Hokejisté Vítkovic sice zahájili novou extraligovou sezonu brilantně, když úvodní zápasy v Českých Budějovicích (5:2) a se Zlínem (3:0) zvládli na výbornou, jenže obě vítězství byla vykoupena hodně draze.

Na jihu Čech přišli Ostravané o útočníka první formace Jana Káňu, který musí se zraněným ramenem na operaci a bude chybět přibližně tři měsíce. „Je to bohužel tak," povzdechl si Jan Káňa při sledování včerejšího tréninku v ČEZ Aréně.

Co hůř…

V neděli k němu se stejným problémem přibyl už po osmi minutách hry elitní obránce Tomáš Kudělka. Prognóza? Špatná. Také v jeho případě to vypadá na dlouhodobou nucenou pauzu. „V pondělí byl Tomáš na podrobném vyšetření. Výsledky ale ještě neznáme," sdělil mluvčí klubu Zdeněk Janiurek.

Domácí trenéry aktuální situace mrzí. „Ty problémy nás netěší. Na delší dobu nám vypadli ze hry hráči, kteří chodí na přesilovky i oslabení. Je to velká ztráta," přiznal vítkovický asistent Zdeněk Moták. „Budeme tedy muset naučit ostatní hráče, aby to také uměli hrát," pokračoval Moták.

Celou situaci ještě zhoršuje fakt, že nějakou dobu si nezahraje ani další bek Petr Punčochář. Ten chybí od začátku sezony. „Má osobní zdravotní problém, který bychom nechtěli konkretizovat," informoval na předsezonní tiskové konferenci hlavní kouč Mojmír Trličík. „Petr určitě v prvních několika zápasech nenastoupí," doplnil prezident klubu František Černík.

Řešení?

Vítkovický klub proto začal okamžitě složitou situaci řešit. Ztráta dvou obránců a jednoho útočníka není jen tak. Pomoci by měli v těžkých časech odchovanci z NHL, kde v sobotu vypukla výluka.

Samotné hvězdy ze zámoří na nic nečekají. Ostravané už se dohodli na spolupráci s obráncem Pavlem Kubinou, který si však odpykává patnáctizápasový trest ze sezony 2004/2005, kdy vůbec nešetřil po prohraném 7. semifinálovém duelu ve Zlíně (1:4) kritikou směrem k sudímu Petru Bolinovi.

Distanc dostal rodák z Janovic za znevážení jména extraligy. Trojnásobný mistr světa a vítěz Stanley Cupu byl okamžitě zapsán na soupisku a už si odkroutil dva zápasy. „V polovině, tedy po osmi zápasech, můžeme požádat o prominutí zbytku trestu," řekl generální manažer Petr Husička.

Teoreticky by tak mohl Kubina naskočit do hry 5. října, kdy je na programu předehrávka 35. kola v Pardubicích. V případě, že by si musel odpykat trest celý, Vítkovicím by směl poprvé pomoci 23. října na ledě „oblíbeného" Zlína.

Druhou posilou z NHL by měl být zkušený bek Roman Polák ze St. Louis. Bronzový medailista ze světového šampionátu juniorů se ve Vítkovicích připravuje celé léto a nechyběl ani na včerejším dopoledním tréninku. Hrát už by mohl v pátek v Kladně proti Jágrovi a spol.

„Za sebe můžu říct, že chci za Vítkovice hrát," prohlásil rezolutně Polák. „Musíme se ale s vedením klubu domluvit na podmínkách. Je tady ještě pojistka, další papírování. Snad to ale nebude problém," doufá.

A kdy se vidí poprvé na ledě ve vítkovickém dresu? „Sám netuším, jak dlouho tohle všechno může trvat," kroutí hlavou. „Už v pátek v Kladně proti Jardovi (Jágrovi) by to byl hodně ostrý start. Spíše to ale vidím na týden, maximálně čtrnáct dní," dodal Roman Polák.