Bez několika zraněných lídrů se Vítkovice znovu topily v bídě bezzubé ofenzivy. Proti Zlínu hrály od první části svižný hokej, ale vzdor časté střelbě i optické převaze byly v koncovce dlouho naprosto impotentní. Vedoucí gól měl na hokejce ve 14. minutě Stastny, který se prokličkoval až před Kašíka, ale v klíčové chvíli ztratil kontrolu nad kotoučem.

Zlín hrál svou obvyklou taktiku s akcentem na defenzivu a brejky strašil soupeře tak dlouho, až se jeden ujal. Domácí v 28. minutě v oslabení špatně vystřídali, Bartošák po rychlém protiútoku ještě dokázal zmařit Honejskův blafák, ale vyražený puk dotlačil i s gólmanem za brankovou čáru důrazný Kubiš. Hosté tak potrestali vyloučení exzlínského beka Urbance.

I pozorně bránící Zlín ale nezvládl celý zápas bez chyb. Tři minuty po gólu propustil do sólového nájezdu Szturce, který ale v jedné z mála stoprocentních šancí ztroskotal na výborném Kašíkovi. "První třetina byla dobrá, ale ve druhé třetině začaly Vítkovice více bruslit. Měly víc šancí a nás držel jen Káša (Kašík). To hlavně jemu musíme poděkovat za zisk bodu," řekl zlínský obránce Oldrich Kotvan.

Domácí však dřeli tak dlouho, až našli cestu do zlínské brány. Sílící nápor v třetím dějství korunoval zblízka po chytré Vandasově přihrávce do odkryté brány Stastny a ani výborný Kašík už nedokázal zareagovat. Vítkovice daly Zlínu gól po 106 minutách. "Někdy jsme fakt velcí dřeváci. Těch šancí bylo dost, nakonec jsme z toho něco málo využili a máme bodový zisk. Ceníme si toho, že jsme to otočili a nevzdávali se," řekl Vandas.

Domácí až do konce zápasu svírali protivníka v útočném pásmu, ale vyložených příležitostí měli pomálu. Až když se jim uvolnil prostor v prodloužení, rozebrali zlínskou obranu a Vandas strhl těsné vítězství na vítkovickou stranu.

"Bylo důležité, že jsme vyhráli první buly. Když se pak dostanete do pásma a jste na puku, tím, jak se hýbete, je to pro útočící hráče jednodušší. Je tam hodně prostoru a dokázali jsme to využít. Ale těch nevyužitých šancí v celém utkání bylo zase zbytečně hodně," řekl Marek Hrbas, který na rozhodující gól přihrál.

Hlasy trenérů:
Jakub Petr (Vítkovice): "Hráči do puntíku splnili první předpoklad, a to totální bojovnost. Snažili jsme se být aktivní a cením si i toho, že jsme i za stavu 0:1 hýřili aktivitou a nepolevovali. V třetí třetině jsme to stáhli na tři pětky, byli jsme trpěliví a hráči věřili systému. Není jednoduché se ho držet, když proti tak kvalitně bránícímu týmu jako Zlín dvacet minut před koncem prohráváte. Nakonec jsme to v posledních dvaceti minutách otočili. Za precizní dodržení taktiky musím hráče pochválit."
Juraj Jurík (Zlín): "Kvalita zápasu byly ovlivněna soupiskami. Obě mužstva mají hodně zraněných klíčových hráčů, bylo tam hodně nepřesností. Myslím, že domácí nás předčili v nasazení, měli větší elán. Jen díky Kašíkovi jsme byli v utkání a díky němu máme aspoň bod."

HC Vítkovice Ridera - PSG Zlín 2:1 v prodloužení (0:0, 0:1, 1:0 - 1:0)

Branky a nahrávky: 44. Stastny (Vandas, Szturc), 61. Vandas (Hrbas, Stastny) - 29. Kubiš (Honejsek, Roman Vlach). Rozhodčí: Hodek, Úlehla - Brejcha, Suchánek. Vyloučení: 5:5. Využití: 0:1. Diváci: 5721.

Vítkovice: Bartošák - Urbanec, Výtisk, Sedlák, Hrbas, D. Krenželok, Kovář - Vandas, Stastny, Szturc - P. Zdráhal, O. Roman, D. Květoň - E. Němec, Balán, Kolouch - Tomi, Hudeček, Illéš. Trenéři: Petr a Trnka.

Zlín: Kašík - Marušák, Kotvan, Bořuta, Blaťák, Matějíček, Žižka - Bukarts, P. Holík, Říčka - Honejsek, Roman Vlach, Kubiš - Gago, Podešva, Maruna - O. Horák, Popelka, Goiš. Trenéři: Rostislav Vlach, Jurík a R. Hrazdira.

Více se dočtete v sobotním tištěném vydání Deníku.