Utkání dlouho čekalo na úvodní branku. Oba týmy začaly svižným hokejem, hrálo se nahoru dolů a šance se střídaly na obou stranách. Rusům pak hodně pomáhaly přesilové hry, měli hned čtyři, Kanaďané jen jednu.

Právě přesilové hry a jejich proměňování hrálo velkou roli ve druhé třetině. Jako první udeřili Rusové, když v polovině zápasu Alexandrov tečoval Zamulovu střelu mezi Hoferovy betony. Platnost gólu muselo ještě potvrdit video. Nedlouho poté si však šli na trestnou lavici sednout dva Rusové najednou, a početní výhodu dvou hráčů zužitkoval po 22 vteřinách Cozens.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let, zápas o 3. místo: Švédsko - Finsko, 5. ledna 2020 v Ostravě. Na snímku radost Švédska.
Bronz z Ostravy vydolovali Švédové, v severském derby porazili Finsko

Přesto šli podruhé do šaten veselejší Rusové, když ve 35. minutě Děnisenko dostrkal puk až za Hofera. Z dalších šancí už branka nepadla.

Třetí třetina opět nabídla svižný hokej, a snahu Kanady o vyrovnání. Místo toho ale ve 49. minutě přišla třetí branka soupeře, když se střelou prosadil Sorkin. V té chvíli to vypadalo s nadějemi kolébky hokeje nevalně. Jenže hned vzápětí hokejisté ze zámoří znovu snížili, když McMichael tečoval bruslí kotouč do sítě. I tuto branku potvrdilo video.

A v 52. minutě už bylo srovnáno, když přesilovou hru zužitkoval Hayton. Rozhodující okamžik přišel v čase 56:02, kdy se Thomas prodral navzdory bránícímu hráči i gólmanovi k puku a dokázal zakončit gólem.

Mistrovství světa hokejistů do 20 let, skupina A: Slovensko - Kazachstán, 27. prosince 2019 v Třinci. Na snímku smutek Kazachů.
Hokejisté Kazachstánu sestoupili z elitní kategorie MS dvacítek

V závěru se Rusové pokoušeli ještě vynutit si alespoň prodloužení, jenže v rámci boje faulovali a utkání dohrávali ve třech.

Finále:

KANADA – RUSKO 4:3 (0:0, 1:2, 3:1)

Branky a nahrávky: 32. Cozens (Veleno, Lafreniere), 50. McMichael (Addison, Byram), 52. Hayton (Addison, Lafreniere), 57. Thomas (McMichael, Addison) – 30. Alexandrov (Zamula), 35. Děnisenko (A. Romanov, Sokolov), 49. Sorkin (Kruglov). Rozhodčí: Heikkinen, Vikman (oba Fin.) – Lundgren (Švéd., Synek (Slov.). Vyloučení: 7:8. Využití: 2:1. Diváci: 8693 (vyprodáno).