Pusto a prázdno. To nyní panuje na zimním stadionu v Porubě. Po jeho ploše se sice za hudebního doprovodu Justina Biebera prohání mladé naděje ostravského krasobruslení, místní tribuny však zase na čas osiřely.

Přitom nechybělo mnoho a ve středu se zde mohl hrát velký šlágr. Druholigoví hokejisté Poruby nebyli v pondělí na Lapači daleko od vítězství a návratu série do Ostravy. V nájezdovém dramatu však padli, finále prohráli 0:3 na zápasy a sezona pro ně skončila.

To však platí pouze pro hráče. Funkcionáři mají napilno. „V tuto chvíli mohu jen potvrdit, že trenérem týmu zůstane Tomáš Sršeň," řekl Deníku generální manažer Poruby Pavel Hinner, kterého čeká také skládání kádru pro nový ročník.

Kromě této, tradiční, problematiky řeší však i jinou, možná ještě zásadnější. Klubové směřování. Stejně jako mnoha jiným celkům se ani Porubě nelíbí nová podoba první ligy, která se od příští sezony uzavře, nebude se z ní sestupovat a během následujících tří let by se měla rozrůst o postupující z druhé ligy.

„Dodnes nevíme, jak bude soutěž vypadat, kdo ji bude hrát, na jaké bude úrovni. Kvalita první i druhé ligy ale utrpí," prohlásil Hinner.

Poruba tak disponuje náhradním plánem účastí v polské extralize. „V Polsku je pět šest kvalitních celků, v nichž působí řada zahraničních hráčů včetně Čechů, hokej tam jde nahoru, což dokazuje fakt, že polské reprezentaci moc nescházelo, aby postoupila do skupiny A MS. Myslím, že by to bylo zpestření, a jsem zastáncem této myšlenky," přiznal Hinner.

Zároveň má pro tento krok opodstatnění. Svaz totiž zrušil druhou nejvyšší soutěž juniorů, čímž Porubě nadělal velké starosti. „Tento nevratný krok bude mít důsledky na mládež i chod celého klubu. Dává mi tak smysl jít do polské extraligy a z našich hráčů na hostování v jiných klubech a juniorů vytvořit B-tým pro druhou ligu," přemýšlí Hinner.

„Polské kluby by rády do budoucna vytvořily kontinentální soutěž podobnou EBEL. V tuto chvíli je to padesát na padesát. Musíme si sednout s majiteli a zvážit pro a proti," dodal Pavel Hinner s tím, že k tomuto kroku by klub potřeboval souhlas Českého svazu ledního hokeje a ten zřejmě nepřijde dřív než po mistrovství světa. „My se ale chceme rozhodnout do poloviny dubna," řekl Hinner.

Ať bude výsledek jakýkoli, kádr projde obměnou na všech postech. „Upozorňuji ale, že v žádném případě nebudeme brát hráče, kteří budou zkoušet štěstí jinde, nevyjde jim to a pak budou mít v úmyslu se vracet. Takové tady nechci, to říkám na rovinu," uzavřel důrazně Hinner.