Zajímavou posilu získali pro nadcházející sezonu hokejisté Poruby. Do svého mateřského klubu se po třech letech strávených v Rusku a ve Švédsku vrací brankářka Klára Peslarová, která by měla pomoci nově utvořenému mužskému B-týmu v krajském přeboru.

„Ve Švédsku je to se školní docházkou trochu jinak než u nás, takže jsem uvážila, že bude lepší se vrátit a pokračovat tady v Česku s tím, že mi škola po roce opět umožní odjet do zahraničí, kde bych vedle hokeje i dál studovala,“ vysvětlila dvacetiletá česká reprezentantka, která se s národním týmem žen v únoru marně pokoušela dostat na olympiádu do Pchjongčchangu.

Dlouho jste zřejmě neuvažovala, kde se vrátíte, že?

Samozřejmě. Poruba byla jasná volba, protože jsem tady odmalička, v klubu jsem vyrůstala, takže byla priorita se vrátit tady.

Vaše zahraniční štace v ruském Krasnojarsku a švédském celku SDE HF ale lze označit jako úspěšné. Je to tak?

Určitě mi to hodně dalo. Poznala jsem mnohé nové, vyzkoušela jsem si, jak to v zahraničí funguje, a jelikož to byla moje první možnost takhle venku hrát, snažila jsem si to užít. Spokojenější jsem ale určitě byla ve Švédsku, kde je výhoda proti Rusku, že umožňují hrát cizincům bez omezení. I po hokejové stránce mi to dalo víc, protože jsem byla v horším týmu, kde jsem měla v každém zápase možnost si pořádně zachytat.

Máte v plánu se na sever Evropy v budoucnu opět podívat?

Primárně chci vystudovat vysokou školu. A pak je hokejová stránka, díky níž bych se ráda za rok vrátila.

V následující sezoně tedy budete působit v Ostravě. Zajímavé je, že budete hrát mužský krajský přebor…

Už dřív jsem za kluky hrála a navíc v té kategorii, kde budu chytat, jsou to všechno mí spolužáci a spoluhráči, takže si nemyslím, že by v tom měl být jakýkoli problém. Bohužel v Česku nejsou peníze ani sponzoři, kteří by ženský hokej podporovali. Proto je pro nás lepší volit tuto cestu a hrát s kluky.

Jak osobně vnímáte na ledě z brankoviště rozdíl mezi ženským a mužským hokejem?

Musím říct, že my v brance máme ohromnou výhodu, že tam stojíme a nechodíme do žádných osobních soubojů. Jedinou potíží by mohla být tvrdost střely, ale ve Švédsku jsem okusila, jak hrají Kanaďanky nebo Američanky, a ty mají většinou tvrdší ránu, než kluci u nás na této úrovni, takže si nemyslím, že to bude výrazný rozdíl. Vyrovnám se s tím dobře. (úsměv)

Na závěr. Už z vás vyprchalo zklamání z kvalifikačního neúspěchu ve Švýcarsku a konce olympijského snu?

To víte… (povzdechne si) Mohly jsme být první české hráčky, které by se na olympiádu dostaly, takže to pořád mrzí, to je jasné. Zvláštní to ale bude příští rok, protože na některé zápasy a zejména Finky jsem hodně zvědavá, takže až se na to budu dívat na televizi, tak to na člověka možná dolehne. Přitom šance byla poměrně velká, ale bohužel to nevyšlo. Takhle nám ale aspoň zůstává motivace do dalších let. Je nutné se dívat dopředu a na to, že teď máme před sebou čtyři pět let, abychom dál makaly. Třeba to vyjde příště.

A jak si užíváte probíhající léto?

Popravdě, vzhledem k situaci ve světě se mi do zahraničí moc nechce, takže jsem radši doma a odpočinout si asi s rodinou pojedu do Čech nebo na Moravu. A prázdniny jinak trávím v Porubě na hokejové škole, kde vypomáhám, takže své léto strávím hlavně na ledě. (smích)

Není to extrém, zvládne to, myslí si Pútec
Peter Pútec.V uplynulé sezoně kryl v druholigové Porubě záda dvojici Jakub Čech - Andreas Kubáň. Hokejový brankář Peter Pútec (na snímku) tak vzal zavděk šancí chytat v Bohumíně krajský přebor, a tudíž ví, jaké to je, čelit střelám na nejnižší úrovni u nás. „Kláru osobně neznám, jen jejího bratra, takže se mi na to odpovídá složitěji. Nicméně si myslím, že pokud šanci dostane, tak obstojí,“ řekl mladý gólman. „Hra v krajském přeboru není tak rychlá a tvrdá, jako je tomu ve vyšších soutěžích. Není to takový extrém, který by neměla zvládnout. Jestli je šikovná, tak to bude v pohodě,“ dodal Peter Pútec, který letos reprezentoval Slovensko na zimní univerziádě v Kazachstánu.