Po týdenní návštěvě Ruska se vrátil zpět domů bývalý reprezentant a dnes hokejový agent Vladimír Vůjtek mladší. Byl se podívat za svým koněm – gólmanem Jakubem Štěpánkem, který chytá v Petrohradu, kde dělá dvojku hvězdnému Nabokovovi. Držitel Calderovy trofeje, určené pro nejlepšího nováčka NHL, podepsal dlouhodobou smlouvu na 24 milionů dolarů (asi 450 milionů korun). Štěpánek, ještě loni vítkovická opora, si z jeho přítomnosti těžkou hlavu nedělá. V pondělí v přímém souboji porazil Haškův Spartak a je pravděpodobné, že se postaví mezi tři tyče i v čtvrtečním šlágru proti Dynamu Moskva.

„Byl jsem se za Koubou podívat do Ruska. Viděl jsem ho ve dvou zápasech. V sobotu šel proti Dynamu Moskva do branky v polovině zápasu, kdy střídal Nabokova. Ten dostal během devíti minut druhé třetiny čtyři góly a z 2:0 to bylo rázem 2:4. Byly to ale takové nešťastné branky,“ řekl Vůjtek. Štěpánek utkání v pohodě dochytal. „Kouba chytal výborně, dostal už jen jeden gól (kryl 11 střel – pozn. aut.),“ pokračoval Vůjtek.

Trenér Petrohradu Zannatta postavil Štěpánka od začátku v pondělním duelu na ledě Spartaku Moskva a ten se kouči odvděčil fantastickým výkonem. Pustil jediný gól, kryl 37 střel včetně dvou nájezdů. „V místní televizi říkali, že jen díky němu Petrohrad vyhrál, což mi osobně potvrdilo i nejvyšší vedení klubu přímo v hale. Byli hodně spokojeni,“ podotkl Vůjtek.

„Chytil dva nájezdy, třetí šel vedle. Mluvil jsem s ním hned po zápase. Byl nadšený, povedlo se mu to. Je na něm znát, že se dostal do té své pohody, kterou měl loni. Sám dobře ví, že to je těžké, být v jednom týmu s Nabokovem. Každopádně je to pro něj dobrá zkušenost. Já jsem rád, že se tam vůbec dostane do té branky. Petrohrad odehrál zatím patnáct zápasů a z nich chytal pětkrát,“ uvedl Vůjtek, který očekává, že bude chytat od začátku i další zápas.

„Je mi jasné, že budou Nabokova tlačit do brány, co to půjde. Je to ruský brankář, chytá v nároďáku, navíc dostal obrovskou smlouvu. Vždycky bude dostávat přednost před Koubou. Trenér by musel být ale šílenec, kdyby po těchto dvou zápasech, co odchytal, dal do branky Nabokova,“ podotýká Vůjtek. „Měnit gólmany po takovém výsledku by byla úplná hloupost, vždyť to byl na Spartaku historický zápas s jedním obdrženým gólem. Doteď dostali nejméně tři,“ upozorňuje Vůjtek, který tvrdí, že v Petrohradu nemají gólmani na růžích ustláno.

„Hra Petrohradu zatím není nijak zázračná. Že se špatně začalo a pořád to není ono, myslím není v Nabokovovi, ale v obranné činnosti, tam to kolikrát hodně skřípe. Na druhé straně tím, že Nabokov nezačal ideálně, to Koubovi pomohlo. Museli sáhnout ke změně a občas ho tam dát,“ dodal Vůjtek.