Nebýt jeho skvělých zákroků, hlavně v první třetině ocelářského derby ve Vítkovicích, nemuseli si hokejisté Třince odvážet z Ostravy tři body za výhru.

Třicetiletý gólman Slezanů Peter Hamerlík byl hlavní postavou sledovaného utkání 4. kola extraligy. Slovenský reprezentant si připsal 39 zákroků a při odchodu do šatny ho spoluhráči pochvalně poplácávali po ramenou.

Nejvíce se Hamerlík zapotil už v úvodní dvacetiminutovce, ve které čelil patnácti vítkovickým pokusům. „První třetina pro mě byla nejtěžší. Zavřeli nás v pásmu, puky nám odskakovaly a přicházela jedna šance za druhou. K tlaku pomohly domácím i přesilovky, které hráli výborně. Střely tam naskakovaly jedna za druhou. Navíc přede mnou domácí útočníci skvěle clonili a já měl často i štěstí. Kolikrát jsem ty rány ani neviděl," přiznal Hamerlík.

„Vítkovice mají velmi rychlý přechod dopředu a my na to na začátku nedokázali úplně nejlépe reagovat. Kdybychom v první třetině dostali jeden dva góly, nemohli jsme se divit. Naštěstí jsme to ale přežili," vykládal třinecký hrdina, kterému pomohla v první třetině i branková konstrukce. A hned dvakrát. Huna s Ujčíkem orazítkovali tyč. „Ta první byla jasná, tam mě to ještě naštěstí škrtlo. Druhou tyč si teď ani nevybavím," pokračoval Hamerlík.

Třinečtí se po první pauze probrali, srovnali hru a v polovině zápasu šli do dvougólového vedení, které pojistil v poslední minutě do prázdné branky kanonýr Martin Růžička. „Byl to vyrovnaný hokej před velmi dobrou návštěvou se šancemi na obou stranách. Lidem se to utkání muselo líbit. Mám radost, že po té první třetině jsme hru srovnali a ve třetí třetině kluci nepustili domácí do žádného přečíslení. Vlastně do ničeho," usmíval se Peter Hamerlík.

Ocelářské derby pro Třinec: Vítkovice - Třinec 1:3

Vítkovice vstoupily do prvního ocelářského derby sezony fantasticky. To hosté prvních dvacet minut pořádně nevěděli, kde jim hlavy stojí. V podstatě se jen bránili modro-bílým nájezdům.

„První třetina byla z naší strany herně výborná. Byli jsme aktivní, dostali jsme se do mnoha zakončení, navíc trefili dvakrát tyč. Bohužel jsme byli neproduktivní," litoval vítkovický kouč Mojmír Trličík.

Třinečtí se v první třetině dostali do jediné nebezpečné šance. Zíbovu bombu zblízka ale našel Málek v lapačce. Třinečtí ustáli mohutný vítkovický nápor a sami šli po přestávce do vedení.

Květoň našel Lojka, který z pravého kruhu dělovkou překonal Málka. „To byla strašná rána. Málek byl nakonec určitě rád, že to nechytl, protože by mu to asi zlomilo ruku," smál se Jan Peterek.

Snímky z utkání HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec.

Právě nestárnoucí třinecký matador byl na začátku celé akce, kdy dobrým napadáním obral o puk při rozehrávce mladičkého Australana Walkera.

„Nakopl jsem to, jedu, jedu, vezmu jednomu domácímu puk, druhého zamotám, udělám ho a nakonec nahraju o tyčku Květákovi (Květoň). Ten to posunul na Lojzu (Lojek), který to trefil parádně," pokračoval vyhlášený žertéř Peterek.

Neuběhly ani tři minuty a hosté se radovali znovu. Polanský našel krásně zpoza branky Klimentu a ten střelou na lapačku zvýšil. „Třinec je výborné mužstvo, které každé zaváhání umí využít a přesně to se mu povedlo ve druhé třetině," podotkl Trličík.

Snímky z utkání HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec.

Zápas však dostal okamžitě nový náboj. Za pouhých 42 vteřin totiž nezpracoval Polákovo nahození Zíb, kterému se puk zapletl nešťastně mezi nohy. Zaváhání elitního třineckého beka využil rychlý Svačina a pohotově vrátil Vítkovice na kontakt.

Dvougólový náskok mohl vrátit Ocelářům ve 35. minutě ve vyložené příležitosti Romanem faulovaný Adamský, jenže svůj bekhendový blafák při nařízeném trestném střílení nedokázal přesně zakončit.

Kdo čekal ve třetí třetině dobývání třineckého branky, dočkal se. Jenže bez efektu. Hosté totiž postavili na modré čáře neprostupnou zeď. Překonat jí dokázal pouze kapitán Burger. Na jeho křížnou přihrávku přes útočné pásmo si najel obránce Rehák, ale v nadějné pozici branku netrefil.

Minutu před koncem to ještě zkusily Vítkovice po oddechovém čase v šesti, ale na Zíbovo vyhození si na červenou dojel Růžička a svou pátou trefou v sezoně pečetil v čase 59:24 gólem do prázdné branky vítězství svých barev.

„Proti Třinci je těžké zápasy otáčet. Mají sílu na to, aby to zavřeli. Proto to dotáhli do vítězného konce," uzavřel trenér Vítkovic Mojmír Trličík. „Ve třetí třetině jsme to chtěli zavřít, byl to náš záměr a ten se povedl," těšilo třineckého asistenta Pavla Janků a dodal: „Musím vyzdvihnout výkon Petera Hamerlíka, zachytal perfektně."

Snímky z utkání HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec.

Snímky z utkání HC Vítkovice Steel - HC Oceláři Třinec.