Tomáš Káňa byl draftován St. Louis už minulou sezonu, ale tehdy dal přednost mateřským Vítkovicím, ve kterých odehrál vprvním mužstvu celou sezonu. Akorát po brzkém konci odešel na hostování do Mladé Boleslavi. Vlétě odjel do zámoří zkusit štěstí, ale do týmu NHL se neprosadil a nedostal se ani do farmářského výběru. Nakonec skončil vpodfarmářském týmu na Aljašce.

„Vyzkoušel si to a zatím neuspěl. Ale je to mladý kluk a nesmí to vzdávat. Určitě to není ostuda, ze zámoří se vracejí i slavnější hráči. Pro něj je ale lepší hrát půlroku u nás extraligu, než aby se na podfarmě flákal,“ řekl trenér Vítkovic Miroslav Fryčer, který smladým útočníkem počítá začátkem příštího týdne. „Přiletí někdy koncem týdne, takže Pardubice ani Litvínov nestihne. Snad by mohl nastoupit proti Slavii, ale uvidíme, vjakém bude stavu.“

A to by mohl být problém. Nikdo ho totiž dlouho neviděl a je otázka, jaké podmínky na Aljašce měl a nakolik ho hra vnižší soutěži motivovala. „Věřím, že přijede dobře připravený. Už vkempu hrál dobře a je to mladý, talentovaný kluk. Byl draftován hodně vysoko a podle toho by se měl i chovat. Takže nemám strach, že by přijel vnějakém hrozném stavu. Pobyt u nás by mu měl navíc pomoct výkonnostně zpět nahoru a příští rok to vNHL může zkusit znovu,“ uvedl Fryčer.

Příchodem Káni do Vítkovic ztratil už definitivně místo vsestavě Erik Weissmann. Ten už několik utkání nastupoval buď sporadicky, či vůbec a ostravský tým ho pustil na přestup do Košic. „Dostal dost šancí, ale nepřesvědčil mě. Když se během zápasu ani nezpotí, tak takové hráče já vtýmu nechci. To jsem raději za Káňu, který je typem agresivního hokejisty a nic nevypustí,“ dodal Fryčer.


Tomáš Káňa

Narozen: 29. 11. 1987
Post: útočník
Výška: 185 cm
Váha: 88 kg
Držení hole: levá
Zápasy vextralize/ play off: 87/6
Góly vextralize/ play off: 14/0