Skvělé bruslení, dobré čtení hry, překvapivá rána zápěstím, cit v zakončení. Ale taky kupa smůly, jejíž zásluhou kopřivnický blesk zatím úplně nedostál svým možnostem.

Fleischmannův talent nebylo těžké rozpoznat. Novojičínský rodák už v šestnácti letech nastupoval za vítkovickou juniorku, na „bronzovém" mistrovství světa hráčů do 18 let si ho vyhlédl Detroit. Ale rozhodující krok na jeviště největší ligy světa udělal po tříletém působení v juniorském celku Moose Jaw Warriors odchodem do Washinghtonu. Capitals za něj tehdy obětovali českého veterána Roberta Langa.

A nebylo to šlápnutí vedle: Fleischmann si v jednadvaceti pod koučem Glenem Hanlonem konečně odbyl premiéru v NHL. Jen ty vzpomínky… Ve Philadelphii dostali Capitals výprask 1:8.

Spojení s Washingtonem šlo ale Fleischmannovi k duhu. Měl prostor a každou sezonou přidával více gólů: 0, 4, 10, 22, 23.

Užíval si hokej v jednom útoku třeba i s Alexandrem Ovečkinem. Když se vypracoval v oporu a debutoval i v reprezentaci na šampionátu 2008 v Quebeku, přišly první potíže.

Měl za sebou zrovna životní rok, když kvůli krevní sraženině v noze zmeškal přípravný kemp i začátek sezony 2009/2010. Hluboká žilní trombóza se prý objevila po dlouhém letu do Česka po předešlé sezoně. Přesto se obdivuhodně rychle vykurýroval a nakonec se ještě zaskvěl svým osobním rekordem v kanadském bodování (23+29). Účast na olympiádě ve Vancouveru ho nemohla minout.

Pozvánka na akci.

Podobná diagnóza ho ale znovu dostihla o rok a půl později. Už na angažmá v Coloradu si český hokejista stěžoval na problémy s dýcháním a lékaři mu v lednu 2011 objevili dvě krevní sraženiny na plicích. Verdikt? Okamžitý zákaz hokeje, předčasný konec sezony. Přitom Fleischmann si po výměně vedl skvěle. V 22 zápasech zaznamenal 21 bodů. „Takové věci se občas stávají, tak jsem se to snažil celou dobu brát. Na druhé straně jsem měl hodně času se připravit na nový ročník," bral to sportovně Fleischmann.

Hokej musel opět načas stranou. Za píli, s níž se znovu vrhl do tréninku, byl po Jaromíru Jágrovi z Philadelphie a Petru Sýkorovi z New Jersey jako třetí český hokejista navržen na ocenění Bill Masterton Memorial Trophy za vytrvalost, sportovní přístup a oddanost hokeji. Zůstaly kluby, které jeho schopnostem nadále věřily. Florida mu v roce 2011 navzdory zdravotním komplikacím dala čtyřletý kontrakt a vsadila na jeho střelecký čich. Hned v první sezoně jí to někdejší vítkovický útočník, povinně užívající léky na ředění krve, vrchovatě vracel. S 28 góly a 36 přihrávkami si stanovil své dosavadní bodové maximum v NHL.

„Je příjemné vědět, že vám trenér i vedení věří. Pak se na ledě hraje lépe. Já byl na tohle zvyklý v juniorských ligách, kde jsem hrál ve všech herních situacích. V NHL jsem všude takové štěstí neměl, proto je to příjemná změna," řekl Fleischmann.

Podporu a důvěru vedení teď bude potřebovat možná víc než dřív. Osm gólů v sezoně je na útočníka jeho zvuku málo. Sám si nic nemaluje narůžovo: „Nebylo to ono, střelecky jsem se trápil."(ml, au)