Černý Petr tak zůstal v rukou svěřenců trenéra Vladimíra Vůjtka, kteří už bez ohledu na výsledek závěrečného utkání proti Spojeným státům z pátého místa nemohou nikoho předstihnout. Ve vyřazovací části světového šampionátu budou chybět podruhé za sebou.

"Je to škoda, že nejdeme dál, protože postupně šli naše výkony nahoru. Zápas od zápasu se nám lepšila obrana, v utkání s Ruskem jsem byl spokojený i s útokem. Nakonec to bohužel na čtvrtfinále nestačilo," řekl kouč Vůjtek.

Bělorusko mělo na obnovu sil po vyčerpávající bitvě s Finskem pouhých 17 hodin, ale spekulace o únavě rozehnalo rychlým vedoucím gólem. Zásluhou své nejproduktivnější řady rozebralo v první přesilové hře norský čtyřlístek křížnými pasy a Kaljužnyj svým pátým gólem překonal Haugena.

Fauly se dnes Norům šeredně vymstily. Soupeř jim v přesilovkách přidal v prostředním dějství další dva zásahy a oba znovu zařídila formace s bratry Kosticynovými a Kaljužným. Ve čtyřminutové početní výhodě švihem zavěsil Korobov a při další hře pět na čtyři skóroval i Andrej Kosticyn.

"Přesilovkami jsme si dnes velice pomohli. Byli jsme v nich lepší, náš speciální tým v nich dal tři góly a to bylo rozhodující. Na svůj tým jsem pyšný, protože hráči na ledě nechali všechno a ukázali srdce i vášeň," řekl americký kouč Běloruska Dave Lewis.

Postupový sen Slováků se tím definitivně rozplynul. Namáhavý duel s Finskem však v závěru Bělorusy přece jenom dohnal a z jasného průběhu bylo malé drama. Thoresen a Nörstebö snížili na rozdíl jediné branky, ale v posledních 14 minutách se už navzdory výraznému tlaku na více nevzmohli.

"My jsme chtěli odehrát kvalitní zápas, ale naším problémem byla oslabení. Dostali jsme v nich tři góly a bylo pak už těžké vrátit se do zápasu. Přesto si myslím, že se nám to povedlo. V třetí třetině jsme měli dokonce i několik šancí na vyrovnání. Bělorusko má ale výborný tým a já mu gratuluji k postupu, protože ve skupině odehrálo vynikající zápasy," řekl trenér Norska Roy Johansen.

Skupina B (Ostrava):

Norsko - Bělorusko 2:3 (0:1, 1:2, 1:0)
Branky a nahrávky: 33. Thoresen (M. Olimb, Hölös), 46. Nörstebö (M. Olimb, Thoresen) - 8. Kaljužnyj (S. Kosticyn, A. Kosticyn), 30. Korobov (S. Kosticyn, Kaljužnyj), 33. A. Kosticyn (Kaljužnyj, Stěpanov). Rozhodčí: Hodek (ČR), Vinneborg (Švéd.) - Carnathan (USA), Mills (Kan.). Vyloučení: 7:4. Využití: 0:3. Diváci: 8812 (vyprodáno).

Norsko: Haugen - Höllos, Tollefsen, Nörstebö, Trygg, Sörvik, Bonsaksen - M. Olimb, Ask, Thoresen - Rosseli Olsen, K. Olimb, Bastiansen - Forsberg, Martinsen, Dahlström (41. Trettenes) - Röymark, Stene, Roest. Trenér: Roy Johansen.
Bělorusko: Lalande - Usenko, Korobov, Stasenko, Jevenko, Šinkevič, Goroško, Lisovec - A. Kosticyn, Kaljužnyj, S. Kosticyn - Drozd, Stas, Gavrus - Stěpanov, Kovyršin, Kulakov - Děmkov, Volkov, Kitarov - Jefimenko. Trenér: Dave Lewis.