Minimálně do prosince bude působit v prvoligové Porubě. „Je to super. V Ostravě jsem toho hodně odehrál, nakoukl jsem tady do velkého hokeje, a hlavně jsem doma, takže se cítím dobře. Určitě ale nechci, aby to byla má konečná a rád bych po nějaké době šel zase nahoru,“ neskrývá své ambice Szturc.

V Porubě, nebo tehdejší Sareze Ostrava, jste krátce působil už v sezoně 2008/2009. Vzpomněl jste si na to?

Vzpomněl i nevzpomněl. Nebo… samozřejmě věděl jsem, že jsem v Porubě byl, ale situace tehdy byla špatná, hokej v tom roce zde skončil, takže jsme jako mladí chodili do Havířova. Momentálně jsou v Porubě jiní majitelé, jiné vedení, trenéři. Spíše jen to prostředí je mi známé. V tom to bylo v pohodě.

Proč jste zvolil zrovna Porubu?

Po angažmá ve Zlíně, které ne že by bylo nešťastné, protože kluci, jež jsem tam poznal, byli v pohodě, ale nevyšel nám začátek podle představ. I když si myslím, že jsem ho neměl nejhorší, tak smlouva byla jen do určitého data. Nakonec to vyšlo takhle, že se týmu musí dát impuls a já byl první na ráně. Chtěl jsem se vrátit, zase se srovnat a dostat do hokeje zase pořádně chuť.

Měl jste i jiné možnosti?

Nabídky byly, ale nic, co by mě oslovilo, abych kývl. Teď to zkusím v Porubě a uvidí se, jak to půjde a co bude dál.

Ve Zlíně jste se asi svezl na špatných výsledcích týmu, že?

Mrzí mě to, protože hokej jsme nehráli špatný, určitě jsme nepropadávali, většinou byly zápasy o gól, šance byly, ale forma a střelecká pohoda nebyla. Věřím, že kdyby byla lepší, pomohlo by to mně i Zlínu, a třeba by se věci vyvíjely jinak. Takhle když prohrajete osm zápasů, tak je to těžké. Víte, že vám smlouva končí k určitému datu a po chvíli začnete cítit, jak je na vás nahlíženo.

Co máte na mysli?

No, že když čtyři zápasy máte nejvyšší čas na ledě z celého týmu a najednou spadnete na nejnižší, tak něco se asi děje. Pak se těžko hraje, polovina úspěchu je o hlavě, a když ta nefunguje, tak nejdou nohy, ruce, nic. A je to těžké.

Kdy jste tušil, že je konec?

Asi když jsem nejel na zápas na Kometu, navíc mi to bylo naznačeno, že ať se nedíváme na sebe špatně, ale situace je taková, jaká je. Výhry nebyly a chtějí to stavět na klucích, kteří mají smlouvu na celý rok. Do toho přišlo i zranění, takže se to sčítalo. Pak cítíte, že už se toho mnoho nezmění. Všechno to souvisí s výsledky celého mužstva, od toho se odrážejí pak i jednotlivci. Bylo to takové nešťastné.

Teď jste v týmu, který šlape. Jaké z toho máte pocity?

Věděl jsem, do čeho jdu. Přišel jsem do mužstva, kde znám spoustu kluků, je tady výborný trenér, funguje to, i kdyžv době, kdy jsem přicházel, tak měli hlušší období. Snad pět proher ze šesti zápasů, takže jsem si řekl, že by bylo fajn zase vyhrávat. To se dařilo, bohužel poslední zápas v Kadani nevyšel. Tam jsme měli vyhrát. Ale to už bylo, teď je pauza, tak se potrénuje a bude třeba do toho zase naskočit, abychom si udrželi pozice, na kterých teď jsme.

Baví vás zase hokej?

Je to zase zábava, člověk boduje, je na ledě, dostává se do gólových situací, takže pak vás ta hra zase naplňuje. Zároveň ale potřebuju, aby mě to posunulo dál.

Navíc jste doma s rodinou…

To je také pozitivní. Ráno vstanu, udělám si snídani, vezmu malou do auta, vyhodím ji ve školce, zajedu na trénink, odtrénuju, dám si oběd a cestou zpátky ji zase vyzvednu. Pak se s ní můžu zase projít. Je to větší pohoda, ale hokejový život je různorodý a za měsíc může být vše jinak. Ale teď je předčasné to řešit.

Minul jste se se svým bývalým spoluhráčem z Vítkovic Vladimírem Svačinou. Vnímáte se jako jeho náhrada?

Lidé a veřejnost to tak stoprocentně vnímat budou, protože přicházím z extraligy, něco jsem tam odehrál, ale my jsme s Vláďou typologicky úplně odlišní hráči. To ale nemění nic na tom, že bych měl bodovat, přispívat i góly.

Jeden hattrick jste už vstřelil…

Člověk byl ve správný čas na správném místě a napadalo mu to tam, za což jsem samozřejmě rád a vůbec se této role nezříkám, protože se ode mě góly a asistence čekají. Tady to vyšlo a bylo to super.

Není nutné se k tomu nějak detailně vracet, ale ta otázka se také nabízí. Už jste vstřebal letní odchod z Vítkovic?

Já bych to vůbec nechtěl řešit. Co bylo, to bylo a není důvod se k tomu vracet.

Něco jste už naznačil, jak tedy vidíte svou budoucnost?

V Porubě mám smlouvu do konce sezony, samozřejmě s tím, že od prosince to mám otevřené, kdyby přišla nabídka z vyšší soutěže, ale není to tak, že skočím hned po první. Muselo by to pro mě dávat smysl, to by se ale řešilo až by to nastalo. Teď je brzy mluvit o tom, co bude za měsíc. Následující týdny budu v Porubě, a co bude pak, se uvidí.