„Já vím, že extraliga je něco jiného než příprava, ale v je to takové její pokračování. Každopádně jsme pořád neukázali to, co v nás je,“ je před prestižní bitvou přesvědčený generální manažer a hlavní kouč Jakub Petr.

Co tím chcete říct?

Pořád tam jsou zápasy, které jdou do koncovek, někdy se nám je podařilo dotáhnout, jindy jsme to my, ke komu se štěstí přiklonilo. Výkonnost ale ještě není na úrovni, jakou si představuju.

Po Pardubicích jste řekl, že vás tým začíná bavit. Můžete to rozvést?

Určitě. Je to mentalita týmu a to, co se tady děje každý den. Už před sezonou jsem říkal, že jsme trochu pozměnili náplň tréninkového cyklu. S tím souvisí i to, jakou chuť mají hráči pracovat. Teď jde o to, abychom to přenesli i do zápasů. Ne jen po částech. Ale baví mě to opravdu hodně. Vždycky je fajn, když se myšlenka, kterou mají trenéři, přenáší na led. A nejkrásnější je, když se to přenese do zápasu. To nám ale ještě chybí.

Cítíte, že ačkoli máte pod sebou zčásti nový a mladý tým, tak jeho výkonnost během těch pár měsíců stoupla?

Každým tréninkem. Vždyť dneska tři trefili třikrát z jedničky přesně, na začátku sezony to bylo jednou. (úsměv) Mužstvo se musí zlepšovat na denní bázi, tím se to bude dál sunout a věřím, že na tom i v extralize bude ještě lépe, než jsme dosud.

Možná vám jen úplně nejdou přesilové hry, a vůbec vázne produktivita, co myslíte?

Když se člověk podívá, kdo má jaká čísla v přesilovkách, tak je to hodně dáno souhrou z minulých sezon. Nebudu zastírat, nám se z přípravy přesilovky brzy rozsypaly, možná to bude i tím. Na druhé straně jsme teď tři využili. Ale důležité je, že to vypadá jinak než loni. Je tam více střel, šance si vytváříme, takže je jen otázkou času, kdy to tam začne padat. Navíc až se vrátí Ondra Roman a do souhry se dostane formace, kterou jsme měli v přípravě. Přece jen není jednoduché nahradit dvě přesilovky, byť souhlasím, že čísla musí být vyšší. Pro mě je ale důležité, že se v nich dostáváme do šancí.

Ofenzivní posily Roberts Bukarts a Dominik Lakatoš se chytly, do toho role lídra se chopil mladý Šimon Stránský…

Jo, to určitě, ale ještě jednou musím říct, že od všech čekám víc. Ať už jako od lídrů, v proměňování šancí, někdo musí přidat i na defenzivní straně, nebo dalších věcech, o kterých oni vědí, ale já je do novin rozebírat nebudu.

Ve čtvrtek vás čeká druhé derby proti Třinci během tří týdnů, což není příliš obvyklé, viďte?

Není, ale bude to jiný zápas než ten poslední. V září to byl úvod sezony, teď oba kluby mají o sobě více materiálů a poznatků. Mužstva budou trochu jiná, Třinci se vyprazdňuje marodka. My každopádně musíme předvést lepší výkon, v utkáních máme hluchá místa. Tehdy mohla třeba první třetina rozhodnout.

Asi nelze očekávat, že by si Oceláři znovu nechali utéct zápas v samotném závěru, že?

U nich asi nelze očekávat, že si utéct nechají jakýkoli z těch 52 zápasů. Jsou to obhájci titulu. My prostě musíme být lepší. Bude rozhodovat náš výkon na hraně maxima, musíme se snažit Třinec vyvést z jeho komfortu. Jsou silní v dovednostech, a když se dostanou do vedení, velmi dobře pokrývají střední pásmo. Systém dává smysl, vyhráli s ním titul. Jeho poslední sestava, o které očekáváme, že proti nám půjde, tak v extralize je nadprůměrná i podle jmen a v zápasech to potvrzují. Favoritem určitě nejsme, letos nebudeme s nikým, víme, jaká cesta by mohla vést k úspěchu, ale k tomu musí každý hráč podat výkon na hranici možností.

Tentokrát asi doufáte i ve výraznou podporu lidí, kterých v září dorazilo jen 5699…

Je to začátek sezony, konkurentem bylo počasí i další akce v regionu konající se v září a říjnu. Určitě děkuju těm fanouškům, kteří nám věří, jezdí s námi i ven, jejich podpora je skvělá. Jsme s nimi v kontaktu. Moc si toho ceníme. Ale řekl to už Petr Šidlík. Kluci dělají maximum pro to, aby lidi přesvědčili k tomu přijít, ale samozřejmě je to na každém fanouškovi, jak se rozhodne.

Před sezonou vám lidé nevěřili, teď člověk zaznamenává spíše pozitivní ohlasy. Zaregistroval jste to?

Já ani nevím. Můžu na to říct, co jsem vykládal už před sezonou. Důležité jsou pro mě hlasy odborné, ať jsme v období lepším či horším, které mi řeknou, co děláme dobře, co lze udělat lépe, a na čem zapracovat. A veřejnost? To jsou mojí nejbližší kamarádi – když pominu rodinu – kteří když prohrajeme, tak mi to dají sežrat, když vyhrajeme, tak mě nepochválí. (úsměv) Pro mě se doba vlastně nemění. Do větších rozborů bych se ale po tak krátkém úseku sezony ještě nepouštěl. Přesto platí, že mužstvo má rezervy a určitě ještě nepředvedlo vše, co v něm je. Byly tam záblesky, ale musíme pokročit víc, víc a víc, protože cítím, že to ještě není ono.