turisty i k nám. Budou vítáni. Je to velká událost, proto to budeme koordinovat a náš prostor budeme chtít koncipovat přívětivě. Nechceme si konkurovat, ale spolupracovat,“ dodal Konderla.