"Jsem rád, že se to povedlo a kluby se nakonec dohodly. Je to pro mě velká výzva do další kariéry, ruský hokej je díky svému technickému pojetí zajímavý. Hlavní je, že už vím, kde budu hrát další sezonu, začalo to být trošku nepříjemné," řekl ČTK Irgl.

Stříbrný medailista z loňského světového šampionátu v Rize a účastník letošního mistrovství světa v Moskvě míří na druhé zahraniční angažmá. Letos Irgl poté, co Vítkovice nepronikly do play off, dohrál ročník ve švýcarském Davosu, s kterým oslavil titul. V 15 utkáních pomohl k triumfu osmi góly a čtyřmi asistencemi. Švýcarský mistr také Irgla toužil získat na přestup, ale Vítkovicím nepředložil nabídku, která by útočníka zbavila okovů platné smlouvy

Předtím v sezoně v dresu Vítkovic v 51 utkáních nasbíral 36 bodů za 25 tref a 11 asistencí. Celkem má na kontě v české nejvyšší soutěži 456 utkání a 190 bodů za 108 gólů a 82 přihrávek. Na seniorských světových šampionátech v 13 duelech juniorský mistr světa ze Švédska z roku 2000 zaznamenal osm bodů za čtyři branky a stejný počet přihrávek. Jeho trefa v prodloužení vyřadila loni Rusko ve čtvrtfinále šampionátu v Rize.

Irgl by v Jaroslavli zakotvil už dříve, kdyby movitý klub nezískal hvězdného útočníka Alexeje Jašina z NHL. Tento přestup spolkl velkou sumu financí. Po týdnech nejistoty dnes výtečný bruslař a technik mohl balit. Před odjezdem na ruské angažmá se vybavil dostatečnou zásobou informací. "Hodně jsem se o tom bavil s trenérem Vladimírem Vůjtkem, který s Jaroslavlí získal dva tituly, a pak taky s Davidem Moravcem, který tam rok hrál. Klub prý funguje na nejlepší úrovni, o to více se těším. Bude to hodně zajímavá zkušenost," prohlásil Irgl.

Lokomotiv osnuje před další sezonou velkolepé plány. Tým se posiluje na všech postech, i Irgl má přispět k návratu na vrchol superligy. O ambicích však nová posila nemá potuchy. "Zatím nemám vůbec žádné informace, s nikým z klubu jsme ještě nemluvil. Všechno šlo před agenta. Odlítám ve středu, až po příletu přímo na místě si určitě sednu s trenérem a vedením. Ale když koupí hráče jako Jašin, určitě myslí vysoko," řekl Irgl.

Jaroslavl tak přivítá dalšího vyslance českého hokeje. Vynikající jméno mu ve městě udělali hlavně útočník Jan Peterek, který byl českým průkopníkem v superlize, a kouč Vladimír Vůjtek, jenž s týmem dvakrát po sobě vybojoval ruský titul. Za tým pak nastupovali i útočník David Moravec a obránce Karel Rachůnek. Právě Vůjtek senior, který ze zdravotních důvodů před rokem přestal trénovat, podle některých informací stále udržuje s Jaroslavlí nezávazný kontakt a občas na dálku vypomůže radou či referencí na určitého hráče. "Jestli mi k tomu angažmá mohl dopomoct pan Vůjtek? To fakt nevím. Jisté je, že v klubu musí mít obrovský respekt a uznání za to, co tam dokázal," řekl Irgl.